Motocykliści po półmetku rywalizacji

Prawie stu zawodników wzięło udział w 7. i 8. rundzie Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharze Polski. Organizatorem zawodów na Torze „Poznań” był tradycyjnie Automobilklub Wielkopolski. Aura tym razem sprzyjała motocyklistom, bo przez dwa dni nie spadła ani kropla deszczu, a umiarkowana temperatura była dodatkowym sojusznikiem. Motocykliści przekroczyli też już półmetek tegorocznej rywalizacji.

W Mistrzostwach Polski w klasie Superbike, po wygraniu kwalifikacji dwukrotnie zwyciężył Paweł Szkopek (A. Polski), który w sobotnim wyścigu pokonał o ponad cztery sekundy Pawła Górkę (GKM Bałtyk Gdynia), trzeci finiszował Waldemar Chełkowski (GKM Bałtyk Gdynia). Pecha w tym wyścigu miał Czech Michal Sembera, który musiał zakończyć rywalizację na 10 okrążeniu. W niedzielę Sembera zajął trzecią pozycję, a na dwóch czołowych miejscach, tak jak w sobotę, finiszowali Paweł Szkopek i Paweł Górka.

W sobotę Paweł startował na swoim zapasowym motocyklu, w niedzielę natomiast obrońca tytułu Mistrza Polski, tak podsumował swój start: „kontrolowałem sytuację od startu do mety. Według naszych wstępnych wyliczeń przewaga w klasyfikacji generalnej jest już na tyle duża, że tytuł mistrzowski mamy już praktycznie w kieszeni i nie możemy się doczekać powrotu do Poznania za dwa tygodnie”.

W klasyfikacji sezonu po weekendowych zawodach Szkopek uzyskał przewagę 60 pkt. nad Michałem i 78 pkt. nad swoim imiennikiem Pawłem Górką.

Interesująca i zacięta była walka w klasie Superstock 1000, w której bardzo szybki był tym razem Daniel Bukowski (A. Wielkopolski). Co prawda Bukowski przegrał o ponad pół sekundy treningi kwalifikacyjne z liderem generalki - Marcinem Walkowiakiem (Motosport Team Toruń), to jednak zarówno w sobotę jak i niedzielę zwyciężył w obu rundach, notując jednocześnie najlepsze czasy jednego okrążenia w obu wyścigach. Daniel tak podsumował minione zawody: „Ten weekend można zaliczyć chyba do jednych z najlepszych w tym sezonie. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli”. Za Bukowskim i Walkowiakiem na trzeciej pozycji dwa razy finiszował Wojciech Wróbel (Auto Moto Klub Gliwice). Po 8. rundzie klasyfikację sezonu nadal prowadzi Marcin (197 pkt.), drugi jest Daniel (151 pkt.), trzeci Wojciech (133 pkt.).

W klasie Supersport bardzo udany weekend zaliczył Sebastian Zieliński (Ostrowski Klub Motocrossowy), który nie tylko był najlepszy w kwalifikacjach, ale też wygrał obie rundy na Torze „Poznań”. W sobotę za Zielińskim finiszował Adrian Pasek (A. Rzeszowski), a trzeci był Marek Szkopek (A. Polski). W niedzielę Szkopek zamienił się miejscami z Paskiem. Marek jak nam powiedział po wyścigu, coraz lepiej dogaduje się ze swoją Agustą i za dwa tygodnie w Poznaniu ma plan przejęcia od Sebastiana pierwszego miejsca na „pudle”. Obecnie w klasyfikacji generalnej Sebastian ma 64 pkt. przewagi nad Markiem i 68 pkt. nad Przemysławem Krajewskim (Pro Motor Świdnica), który podczas tych zawodów musiał zadowolić się miejscami poza podium.

W klasie Superstock 600, po wygraniu kwalifikacji w sobotniej rundzie zdecydowanie najszybszy był Szymon Strankowski (A. Ostrowski), a za nim linię mety minęli: Piotr Surowiec (A. Wielkopolski) i Patryk Pazera (A. Królewski). W niedzielę na starcie zabrakło Szymona, któremu doznana na piątkowych treningach kontuzja obojczyka nie pozwoliła już stanąć do rywalizacji. Pod jego nieobecność pierwszy na mecie zameldował się Surowiec, przed Pazerą i Pawłem Przybylskim (A. Królewski). Jednak w wyniku złożonego po wyścigu protestu, Piotr Surowiec został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy karbonowy wlot powietrza w swoim motocyklu, co spowodowało, że ostatecznie pierwsze miejsce zdobył Patryk, drugie Paweł, a na trzecią pozycję wskoczył Marek Chłopkowski (A. Wielkopolski).

W klasyfikacji sezonu nadal prowadzi Szymon (165 pkt.), drugi jest Patryk Kosiniak (155 pkt.), a trzeci Patryk Pazera (122 pkt.).

W Pucharze Polski do wyścigów w klasie Rookie 1000 zgłosiła się rekordowa liczba zawodników: 36! Tradycyjnie już na torze trwała twarda i emocjonująca walka. W sobotę po starcie stawkę prowadził Rafał Dziki-Sereda (A. Wielkopolski), jednak popełniony falstart i kara w postaci procedury przejazdu przez depo sprawiła, iż musiał oddać pierwszą pozycję Jarosławowi Jakubowskiemu (A. Polski), który różnicą 0,148 sek., wyprzedził Jarosława Szczęsnego (A. Łódzki). Trzeci był Piotr Fałat (A. Wielkopolski). Zwycięzca kwalifikacji Rafał Łyko (A. Wielkopolski) musiał zakończyć rywalizację na pierwszym okrążeniu, gdyż jego mechanicy zapomnieli mu nalać paliwa. W niedzielę dwóch najlepszych jeźdźców z soboty pogodził Rafał, który nie zagrożony prowadził stawkę od startu do mety. Drugi był Jakubowski, a trzeci Szczęsny. Szczęśliwy zwycięzca tak podsumował swój wyścig: „w sobotę zawiodła elektronika w moim motocyklu i stąd ten falstart, dzisiaj ją wyłączyłem i jest pierwsze miejsce w wyścigu Rookie 1000, do tego jeszcze życiówka 1.38.003.

