Porady przed podróżą zagraniczną

Oczekując na sezon caravaningowy, przekażemy Państwu garść porad i przepisów, o istnieniu których warto wiedzieć.

Wybierając się w podróż samochodem powinieneś:

* sprawdzić posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty",

* sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę),

* pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa,

* pamiętaj o wymaganych całodobowo światłach mijania 

Pamiętaj, że samochody zarejestrowane jako osobowo-ciężarowe są odprawiane tylko na takich przejściach granicznych, na których oprócz innych form ruchu granicznego dopuszczony jest ruch towarowy. Pojazdy tego typu nie mogą przekraczać granicy państwowej wna przejściach przewidzianych wyłącznie dla ruchu osobowego (decyduje zapis w dowodzie rejestracyjmym pojazdu). Nie trzeba jednak stać w kolejce razem z pojazdami TIR o ikle nie przewozi się towarów. Samochód osobowo-ciężarowy wiozący jedynie osoby i ich bagaże bez problemu zostanie odprawiony na pasie odpraw samochodów osobowych.

Jak unikać zagrożeń

* Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu - zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
* W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.
* Wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych.
* Staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.

* Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony. . Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.

* Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy.

* Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.

* Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

* W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.

* Jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia systemu.  

(źródło: materiały informacyjne MSWiA)

UWAGA !

Hak holowniczy

Kierowcy, którzy posiadają hak holowniczy zamontowany na stałe a nie podróżują z przyczepą winni założyć na niego tzw. „czerwony kapturek”, jeżeli zaś mają hak zdejmowany należy go zdemontować.

Podróżowanie pożyczonym samochodem i/lub przyczepą

W przypadku podróży pożyczonym od osoby trzeciej lub instytucji pojazdem i/lub przyczepą warto pamiętać o zabraniu ze sobą Pełnomocnictwa na jego/ich używanie zagranicą. Z trybem wystawiania takiego dokumentu można zapoznać się na stronie: Dokumenty

Zabezpieczenie gotówkowe

Przy wyjazdach indywidualnych należy zabrać ze sobą odpowiednie na czas podróży zabezpieczenie finansowe w formie gotówki czy też kart kredytowych, które trzeba okazywać na życzenie służb celnych danego kraju.

Winietki opłat drogowych

Posiadanie winietki opłat drogowych jest obowiązkowe w Austrii, Czechach, Słowenii, Szwajcarii, na Słowacji i na Węgrzech. Nabycie ich przed wyjazdem pozwoli na szybkie i bezproblemowe korzystanie z sieci drogowej poszczególnych krajów. Sprzedaż w Polsce prowadzą biura turystyki PZM lub PZM Sklep
W innych krajach też obowiązują opłaty drogowe, które reguluje się bezpośrednio na bramkach lub też w formie winietek zakupowanych na granicy np. Bułgaria i Rumunia.

 

Informacje na temat paszportów i wiz, ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia kosztów leczenia oparte są na materiałach własnych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, MSWiA, Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Caravaning: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Szkolenie Organizatorów Turystyki Caravaningowej PZM
Przypominamy turystom, że zgłoszenia uczestników na szkolenie Organizatorów... więcej
Informacja dotycząca weryfikacji uprawnień OTC na 2020 rok
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przedmiotowego zagadnienia, ... więcej
90 FICC Rally
Zapraszamy Państwa do udziału w 90 międzynarodowym zlocie FICC Rally,... więcej
Komunikat nr 3/2020 - Regulamin Organizatora Turystyki Caravaningowej PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 3/... więcej
Przygoda na 4 kołach - II edycja
Zapraszamy do udziału w II edycji polskiej imprezy będącej połączeniem targów... więcej
70' Youth Rally Portugalia
Zapraszamy na 70 międzynarodowy zlot młodzieżowy, który odbędzie... więcej
Newsletter FICC - styczeń 2020
Informujemy o opublikowaniu pierwszego w 2020 roku wydania newslettera... więcej
Jubileuszowe logo PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje, że w związku z jubileuszem... więcej

Strony

- Archiwum

Strony