David Buick – postać zapomniana

 

5 marca 1929 roku w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zmarł David Buick, założyciel Buick Motor Company. Miał 74 lata. W 1908 roku firma Buicka stała się fundamentem General Motors Corporation.

Buick urodził się w Arboroath, w Szkocji, 17-go września 1854 roku. Jako dziecko, wraz z rodziną przeprowadził się do Detroit w Michigan. Jego techniczny talent ujawnił się już we wczesnej młodości, gdy pracował w przemyśle hydraulicznym. Wynalazł wtedy niesamowicie użyteczną metodę łączenia przewodów hydraulicznych z różnych materiałów (porcelana i metal).

W latach 90. Buick zainteresował się automobilami i konstrukcją silnika spalinowego. W 1903 roku powstała Buick Motor Company. Początkowo siedziba firmy znajdowała się we Flint, Michigan. Rok później zainwestował w nią Wiliam Durat, oligarcha branży powozowej. W ciągu tych 12 miesięcy firma wyprodukowała 37 samochodów typu „Model B”. Niestety, do 1906 roku Buick stracił kontrolę nad firmą i sprzedał swoje udziały. W 1908 roku Durant, na podwalinach firmy Buicka, utworzył General Motors. Wkrótce dołączyły do niej Cadillac i Oldsmobile. W 1923 roku, Buick Motor Company wyprodukowała swój milionowy egzemplarz. Ta marka odegra kluczową rolę w drodze General Motors do statusu najpotężniejszej na świecie firmy w przemyśle motorowym. Tytuł ten GM otrzymało w latach 30., i utrzymało aż do 2008 roku, kiedy musiało ustąpić z piedestału na rzecz Toyoty. Do dzisiaj Buick jest luksusową marką GM i jedną z najstarszych ikon firmy.

Po sprzedaży swojego udziału w firmie, David Buick zaangażował się w serię zakończonych niepowodzeniem interesów w przemyśle naftowym i w nieruchomościach. Ostatecznie wrócił do Detroit, gdzie pozostał do swojej śmierci. Pod koniec życia ciężko chorował. Zmarł w nędzy, w szpitalu w Detroit. Nigdy jednak nie żałował utraconej fortuny, ani nie miał w sobie goryczy z powodu losów założonej przez siebie firmy. „Sukces składa się ze spojrzenia w przód i zapomnienia o przeszłości – powiedział na krótko przed śmiercią. – Po prostu parę razy niepotrzebnie wyhamowałem. Zresztą, pieniądze są bezużyteczne, nie dają niczego poza poczuciem bezpieczeństwa.”

David Buick jest postacią niemal zapomnianą. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet marka, którą stworzył, niedostatecznie przypomina o jego osobie. A jednak niezależnie od siebie i nie wiedząc nawzajem o swoich przedsięwzięciach, zarówno Arboroath, jak i Flint pracują nad jego pomnikiem.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Uroczyste zakończenie sezonu MPPZ i MPHRR 2019 - galeria zdjęć
W dniu 6 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens