Europejski motocross w Cieszynie- relacja.

Cieszyn – pełen słońca, maszyny startowe pełne zawodników i zawodniczek oraz wyścigi pełne emocji, tak tytułem wstępu można krótko podsumować zawody , zorganizowane przez Cieszyński Klub Motocyklowy. Motocrossowy weekend kolejny raz był wyjątkowy. 

Zacznijmy od historycznego wydarzenia , jakim był pierwszy Puchar Europy Kobiet w Motocrossie. Tor przy ul. Motocrossowej w Cieszynie i jego park maszyn „pękał w szwach”. Jak się okazało, organizacja tej imprezy i co ważne właśnie w Polsce, to był „strzał w dziesiątkę”. Zachwyciła frekwencja , podobał się poziom sportowy, a same uczestniczki , przynajmniej te , z którymi rozmawialiśmy, były bardzo zadowolone. Z grupy 54 zawodniczek z całego niemal starego kontynentu, po kwalifikacjach zaszczytu występu w finałowych 3 wyścigach historycznego Pucharu dostąpiło 40 kobiet. Pierwszą zdobywczynią Pucharu Kobiet w Motocrossie została Dunka Sara Andersen, która co prawda nie wygrała żadnego wyścigu, ale dwa drugie miejsca i jedno trzecie dało jej przewagę jednego punktu nad koleżanką z reprezentacji Julie Dalgaard. Trzecie miejsce na podium EMX Women’s Cup przypadło sympatycznej Szwedce Emelie Dal. 

Polscy kibice mieli też okazję do dopingowania swoich rodaczek. Do finałów zakwalifikowały się aż 4 polskie zawodniczki, z których najlepszą , bez niespodzianki, była Joanna Miller. Nasza reprezentantka ładnie punktowała i po trzech wyścigach została sklasyfikowana na wysokiej 5 pozycji.

Niesamowite emocje i podziw miejscowych kibiców przyniosły wyścigi klas EMX65 i EMX85. Z racji tego, iż równolegle do zawodów Mistrzostw Europy (str.północno-wschodnia) rozgrywane były w Cieszynie Mistrzostwa Polski Orlen MXMP , w wyścigach nasz kraj reprezentowała pokaźna liczba  „naszych” juniorów.

Klasę EMX65 wygrał Łotysz Eduards Bidzans, który nie oddał pozostałym zawodnikom żadnego punktu. Najlepszym naszym reprezentantem okazał się Maksymilian Chwalik . Maks zajął wysokie 6 miejsce w mocnej stawce młodych zawodników. Reprezentujący Gdański AutoMotoKlub zawodnik zwyciężył w rundzie Mistrzostw Polski. Drugi w MP przyjechał Olaf Włodarczak (GAMK Gdańsk), a trzeci Mikołaj Białecki (AMK Człuchów).

Klasę EMX85 wygrał Jorgen Matthias Talviku z Estonii, a jego kolega z reprezentacji Allar Pent z tą samą liczbą punktów zajął drugie miejsce. Trzecia pozycja należała do Łotysza Patriks’a Uzuls. Filip Bukowicz zajął w europejskiej stawce 8 pozycję i to on był najlepszym Polakiem w tej klasie.  

Motocykle: 
Share

News

Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Zaproszenie do składania ofert na nabycie praw do promocji zawodów z cyklu Wyścigowego Motocyklowego Pucharu Polski
Polski Związek Motorowy z siedzibą w Warszawie przy ul. Kazimierzowskiej 66... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Przed nami wielki finał rywalizacji w Łodzi!
Odliczanie przed ostatnią w tym sezonie rundą Mistrzostw Świata SuperEnduro... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Mistrzostwa Polski Pit Bike oficjalnie potwierdzone!
To już pewne! Dwa lata od powstania nowej dyscypliny i rozgrywania Pucharu... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Błażusiak nie składa broni przed finałem w Łodzi
To była czwarta, i ostatnia zarazem, runda przed historycznym finałem Mistrzostw... więcej
Kalendarz Sportu Motocyklowego 2020
W dniu 31 stycznia 2020r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej
Kursokonferencja sędziowska
Uprzejmie informujemy, że w dniach 29 lutego/01 marca 2020 r. oraz 14/15 marca... więcej
ORLEN Team podsumował Rajd Dakar 2020
Zawodnicy ORLEN Team mają za sobą tysiące kilometrów na nowych trasach Rajdu... więcej

Strony

- Archiwum