Memoriał Redaktora Szelichowskiego podczas inauguracji KMP 2020

W najbliższy weekend podczas inauguracyjnej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski wspomnimy niezwykle ważną postać dla kartingu w Polsce. Kategoria OK Junior rozegra wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

Stanisław Szelichowski, który odszedł od nas niespełna dwa lata temu jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiego sportu kartingowego. Redaktor Szelichowski był nie tylko jednym z pierwszych promotorów kartingu w naszym kraju, ale również mentorem dla wielu pokoleń motoryzacyjnych i sportowych dziennikarzy. W czerwcu minęła 90. rocznica Jego urodzin. Odszedł przedwcześnie, 27 grudnia 2017 roku. W roku 2020 sport kartingowy w Polsce będzie obchodził swój 60. sezon. Zasługa śp. Stanisława Szelichowskiego w powstanie i rozwój kartingu w Polsce jest niebagatelna.

W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Szelichowski podjął pracę w redakcji tygodnika „Motor”. To właśnie redakcja „Motoru” zainicjowała w Polsce ruch kartingowy. Karting stanowił wówczas tak wielką sensację, że organizatorzy mieli trudności z wytyczeniem trasy podczas jednych z pierwszych pokazów dyscypliny w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Stanisław Szelichowski budował popularność kartingu nie tylko jako dziennikarz, ale również działacz Polskiego Związku Motorowego. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym PZM. Pełnił również funkcje w organizacjach międzynarodowych. Jako współtwórca polskiego kartingu zasiadał m.in. w Międzynarodowej Komisji Sportu Kartingowego CIK FIA, przez 19 lat będąc jej wiceprezydentem. 

Reprezentował Polski Związek Motorowy w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA oraz wielokrotnie był wyznaczany jako obserwator najważniejszych światowych rajdów, m.in. Rajdu Monte Carlo  oraz Rajdu Wybrzeża Kości Słoniowej.

W trakcie 40 lat CIK-owskiej kariery ośmiokrotnie organizował w Polsce kartingowe mistrzostwa świata i Europy na torach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kędzierzynie Koźlu i Częstochowie. Podczas jednej z nich w latach 70. był starterem wyścigu! To właśnie w zawodach w Koźlu wystartował późniejszy mistrz świata F1 Alain Prost.

Przez długie lata Stanisław Szelichowski był nie tylko czołowym publicystą najsławniejszego w powojennym półwieczu czasopisma motoryzacyjnego, ale również zastępcą redaktora naczelnego „Motoru”. W latach 90. pracował w wydawnictwie AUTO Technika Motoryzacyjna publikując swe artykuły w magazynie Transport Technika Motoryzacyjna.

Był autorem wielu publikacji książkowych. Między innymi współtworzył niezwykle popularną „Karting w Szkole”, na której wychowały się pokolenia kartingowców. Wydał również ważne w polskiej literaturze motoryzacyjnej pozycje takie jak „Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych”, „120 lat sportu samochodowego w Polsce” i „Sto lat polskiej motoryzacji”. Za tę ostatnią otrzymał prestiżową nagrodę im. Nicolasa Josepha Cugnota, przyznaną w 2004 r. przez Stowarzyszenie Historyków Motoryzacji z siedzibą w Bostonie (USA) - za najlepszą książkę nie anglojęzyczną.

Urodził się 3 czerwca 1930 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. W 2001 roku za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas inauguracji tegorocznych Kartingowych Mistrzostw Polski, które otworzą 60. sezon kartingu w Polsce i 53. edycję KMP zostanie rozegrany wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

 

©℗ Paweł Surynowicz (Polski Karting)
 

Karting: 
Share

News

Polski weekend we Włoszech. Najlepszy finał światowy w historii.
Polscy kierowcy podbili tegoroczny finał światowy Rok Cup Superfinal, rozegrany... więcej
KOMUNIKAT Organizatora 3 Rundy Rotax Max Challenge Poland - Bydgoszcz
KOMUNIKAT - Organizatora 3 Rundy Rotax Max Challenge Poland, Bydgoszcz https://... więcej
Kinga wdzięczna za wsparcie w programie FIA
Nasza polska zawodniczka kartingowa Kinga Wójcik przeżyła przygodę swojego... więcej
Kinga Wójcik w specjalnym programie FIA
W niedzielę, 11 października na dobre rozpoczął się program Komisji FIA Women... więcej
Regulamin Uzupełniający 3 Runda Rotax Max Challenge Poland, 22-24.10.2020r., Bydgoszcz.
 - Regulamin Uzupełniający,- Zestawienie Sędziów,- Program miutowy 21.10.... więcej
Rotax Max Challenge Poland w Poznaniu. 85 kierowców i dwa tysiące widzów!
Rotax Max Challenge Poland w Poznaniu. 85 kierowców i dwa tysiące widzów!W... więcej
Bolid Kubicy na torze Poznań. Mnóstwo oglądających!
Podczas weekendu wyścigowego Rotax Max Challenge Poland na torze Poznań w... więcej
Komunikat 17.2020
Wyniki sezonu 2020 - Kartingowe Mistrzostwa Polski, WSDiM-Kartingowe... więcej
EGZAMIN NA LICENCJE w SPORCIE KARTINGOWYM
EGZAMIN NA LICENCJE w SPORCIE KARTINGOWYMGłówna Komisja Sportu Kartingowego... więcej
INFORMACJA GKSK - Zgłoszenia do TROPHEE ACADEMIE CIK 2021, Mistrzostwa Świata i Europy 2021.
 Informacja o zgłoszeniach zawodników do TROPHEE ACADEMIE CIK-FIA 2021,... więcej
Poznaliśmy zwycięzców Rok Cup Poland 2020.
W miniony weekend w Bydgoszczy odbyła się ostatnia odsłona serii pucharowej Rok... więcej
Odszedł Artur Strychalski. Miał 71 lat.
Dziś w nocy odszedł od nas Artur Strychalski, wieloletni członek GKSK i szef... więcej

Strony

- Archiwum