Memoriał Redaktora Szelichowskiego podczas inauguracji KMP 2020

W najbliższy weekend podczas inauguracyjnej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski wspomnimy niezwykle ważną postać dla kartingu w Polsce. Kategoria OK Junior rozegra wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

Stanisław Szelichowski, który odszedł od nas niespełna dwa lata temu jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiego sportu kartingowego. Redaktor Szelichowski był nie tylko jednym z pierwszych promotorów kartingu w naszym kraju, ale również mentorem dla wielu pokoleń motoryzacyjnych i sportowych dziennikarzy. W czerwcu minęła 90. rocznica Jego urodzin. Odszedł przedwcześnie, 27 grudnia 2017 roku. W roku 2020 sport kartingowy w Polsce będzie obchodził swój 60. sezon. Zasługa śp. Stanisława Szelichowskiego w powstanie i rozwój kartingu w Polsce jest niebagatelna.

W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Szelichowski podjął pracę w redakcji tygodnika „Motor”. To właśnie redakcja „Motoru” zainicjowała w Polsce ruch kartingowy. Karting stanowił wówczas tak wielką sensację, że organizatorzy mieli trudności z wytyczeniem trasy podczas jednych z pierwszych pokazów dyscypliny w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Stanisław Szelichowski budował popularność kartingu nie tylko jako dziennikarz, ale również działacz Polskiego Związku Motorowego. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym PZM. Pełnił również funkcje w organizacjach międzynarodowych. Jako współtwórca polskiego kartingu zasiadał m.in. w Międzynarodowej Komisji Sportu Kartingowego CIK FIA, przez 19 lat będąc jej wiceprezydentem. 

Reprezentował Polski Związek Motorowy w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA oraz wielokrotnie był wyznaczany jako obserwator najważniejszych światowych rajdów, m.in. Rajdu Monte Carlo  oraz Rajdu Wybrzeża Kości Słoniowej.

W trakcie 40 lat CIK-owskiej kariery ośmiokrotnie organizował w Polsce kartingowe mistrzostwa świata i Europy na torach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kędzierzynie Koźlu i Częstochowie. Podczas jednej z nich w latach 70. był starterem wyścigu! To właśnie w zawodach w Koźlu wystartował późniejszy mistrz świata F1 Alain Prost.

Przez długie lata Stanisław Szelichowski był nie tylko czołowym publicystą najsławniejszego w powojennym półwieczu czasopisma motoryzacyjnego, ale również zastępcą redaktora naczelnego „Motoru”. W latach 90. pracował w wydawnictwie AUTO Technika Motoryzacyjna publikując swe artykuły w magazynie Transport Technika Motoryzacyjna.

Był autorem wielu publikacji książkowych. Między innymi współtworzył niezwykle popularną „Karting w Szkole”, na której wychowały się pokolenia kartingowców. Wydał również ważne w polskiej literaturze motoryzacyjnej pozycje takie jak „Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych”, „120 lat sportu samochodowego w Polsce” i „Sto lat polskiej motoryzacji”. Za tę ostatnią otrzymał prestiżową nagrodę im. Nicolasa Josepha Cugnota, przyznaną w 2004 r. przez Stowarzyszenie Historyków Motoryzacji z siedzibą w Bostonie (USA) - za najlepszą książkę nie anglojęzyczną.

Urodził się 3 czerwca 1930 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. W 2001 roku za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas inauguracji tegorocznych Kartingowych Mistrzostw Polski, które otworzą 60. sezon kartingu w Polsce i 53. edycję KMP zostanie rozegrany wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

 

©℗ Paweł Surynowicz (Polski Karting)
 

Karting: 
Share

News

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021
życzyPolski Związek MotorowyZarząd Główny 
Biuletyn PZM nr 21 - Grudzień 2020
Cóż to był za rok! Przekładanie zawodów, ograniczenia, brak pewności, reżim... więcej
Komunikat 19.2020
Komunikat 19.2020, zakończenie sezonu 2020 odwołane.
Polskie trofea w WSK Open Cup.
Polskie trofea w WSK Open Cup.Dziesięciu polskich kierowców wystartowało w... więcej
EGZAMIN NA LICENCJE w SPORCIE KARTINGOWYM.
EGZAMIN NA LICENCJE w SPORCIE KARTINGOWYM - 22.11.2020r. tor SŁOMCZYN.
Polacy w Kartingowych Mistrzostwach Świata
Czterech Polaków wystartowało w miniony weekend w portugalskim Portimão w... więcej
Polacy w Kartingowych Mistrzostwach Świata.
Polacy w Kartingowych Mistrzostwach Świata.Czterech Polaków wystartowała w... więcej
Komunikat 18.2020
Wyniki ROK CUP POLAND i ROTAX MAX CHALLENGE POLAND 2020.
Czwórka Polaków w Portimao. Ostatni szlif przed KMŚ.
Czwórka Polaków w Portimao. Ostatni szlif przed KMŚ.W Portimao rozpoczynają się... więcej
Poznaliśmy zwycięzców Rotax Max Challenge Poland 2020.
Poznaliśmy zwycięzców Rotax Max Challenge Poland 2020.W Bydgoszczy zakończyła... więcej
Polski weekend we Włoszech. Najlepszy finał światowy w historii.
Polscy kierowcy podbili tegoroczny finał światowy Rok Cup Superfinal, rozegrany... więcej

Strony

- Archiwum