Obecnie Rafał zajmuje czwarte miejsce w generalce z 53 pkt., za Jarosławem Szczęsnym (70 pkt.), Jarosławem Jakubowski (86 pkt.) i liderem Rafałem Łyko (95 pkt.).

W pucharowej klasie Rookie 600 dwukrotnie triumfował Tomasz Smela (A. Wielkopolski). W sobotę drugi był Mariusz Juszczak (KM Szczecin), a trzeci Mikołaj Budzyński). W niedzielę za Smelą finiszowali: Daniel Wachowski (Jasielski Klub Motorowy) i Marcin Rzenno (A. Radomski), bowiem najwięksi konkurenci Tomka, jadący tuż za nim, Marcin Wojciechowski i Mariusz Juszczak zaliczyli upadek na „dużej patelni” i nie ukończyli wyścigu. Tomek również był bliski odpadnięcia, jednak jak nam powiedział po wyścigu: „tak się jakoś stało, że motocykl wstał i udało mi się ponownie dojechać do mety jako pierwszy. To był piękny weekend". W klasyfikacji sezonu Smela prowadzi z dorobkiem równych 100 pkt. przed Wachowskim (87 pkt.) i Rzenno (71 pkt.).

Po jednej rundzie rozegrali motocykliści startujący w pucharowych klasach: Open 125 oraz Moto 3. W tej pierwszej klasie wyścig prowadził Filip Kurek (A. Wielkopolski), jednak ze względu na popełniony falstart otrzymał karę przejazdu przez depo, do której się nie zastosował, za co sędziowie pokazali mu czarną flagę i w efekcie nie ukończył wyścigu. Całe więc podium należało do zawodników Automobilklubu Wielkopolski; 1. Sebastian Grausam, 2. Mateusz Durynek, 3. Mariusz Durynek. Ojciec Sebastiana, Sławek Grausam, były zawodnik WMMP, kibicował Sebie z trybun, natomiast Mariusz postanowił stanąć z synem Matuszem do rywalizacji w tej samej klasie. Musiał jednak przyznać, iż uczeń przerósł mistrza. Nowy mistrz prowadzi również klasyfikację sezonu razem z Markiem Tomaszewskim (AMK Gliwice), obaj mają 62 pkt. Za nimi plasuje się Kamil Łabieniec (60 pkt.) i Filip Kurek (59 pkt.).    

W klasie Moto 3 zwyciężył Piotr Besiekirski (KM Cross Team Stare Babice), a za nim finiszowali Tomasz Rabiński i Łukasz Wieczorek (obaj A. Królewski). Piotr podczas pięciu rund zdobył 132 pkt., Łukasz 112 pkt., a Marcin Zaperty 77 pkt.

Ostatecznych zwycięzców klas Open 125 oraz Moto 3 poznany już za niespełna dwa tygodnie na Torze „Poznań”, natomiast na zawodników pozostałych klas poza poznańską rundą, czeka jeszcze wyjazd na Słowację.

Wszystkich miłośników i sympatyków sportów motorowych Automobilklub Wielkopolski już dziś zaprasza na 9. I 10. rundę Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, która odbędzie się w dniach 20-21.08.2016 r. na Torze „Poznań”.

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Pit Bike Cup jedzie do Leszna! Ta runda to nowość w kalendarzu
Sezon przewidywał tylko i wyłącznie rozgrywki na dobrze znanym zawodnikom... więcej
Znamy zdobywców Pucharu Polski w Motocrossie!
Do Lipna w miniony weekend zjechało się około 120 zawodników, by rywalizować w... więcej
MIROSŁAW MALEC
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 15 października 2020 roku zmarł w wieku 84 lat... więcej
Czas na ostateczną rozgrywkę Pucharu Polski
Motocrossowy sezon zmagań na szczeblu centralnym kończymy drugą i jednocześnie... więcej
Deszczowy finał Pucharu Polski Pit Bike SM w Bydgoszczy
Ciężkie warunki czekały na zawodników dyscypliny pit bike. Na mokrym torze do... więcej
Ekipa ORLEN Team na mecie Rajdu Andaluzji
Odbywający się między 6 a 10 października rajd Andaluzji można unać za udany,... więcej
Pierwszy raz Przygońskiego – Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020 rozstrzygnięty
Kuba Przygoński i Timo Gottschalk w Toyocie Hilux wygrali rajd Wysoka Grzęda... więcej
e-Trial sportem pokazowym podczas III Igrzysk Europejskich
Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki spotkał się z Jorge Viegas’em –... więcej
Ostateczna rozgrywka. Czas na finałową rundę Pucharu Polski Pit Bike SM!
Przed setką zawodników biorących udział w tegorocznym Pucharze Polski Pit Bike... więcej
Polscy Juniorzy imponują w Aragonii
Młodzi motocykliści Wójcik Racing Junior Teamu wystartują w najbliższy weekend w... więcej

Strony

- Archiwum