Szczeciński hat trick Hołowczyca

Krzysztof Hołowczyc jadący z nowym pilotem Filipe Palmeiro, trzeci raz z rzędu triumfował w Baja Poland. Ten sukces ma szczególny smak, ponieważ szczeciński rajd zyskał status Pucharu Świata FIA. Drugie miejsce zajął Miroslav Zapletal, którego nawigatorem był Maciek Marton. W czołowej piątce zmieściły się dwie polskie załogi - Szymon Ruta/Sebastian Rozwadowski i Adam Małysz/Rafał Marton. W TH górą był Paweł Oleszczak, dziewiąty w generalce. T2 wygrał Elvis Borsoi  przed Zbigniewem Więcławkiem (+17.04) i Grzegorzem Szwagrzykiem (+31.39).


Fot. Paweł Rosłoń

Hołowczyc najszybciej przejechał obydwa niedzielne oesy. Na końcowej próbie zostawił za sobą Kordę (+27), Schlessera (+1.56), al-Mutaiweiego (+2.01), Zapletala (+2.32), Rutę (+2.44) i Małysza (+4.01). Dzień okazał się pechowy dla G-Force Motorsport. Po awarii tylnego mostu w samochodzie Władimira Wasiliewa,  na OS 5 odpadł Boris Gadasin. 8 kilometrów przed metą doszło do zerwania paska prądnicy.


Fot. Paweł Rosłoń

- Jesteśmy po drugim rajdzie typu Cross-Country w naszej karierze i jednocześnie pierwszym starcie prawdziwym mocnym autem - mówi Szymon Ruta. - Od razu zgraliśmy się z maszyną i zaczęliśmy robić dobre czasy OSowe. Samochód jest niesamowicie wytrzymały, może skakać na duże odległości i bardzo dobrze reaguje na polecenia wydawane mu przez kierowcę. Dodatkowo wspaniale przyjmuje wyboje. Niejednokrotnie myślałem, że to mój kręgosłup nie wytrzyma przeciążeń, kiedy auto amortyzowało przeszkody. Jestem również bardzo zadowolony z dostarczonego nam serwisu. Wszystko było przygotowane jak należy. Popełniliśmy kilka błędów na wymagających partiach przeprawowych, szybciej jechałem w miejscach bardziej przypominających rajdy konwencjonalne. Nawiązaliśmy walkę z wieloma kierowcami ze światowej czołówki w naszym pierwszym starcie, w którym mogliśmy się z nimi zmierzyć. Na podium byliśmy zaskoczeni liczbą pucharów, które otrzymaliśmy. Okazało się, że poza czwartym miejsce w generalce Baja Poland jesteśmy trzeci w rundzie strefy Europy Centralnej i drudzy w klasyfikacji Mistrzostw Polski. To spotęgowało nasze zadowolenie.


Fot. Paweł Rosłoń

- Jesteśmy szczęśliwi - mówi Adam Małysz. - Wszystko nam się układało, nie popełnialiśmy błędów a nasz samochód Mitsubishi L200 sprawował się bardzo dobrze. Na pewno przełomowym momentem był wczorajszy 240-kilometrowy odcinek i dziś trzeba było się skupić na swojej jeździe a wiedzieliśmy, że wtedy może być tylko dobrze. W tym sporcie, zresztą jak w każdym innym, potrzebne jest doświadczenie poparte treningami i startami. Z każdym kolejnym jesteśmy mocniejsi i w Baja Poland to pokazaliśmy.
Zostały nam dwa starty w Czechach i Słowacji w ramach FIA CEZ Trophy. Chcemy dalej zbierać doświadczenie i pokazywać się publiczności z dobrej strony. Ten sport jest niesamowicie nieprzewidywalny: można w każdym momencie urwać koło, może się przydarzyć awaria samochodu, można natknąć się na wyrwę. Dlatego moim i Rafała zadaniem jest, żeby poprzez treningi i kolejne starty, wyeliminować swoje błędy do minimum i być jeszcze lepszymi. To nasz cel na przyszłość.

Klasyfikacja BAJA POLAND 2012
1. Krzysztof Hołowczyc/Filipe Palmeiro (PL/P) Mini All4 Racing 6:39.26,5
2. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo +14.58,6
3. Erik Korda/Csaba Fabian (H) Toyota Hilux +24.23,1
4. Szymon Ruta/Sebastian Rozwadowski (PL) Toyota Hilux +34.24,0
5. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Mitsubishi L200 +38.02,2
6. Khalifa al-Mutaiwei/Andreas Schulz (UAE/D) Mini All4 Racing +40.54,8
7. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original +41.40,3
8. Ilja Kuzniecow/Roman Jełagin (RUS) Mitsubishi Pajero Evo +50.02,9
9. Paweł Oleszczak/Maciej Chmielnicki (PL) Nissan Patrol +1:04.38,3 (1. TH)
10. Marcin Kruszewicz/Ludwik Wikowicz (PL) Bowler Widlcat +1:11.07,9

PEŁNA KLASYFIKACJA BAJA POLAND 2012

PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA
1. al-Mutaiwei 115, 2. Schlesser 108, 3. al-Attiyah 60, 4. Gadasin 58, 5. al-Helei 52, 6. Kuzniecow 51, 7. Wasiliew 50, 8. Zapletal 45, 9. Alvarez 42, 10. Sireyjol 32, 11. Hołowczyc 30, Peterhansel 30, Casuneanu 30.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

Zdjęcia

Fot. Paweł Rosłoń

News

Komunikat Federacji Słowackiej SAMS w sprawie odwołania zawodów Rallycross/Autocross
Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego publikuje poniżej treść... więcej
4 runda MPRC i PPAC na Autodromie Słomczyn
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje, że Prezydium Zarządu Głównego Polskiego... więcej
Deszczowy finisz Mistrzostw Polski
Deszczowa aura towarzyszyła kierowcom podczas ostatniej rundy Wyścigowych... więcej
Rekordowy finał WSMP. Mistrzowie wyłonieni w deszczu
Rekordowa frekwencja finałowej rundy, mocno obsadzone puchary i walka koło w... więcej
Sukces Kajetanowicza i Szczepaniaka, drugie miejsce w Rajdzie Sardynii!
Kolejny świetny występ Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka w... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak wiceliderami przed finałowym etapem Rajdu Sardynii
Sobota świetnie układała się dla polskich sportowców.Na szutrowych drogach... więcej
Pierwszy raz Przygońskiego – Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020 rozstrzygnięty
Kuba Przygoński i Timo Gottschalk w Toyocie Hilux wygrali rajd Wysoka Grzęda... więcej

Strony

- Archiwum