„Mamy szansę na medal” – Gosia Rdest o FIA Motorsport Games

Gosia Rdest, najszybsza Polka na torach wyścigowych, w 2019 roku była korespondentem Polskiego Związku Motorowego na pierwszych Igrzyskach Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, które odbywały się w Rzymie. Gosia przejęła wtedy na kilka dni media społecznościowe PZM i to właśnie ona poinformowała nas, że w Pucharze GT reprezentanci Polski PZM: Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli srebrny medal. To również Gosia miała okazję zobaczyć całe wydarzenie od podszewki, towarzyszyć reprezentantom Polski na każdym kroku i dowiedzieć się, o co chodzi z tym całym FIA Motorsport Games. Teraz, kiedy planujemy zgłosić nową reprezentację Polski do udziału w tegorocznych igrzyskach w Marsylii, mamy przyjemność zaprezentować Wam krótki wywiad z Gosią, która jest najlepszym źródłem wiedzy w kwestii Igrzysk Sportów Motorowych FIA.

PZM: Jako osoba, która była na miejscu i obserwowała pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych w 2019 roku, co myślisz o tym przedsięwzięciu?

Gosia Rdest: Pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych FIA Motorsport Games miały miejsce praktycznie już dwa lata temu. Miały się również odbyć w zeszłym roku, w 2020 r. na Torze Paul Ricard, ale niestety do tego nie doszło przez światową pandemię. Natomiast te w 2019 r. na pewno na długo zapadną w mojej pamięci. Było to wyjątkowe wydarzenie– pierwszy tego typu event organizowany przez FIA. Pierwszy , w którym widzieliśmy każdą możliwą kategorię motorsportu: był karting, drifting,  wyścigi. Zabrakło tutaj odcinków rajdowych, ale organizator obiecuje coś z tym faktem zmienić. To, co też było piękne, to fakt, że było bardzo dużo dziewczyn, zwłaszcza w kartingu, w tym kartingowym wyzwaniu. Tam z kolei były zespoły, na które składał się chłopak i dziewczyna, tworzący reprezentację kraju. Na pewno event był bardzo ciekawy. To, co cieszy i początkowo mnie zaskoczyło to poziom tych rozgrywek, poziom każdego z wyścigów, poziom każdej z kategorii. Naprawdę był on bardzo wysoki, a był to dopiero pierwszy sezon. Był to pierwszy inauguracyjny rok tego typu igrzysk, także myślę, że z roku na rok będzie coraz lepiej. Ludzie tę imprezę będą darzyli zdecydowanie większym zaufaniem, bo będzie już im znana, . Ciekawa jestem, jak ten cykl imprez będzie się rozwijał.

PZM: Dlaczego według Ciebie zawodnicy z Polski powinni zgłosić swój udział? Co może im to dać?

Gosia Rdest: Uważam, że zdecydowanie warto, aby polscy zawodnicy brali udział i zgłaszali się do FIA Motorsport Games, bo jest to świetna inicjatywa, międzynarodowa stawka, poziom jest bardzo wysoki, tor jest też świetny. Legendarny Tor Paul Ricard, na którym ściga się Formuła 1. Jest cała plejada przeróżnych kategorii, także każdy zawodnik, niezależnie od dyscypliny, którą reprezentuje, znajdzie coś dla siebie. Jest też simracing, gdzie ten koszt wejścia jest bardzo mały, no a już tytuł, przywiezienie medalu, jest czymś wyjątkowym i wielkim.

PZM: Co możemy zrobić – PZM, zawodnicy, media - żeby te Igrzyska oraz polska reprezentacja stały się w Polsce rozpoznawalne?

Gosia Rdest: Co możemy zrobić, żeby igrzyska FIA Motorsport Games były w Polsce bardziej rozpoznawalne? Po prostu mówić o tym. Niezależnie, czy jest się zawodnikiem, kibicem, rodzicem, reprezentantem mediów, po prostu warto o tym mówić, warto dzielić się tą informacją, wspierać też zawodników, chociażby prezentując ich sylwetki – czy to w nowych mediach, czy w mediach tradycyjnych. Również uśmiechać się do sponsorów, do swoich prywatnych, personalnych sponsorów, co by może zechcieli sponsorować właśnie naszą reprezentację, pokazać coś wielkiego, pokazać nasz kraj właśnie na arenie międzynarodowej. Także po prostu dzielmy się tą pasją, dzielmy się informacjami o Igrzyskach Motorsport Games, bo mamy szansę na medal. Mamy szybkich zawodników. Brakuje tylko wsparcia finansowego, także wszyscy partnerzy, sponsorzy uwierzcie w tę inicjatywę, uwierzcie w Motorsport, bo mamy szansę na medal.

 

Jeszcze do 31 marca PZM czeka na zgłoszenia zawodników zainteresowanych udziałem w drugich Igrzyskach Sportów Motorowych FIA, które odbędą się w dniach 29-31 października 2021 r. w Marsylii. Prosimy o kontakt z Tomaszem Kowalskim z Biura Sportu i Turystyki Zarządu Głównego PZM pod adresem: autosport@pzm.pl lub pod numerem telefonu 22 542 01 16.

Więcej informacji

#FIAMotorsportGames

www.fiamotorsportgames.com

Karting: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Pilarczyk, Giemza i Kajetanowicz w "Jaka to melodia?"
Uczestnikami sobotniego (17.04) odcinka teleturnieju „Jaka to melodia... więcej
Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Sukces Hołowczyca i Kurzei na inaugurację sezonu
Zwycięstwem Krzysztofa Hołowczyca i Łukasza Kurzei zakończył się w sobotę rajd... więcej
Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Polski Związek Motorowy informuje, że na podstawie Rozporządzenia Rady... więcej
ORLEN sponsorem tytularnym jubileuszowego Rajdu Polski
(08.04.2021) Sześć samochodów wyruszyło 23 lipca 1921 roku z Warszawy na... więcej
Ponad 100 zawodników w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie
Do rywalizacji na najtrudniejszych i najbardziej wymagających trasach w Polsce... więcej
FENIX RALLY 2021: POLSKA SZARŻA NA SAHARZE
A jednak nawet w czasie światowej pandemii można cieszyć się życiem,... więcej
Zmarł ANDRZEJ KARACZUN
W wieku 66 lat zmarł Andrzej Karaczun (24.09.1954 – 3.04.2021). Był... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych
Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Polski Związek Motorowy informuje, że na podstawie Rozporządzenia Rady... więcej

Strony

- Archiwum