Memoriał Redaktora Szelichowskiego podczas inauguracji KMP 2020

W najbliższy weekend podczas inauguracyjnej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski wspomnimy niezwykle ważną postać dla kartingu w Polsce. Kategoria OK Junior rozegra wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

Stanisław Szelichowski, który odszedł od nas niespełna dwa lata temu jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiego sportu kartingowego. Redaktor Szelichowski był nie tylko jednym z pierwszych promotorów kartingu w naszym kraju, ale również mentorem dla wielu pokoleń motoryzacyjnych i sportowych dziennikarzy. W czerwcu minęła 90. rocznica Jego urodzin. Odszedł przedwcześnie, 27 grudnia 2017 roku. W roku 2020 sport kartingowy w Polsce będzie obchodził swój 60. sezon. Zasługa śp. Stanisława Szelichowskiego w powstanie i rozwój kartingu w Polsce jest niebagatelna.

W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Szelichowski podjął pracę w redakcji tygodnika „Motor”. To właśnie redakcja „Motoru” zainicjowała w Polsce ruch kartingowy. Karting stanowił wówczas tak wielką sensację, że organizatorzy mieli trudności z wytyczeniem trasy podczas jednych z pierwszych pokazów dyscypliny w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Stanisław Szelichowski budował popularność kartingu nie tylko jako dziennikarz, ale również działacz Polskiego Związku Motorowego. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym PZM. Pełnił również funkcje w organizacjach międzynarodowych. Jako współtwórca polskiego kartingu zasiadał m.in. w Międzynarodowej Komisji Sportu Kartingowego CIK FIA, przez 19 lat będąc jej wiceprezydentem. 

Reprezentował Polski Związek Motorowy w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA oraz wielokrotnie był wyznaczany jako obserwator najważniejszych światowych rajdów, m.in. Rajdu Monte Carlo  oraz Rajdu Wybrzeża Kości Słoniowej.

W trakcie 40 lat CIK-owskiej kariery ośmiokrotnie organizował w Polsce kartingowe mistrzostwa świata i Europy na torach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kędzierzynie Koźlu i Częstochowie. Podczas jednej z nich w latach 70. był starterem wyścigu! To właśnie w zawodach w Koźlu wystartował późniejszy mistrz świata F1 Alain Prost.

Przez długie lata Stanisław Szelichowski był nie tylko czołowym publicystą najsławniejszego w powojennym półwieczu czasopisma motoryzacyjnego, ale również zastępcą redaktora naczelnego „Motoru”. W latach 90. pracował w wydawnictwie AUTO Technika Motoryzacyjna publikując swe artykuły w magazynie Transport Technika Motoryzacyjna.

Był autorem wielu publikacji książkowych. Między innymi współtworzył niezwykle popularną „Karting w Szkole”, na której wychowały się pokolenia kartingowców. Wydał również ważne w polskiej literaturze motoryzacyjnej pozycje takie jak „Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych”, „120 lat sportu samochodowego w Polsce” i „Sto lat polskiej motoryzacji”. Za tę ostatnią otrzymał prestiżową nagrodę im. Nicolasa Josepha Cugnota, przyznaną w 2004 r. przez Stowarzyszenie Historyków Motoryzacji z siedzibą w Bostonie (USA) - za najlepszą książkę nie anglojęzyczną.

Urodził się 3 czerwca 1930 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. W 2001 roku za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas inauguracji tegorocznych Kartingowych Mistrzostw Polski, które otworzą 60. sezon kartingu w Polsce i 53. edycję KMP zostanie rozegrany wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

 

©℗ Paweł Surynowicz (Polski Karting)
 

Karting: 
Share

News

Pierwsi faworyci do tytułów KMP 2020
Po zawodach KMP w Bydgoszczy poznaliśmy pierwszych faworytów do zdobycia... więcej
Regulamin Uzupełniający 3 Runda Kartingowych Mistrzostw Polski, 14-16.08.2020r., Poznań
 Regulamin Uzupełniający,zał.2 Harmonogram treningizał.3 Harmonogram... więcej
Trening Kartingowy Tor Poznań
Trening Kartingowy Tor Poznań, 03-04.08.2020r.
Regulamin Uzupełniający 2 Runda ROK CUP Poland
Regulamin Uzupełniający, 2 Runda ROK CUP Poland, 07-09.08.2020r. Zielona Góra.
Biuletyn PZM Nr 19 - Lipiec 2020
Lipiec zawsze był środkiem sezonu. W tym roku to dopiero początek!Nie tak... więcej
Sześciu Polaków na podium Rotax CEE w Trzyńcu
Na torze w czeskim Trzyńcu odbyła się druga runda Central Eastern Europe Rotax... więcej
Polscy kierowcy fabryczni w Hiszpanii. Maciej Gładysz najwyżej
W miniony weekend na torze w hiszpańskiej Zuerze zakończyła się inauguracyjna... więcej
WSK Euro Series. Polak na podium rundy!
Na torze w Sarno zakończyła się pierwsza runda cyklu WSK Euro Series, w której... więcej
Rok Cup Poland w Słomczynie
W Słomczynie odbyła się pierwsza runda pucharowej serii Rok Cup Poland. W... więcej
Tytuły wicemistrzowskie WSK Polaków!
Tydzień wyścigowy prestiżowej WSK we włoskiej Adrii był niezwykle szczęśliwy... więcej
Tytuły wicemistrzowskie WSK Polaków!
Tydzień wyścigowy prestiżowej WSK we włoskiej Adrii był niezwykle szczęśliwy... więcej
Regulamin Uzupełniajacy 2 Runda KMP
Regulamin Uzupełniający 2 Runda KMP, 23-25.07.20202 Bydgoszcz. ... więcej

Strony

- Archiwum