Po raz kolejny, turniej na PGE Narodowym poprzedzi test toru, który... więcej
DMPJ| W niedzielę młodzieżowe ściganie przy W69
Już w niedzielę 12 maja kolejne żużlowe emocje w Zielonej Górze. Tym razem w... więcej
DMPJ| Trzecie miejsce Falubazu w Pile
Trzecie miejsce juniorów Falubazu Zielona Góra w pierwszej rundzie DMPJ. Na... więcej
Derby dla Gorzowa!
103. derby Ziemi Lubuskiej przeszły do historii. Na torze w Zielonej Górze,... więcej
Znakomity początek sezonu dla miniżużlowców z Wawrowa
Ruszył sezon miniżużlowy. Zawodnicy z Wawrowa mają tym samym na koncie pierwsze... więcej
Termin Finałów Wojewódzkich Turniejów BRD - grupa I, grupa II, grupa III
Informujemy, iż w roku szkolnym 2023/2024 Finał Wojewódzki ... więcej
#ZIEGOR| Derby Ziemi Lubuskiej z kompletem publiczności! Wszystkie bilety wyprzedane!
 5 maja pierwsze w tym sezonie Derby Ziemi Lubuskiej. Na W69 przyjeżdża... więcej
#LUBZIE| Mecz w Lublinie o godzinie 18:00
W piątek 17 maja w Lublinie mecz NovyHotel Falubazu Zielona Góra z Orlen... więcej
Falubaz | #DMPJ| Podział grup i kalendarz rozgrywek młodzieżowych
4 maja w Pile nasi juniorzy rozpoczną rywalizację o Drużynowe Mistrzostwo... więcej
Stal Gorzów | Trzecia Kolejka PGE Ekstraligi Oznacza Jedno – Jedziemy U Siebie!
Na stadion im. Edwarda Jancarza przyjeżdża KRONO-PLAST Włókniarz Częstochowa.2... więcej

Złoto Zmarzlika, Brąz dla Vaculika

Martin Vaculik został pierwszym żużlowcem ze Słowacji, który wywalczył medal indywidualnych mistrzostw świata. Przed nim w tabeli uplasowali się Bartosz Zmarzlik i Fredrik Lindgren, którzy do końca walczyli o tytuł indywidualnego mistrza świata.

Wysoka stawka pojedynku

Przed finałową rundą cyklu Grand Prix, Słowak miał taki sam dorobek punktowy, jak Jack Holder. Jednak dzięki liczbie zwycięstw to Vaculik był wyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w tabeli. Oznaczało to, że w Toruniu ta dwójka rozstrzygnie między sobą walkę o brązowy medal.

Zgodnie z nową punktacją, którą mamy już od 2020 roku, decydowała pozycja końcowa w turnieju, a nie punkty z toru. Stąd dla obu żużlowców celem minimum było awansowanie do półfinału. Sztuka ta udała się zarówno Słowakowi, jak i Australijczykowi. Vaculik w 5 startach wywalczył 10 punktów. Zawody rozpoczął od dwóch trójek, później finiszował 2-krotnie na 2. pozycji. W swoim ostatnim starcie w fazie zasadniczej zanotował 0. Warto jednak tu zaznaczyć, że w 1. podejściu upadł on na wejściu w 1. łuk, po kontakcie z rywalem.

Jack Holder zaś zaczął niemrawo, bo w swoim 1. starcie zajął 3. lokatę. Później młodszy brat Chrisa wygrał 2 kolejne starty, by na sam koniec fazy zasadniczej dołożyć do dorobku punktowego 2 “jedynki”.

Tym samym po 5 startach Vaculik miał na swoim koncie 10 punktów, a Holder 9. Słowak trafił do drugiego półfinału, podczas gdy Australijczyk zameldował się w 1. z nich

Młodszy brat mistrza świata z sezonu 2012 zajął w nim ostatnie miejsce. Oznaczało to, że w swoim starcie Vaculik musi po prostu dojechać do mety, aby zgarnąć brązowy medal. Tak też się stało. Żużlowiec ze Słowacji ze startu wyjechał ostatni, ale na trasie zdołał uporać się z Maxem Frickem. I tak 33-latek zapisał się w historii światowego żużla.

Do tej pory jego najlepszym miejscem na koniec sezonu była 5. lokata, którą wywalczył w sezonie 2019.

“Jesteśmy z niego dumni”

– Jest to pierwszy medal zarówno dla mnie, jak i Słowacji. Bardzo się cieszę, że udało się go zdobyć. Jeszcze to do mnie nie dociera, ale naprawdę jestem uradowany, że wywalczyłem brąz. Dziękuję mojej rodzinie, sponsorom, kibicom, a także mojemu klubowi w Polsce – ebut.pl Stali Gorzów za wsparcie w tym roku. Dla mnie zaszczytem jest to, że siedzę tu z takimi wspaniałymi zawodnikami – mówił na konferencji prasowej po zawodach.

Sama konferencja po zawodach przebiegała w wesołej atmosferze. Leon Madsen, który wywalczył podium w turnieju, ale nie zajął na koniec sezonu miejsca premiowanego medalem, pogratulował każdemu z zawodników, którzy zakończyli sezon w czołowej 3. To właśnie też wtedy doszło do ciekawej sytuacji, gdy Słowak został zapytany, czy może po angielsku wyrazić swoje uczucia po wywalczeniu medalu. Vaculik zaśmiał się i powiedział ze śmiechem, że to będzie trudne. Po zabawnym dialogu z Marceliną Konikiewicz-Rutkowską, opowiedział jednak o swoim sukcesie.

Dumni z Martina Vaculika był także członek jego zespołu, czyli nie kto inny, jak były żużlowiec Bjarne Pedersen.

– Jesteśmy z Martina bardzo dumni. Ciężko pracował przez cały rok na ten medal. Wygrał 2 rundy, w dwóch innych stawał na podium i udało się. Znając go ten sukces uskrzydli go jeszcze bardziej i kto wie, czy za rok nie będzie jeszcze mocniejszy – podsumował Duńczyk.