Drive It Day po polsku

Ruch weterański w Polsce ma już blisko 50 lat, a jeden z najstarszych rajdów pojazdów zabytkowych – Rajd Poznański - w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Ludzie zafascynowani zabytkowymi pojazdami realizują swoje pasje pracując w ciszy swoich garaży, a efekty swej pracy prezentując na zlotach i pokazach. Każdego roku odbywa się w Polsce ponad sto imprez, na których każdy może zobaczyć i docenić dorobek pasjonatów historycznej motoryzacji – a są nim tysiące odrestaurowanych samochodów, motocykli, rowerów, a także traktorów i innych pojazdów mechanicznych.

Polski Związek Motorowy, który zrzesza kluby działające na polu pojazdów zabytkowych, inspirowany działaniami Międzynarodowej Federacji Pojazdów Historycznych (FIVA) podejmuje kroki mające na celu popularyzację ruchu weterańskiego. Jednym z takich projektów jest happening pod nazwą Drive It Day.

Ideą tego wydarzenia jest zapełnienie dróg jak największą ilością pojazdów zabytkowych, przez jeden wyjątkowy dzień traktowanych jako użytkowe także w tych sytuacjach, w których na co dzień spotyka się samochody współczesne: w drodze do pracy, sklepu, kina, w zwyczajnych powszednich aktywnościach. Te piękne samochody pojawią się na parkingach pod miejscami pracy czy centrów handlowych, zatem w miejscach, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Będą zaskoczeniem i przyciągną uwagę ludzi, także tych, którzy nigdy nie byli świadkami zlotu czy rajdu pojazdów zabytkowych. Na ulicach naszych miast, miasteczek i wsi pojawią się setki, a może i tysiące pięknych, historycznych pojazdów.

W ten sposób chcemy pokazać, że ruch weterański to nie jest marginalna nisza, lecz olbrzymia machina, która wciągnęła do działania tysiące ludzi. A działań tych nie można nazwać inaczej, niż opieka nad skarbami dziedzictwa kultury. Historia motoryzacji to przecież historia kultury, historia wzornictwa użytkowego i przemysłowego, a także historia postępu technologicznego i zmian naszego środowiska. Rola pasjonatów, pracujących nieustannie nad jej zachowaniem, jest bezdyskusyjna i absolutnie bezcenna. Drive It Day jest znakomitą okazją, by pokazać skalę naszego ruchu.

 

Zapraszamy wszystkich posiadaczy zabytkowych pojazdów do udziału w Drive It Day. Niech 5 czerwca będzie wielką, zbiorową manifestacją naszej obecności.

 

 

Stanisław Keck

Podkomisja Dziedzictwa Kulturowego Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM

Poznań 27.03.2013

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM nr 20 - Wrzesień 2020
Szanowni Czytelnicy,Dopiero rozpoczynaliśmy tegoroczny, opóźniony sezon, a ten... więcej
Na zachód od Warszawy czyli III Rajd Zachodniego Mazowsza
Wreszcie na terenie Mazowsza wystartowały rajdy okręgowe przeznaczone także dla... więcej
III Rajd Zachodniego Mazowsza - galeria zdjęć
Zdjęcia z III Rajdu Zachodniego Mazowsza - rundy Mistrzostw Okręgu... więcej
Zmiana daty Rajdu Wspomnienie Warszawskiego - rundy MPHRR
Komunikat o zmianie daty Rajdu Wspomnienie WarszawskiegoAutomobilklub... więcej
Skwer Dawnych Motocykli w Mińsku Mazowieckim
Słoneczna niedziela, 6 września obfitowała w Mińsku Mazowieckim w ciekawe... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - galeria zdjęć
Pandemiczny Rajd Motocyklowy – IX Runda MOWPZ. Mińsk Mazowiecki, 6.09.... więcej
Trzy polskie załogi w Alpine Challenge
Miło nam poinformować, że polskie załogi wracają na europejskie trasy po... więcej
Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 34 Rajd Częstochowski - impreza odwołana
Organizatorzy 2 rundy MPHRR w Częstochowie z przykrością informują, że z powodu... więcej
Zapraszamy na Retro Carpathię - dwie rundy MPHRR
W dniach 9 -10 października Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens