Lodowy debiut Kościuszki

Odcinek specjalny rozgrywany na ulicach Karlstad zainaugurował drugą rundę Mistrzostw Świata – Rajd Szwecji. Dla Michała Kościuszko będzie to pierwszy od 7 lat start w warunkach zimowych na długich kolcach. Start w Rajdzie Szwecji to również lodowy debiut załogi LOTOS Rally Team w samochodzie WRC.

Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak swoje przygotowanie do Rajdu Szwecji rozpoczęli od całodniowych testów zorganizowanych w miejscowości Likenas, 40 kilometrów od Hagfors. Gościem specjalnym podczas testów był dwukrotny Mistrz Świata Marcus Gronholm. We wtorek i w środę załoga LOTOS Rally Team zapoznawała się z trasą odcinków specjalnych. W czwartek rano na zawodników czekał odcinek kwalifikacyjny, który zdecydował o kolejności wyboru miejsca startowego podczas piątkowych odcinków specjalnych.

„Rajd Szwecji i Rajd Akropolu to dwa rajdy w tegorocznym kalendarzu WRC, w których jeszcze nie startowaliśmy wspólnie z Maćkiem, dlatego notatki podczas zapoznania musieliśmy zrobić od zera. Na długich kolcach startowałem ostatnio 7 lat temu w samochodzie S1600. Na pewno muszę się przestawić na inny styl jazdy w samochodzie WRC, w czym mam nadzieję pomogą mi wskazówki Marcusa. Dzisiaj zaliczyliśmy pierwszy odcinek kwalifikacyjny w Mistrzostwach Świata. Cały czas jechaliśmy na 5, 6 biegu. Prędkość maksymalna dochodziła do 190km/h. Jestem pod dużym wrażeniem pierwszych kilometrów na tym bardzo trudnym i bardzo szybkim rajdzie. Jednak prawdziwe emocje zaczną się na jutrzejszych odcinkach specjalnych. Mam nadzieję, że Maciek przynajmniej częściowo wróci do zdrowia i nie będzie konieczna kolejna jego wizyta w szpitalu.” - powiedział Michał.

Organizatorzy Rajdu Szwecji podzielili tegoroczną trasę o łącznej długości 339 kilometrów oesowych na 22 odcinki specjalne. Na  piątek, 8 lutego organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne, z których trzy - Lesjöfors, Värmullsåsen i Vargåsen – załogi przejadą dwukrotnie. Piątkowe zmagania zakończy oes w Karlstad.

Sobota to trasy położone w rejonach na wschód od Hagfors. Załogi dwukrotnie przejadą cztery odcinki specjalne Sågen, Fredriksberg, Rämmen i Hagfors Sprint. Ten ostatni wytyczono na ulicach miasta.Trasy niedzielnych zmagań wytyczono na terenach leżących przy granicy z Norwegią. Dzień rozpocznie odcinek Mitandersfors, po którym zawodnicy dwukrotnie przejadą oesy Finnskogen i Kirkenær. Rajd zakończy Power stage w Torsby. Podium w Karlstad zaplanowano na godzinę 16.00.

Strategicznym partnerem zespołu LOTOS Rally Team jest Grupa LOTOS. Partnerami wspierającymi starty Michała Kościuszko są także marka paliw LOTOS Dynamic, marka olejów silnikowych LOTOS oraz marka Red Bull. Wsparcie medialne zapewnia RMF FM.

Bieżące informacje o poczynaniach Michała Kościuszko i Maćka Szczepaniaka można śledzić na profilu „ Emocje do pełna”  http://www.facebook.com/EmocjeDoPelna

*******

Michał Kościuszko – Dwukrotny Rajdowy Wicemistrz Świata w klasyfikacji PWRC 2011 i JWRC w sezonie 2009. Jest pierwszym i jedynym jak dotąd najbardziej utytułowanym Polakiem w Mistrzostwach Świata. Od roku 2010 Michał Kościuszko na arenie międzynarodowej reprezentuje barwy zespołu LOTOS Dynamic, w barwach którego wywalczył tytuł wicemistrzowski. W sezonie 2008 i 2009 reprezentując barwy fabrycznego zespołu Suzuki Sport Europe, w którym wraz z Maćkiem Szczepaniakiem startował samochodem Suzuki SWIFT Super 1600 triumfował w klasyfikacji JWRC podczas Rajdu Sardynii 2008. Jest także dwukrotnym mistrzem Polski w klasie A6 i F2.

 

Maciek Szczepaniak w motosporcie pojawił się w 1995 roku. Pilotując najlepszych polskich kierowców trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w roku 2004, 2005 i 2006. Maciek jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich pilotów rajdowych i najbardziej doświadczonym Polakiem na trasach Mistrzostw Świata.

 

 

Samochody: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego – licencja klasy I i II
1. Termin:22 lutego 2020 (sobota)2. Miejsce:Automobilklub Sudecki, ul.... więcej
Kurs na licencję stopnia RN - 29.02-01.03.2020 Kłodzko
Auto Moto Klub Kłodzko zaprasza kandydatów:- na zawodników sportu samochodowego... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Spółka Grupy Kapitałowej ORLEN z teamem DTM
ORLEN Team ART to nazwa nowego zespołu, który wystartuje w tegorocznej serii... więcej
Konkurs ofert na współpracę przy GSMP
KONKURS OFERT NA PROWADZENIE KOMISJI OBLICZEŃ PRZY GÓRSKICH SAMOCHODOWYCH... więcej
Kurs na licencję RN - 08.02 - 09.02.2020 w Świdnicy
Program kursu na licencję RN organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club w... więcej
Kurs na licencję instruktora sportu samochodowego PZM - ZMIANA DATY KURSU !
1. Termin:II zjazd 7 i 8 listopada 2020, II zjazd + egzamin końcowy 28 i 29... więcej

Strony

- Archiwum