Lodowy debiut Kościuszki

Odcinek specjalny rozgrywany na ulicach Karlstad zainaugurował drugą rundę Mistrzostw Świata – Rajd Szwecji. Dla Michała Kościuszko będzie to pierwszy od 7 lat start w warunkach zimowych na długich kolcach. Start w Rajdzie Szwecji to również lodowy debiut załogi LOTOS Rally Team w samochodzie WRC.

Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak swoje przygotowanie do Rajdu Szwecji rozpoczęli od całodniowych testów zorganizowanych w miejscowości Likenas, 40 kilometrów od Hagfors. Gościem specjalnym podczas testów był dwukrotny Mistrz Świata Marcus Gronholm. We wtorek i w środę załoga LOTOS Rally Team zapoznawała się z trasą odcinków specjalnych. W czwartek rano na zawodników czekał odcinek kwalifikacyjny, który zdecydował o kolejności wyboru miejsca startowego podczas piątkowych odcinków specjalnych.

„Rajd Szwecji i Rajd Akropolu to dwa rajdy w tegorocznym kalendarzu WRC, w których jeszcze nie startowaliśmy wspólnie z Maćkiem, dlatego notatki podczas zapoznania musieliśmy zrobić od zera. Na długich kolcach startowałem ostatnio 7 lat temu w samochodzie S1600. Na pewno muszę się przestawić na inny styl jazdy w samochodzie WRC, w czym mam nadzieję pomogą mi wskazówki Marcusa. Dzisiaj zaliczyliśmy pierwszy odcinek kwalifikacyjny w Mistrzostwach Świata. Cały czas jechaliśmy na 5, 6 biegu. Prędkość maksymalna dochodziła do 190km/h. Jestem pod dużym wrażeniem pierwszych kilometrów na tym bardzo trudnym i bardzo szybkim rajdzie. Jednak prawdziwe emocje zaczną się na jutrzejszych odcinkach specjalnych. Mam nadzieję, że Maciek przynajmniej częściowo wróci do zdrowia i nie będzie konieczna kolejna jego wizyta w szpitalu.” - powiedział Michał.

Organizatorzy Rajdu Szwecji podzielili tegoroczną trasę o łącznej długości 339 kilometrów oesowych na 22 odcinki specjalne. Na  piątek, 8 lutego organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne, z których trzy - Lesjöfors, Värmullsåsen i Vargåsen – załogi przejadą dwukrotnie. Piątkowe zmagania zakończy oes w Karlstad.

Sobota to trasy położone w rejonach na wschód od Hagfors. Załogi dwukrotnie przejadą cztery odcinki specjalne Sågen, Fredriksberg, Rämmen i Hagfors Sprint. Ten ostatni wytyczono na ulicach miasta.Trasy niedzielnych zmagań wytyczono na terenach leżących przy granicy z Norwegią. Dzień rozpocznie odcinek Mitandersfors, po którym zawodnicy dwukrotnie przejadą oesy Finnskogen i Kirkenær. Rajd zakończy Power stage w Torsby. Podium w Karlstad zaplanowano na godzinę 16.00.

Strategicznym partnerem zespołu LOTOS Rally Team jest Grupa LOTOS. Partnerami wspierającymi starty Michała Kościuszko są także marka paliw LOTOS Dynamic, marka olejów silnikowych LOTOS oraz marka Red Bull. Wsparcie medialne zapewnia RMF FM.

Bieżące informacje o poczynaniach Michała Kościuszko i Maćka Szczepaniaka można śledzić na profilu „ Emocje do pełna”  http://www.facebook.com/EmocjeDoPelna

*******

Michał Kościuszko – Dwukrotny Rajdowy Wicemistrz Świata w klasyfikacji PWRC 2011 i JWRC w sezonie 2009. Jest pierwszym i jedynym jak dotąd najbardziej utytułowanym Polakiem w Mistrzostwach Świata. Od roku 2010 Michał Kościuszko na arenie międzynarodowej reprezentuje barwy zespołu LOTOS Dynamic, w barwach którego wywalczył tytuł wicemistrzowski. W sezonie 2008 i 2009 reprezentując barwy fabrycznego zespołu Suzuki Sport Europe, w którym wraz z Maćkiem Szczepaniakiem startował samochodem Suzuki SWIFT Super 1600 triumfował w klasyfikacji JWRC podczas Rajdu Sardynii 2008. Jest także dwukrotnym mistrzem Polski w klasie A6 i F2.

 

Maciek Szczepaniak w motosporcie pojawił się w 1995 roku. Pilotując najlepszych polskich kierowców trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w roku 2004, 2005 i 2006. Maciek jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich pilotów rajdowych i najbardziej doświadczonym Polakiem na trasach Mistrzostw Świata.

 

 

Samochody: 
Share

News

Mocna obsada ORLEN Baja Poland 2019
(23.08.2019) Terranova, Przygoński, Wasiliew, Hołowczyc – to nazwiska... więcej
500 wyścig DTM na Niemieckim torze Lausitzring
W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy 500 wyścig DTM na Niemieckim... więcej
Polacy wśród faworytów – ORLEN Baja Poland już za tydzień
(20.08.2019) Blisko 100 zgłoszeń otrzymali organizatorzy ORLEN Baja Poland... więcej
22 Grand Prix Sopot - Gdynia: Weekend w Sopocie kolejnym sukcesem Szymona Łukaszczyka
Niedzielna odsłona 22 Grand Prix Sopot – Gdynia , będąca 10 Rundą... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej

Strony

- Archiwum