David Buick – postać zapomniana

 

5 marca 1929 roku w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zmarł David Buick, założyciel Buick Motor Company. Miał 74 lata. W 1908 roku firma Buicka stała się fundamentem General Motors Corporation.

Buick urodził się w Arboroath, w Szkocji, 17-go września 1854 roku. Jako dziecko, wraz z rodziną przeprowadził się do Detroit w Michigan. Jego techniczny talent ujawnił się już we wczesnej młodości, gdy pracował w przemyśle hydraulicznym. Wynalazł wtedy niesamowicie użyteczną metodę łączenia przewodów hydraulicznych z różnych materiałów (porcelana i metal).

W latach 90. Buick zainteresował się automobilami i konstrukcją silnika spalinowego. W 1903 roku powstała Buick Motor Company. Początkowo siedziba firmy znajdowała się we Flint, Michigan. Rok później zainwestował w nią Wiliam Durat, oligarcha branży powozowej. W ciągu tych 12 miesięcy firma wyprodukowała 37 samochodów typu „Model B”. Niestety, do 1906 roku Buick stracił kontrolę nad firmą i sprzedał swoje udziały. W 1908 roku Durant, na podwalinach firmy Buicka, utworzył General Motors. Wkrótce dołączyły do niej Cadillac i Oldsmobile. W 1923 roku, Buick Motor Company wyprodukowała swój milionowy egzemplarz. Ta marka odegra kluczową rolę w drodze General Motors do statusu najpotężniejszej na świecie firmy w przemyśle motorowym. Tytuł ten GM otrzymało w latach 30., i utrzymało aż do 2008 roku, kiedy musiało ustąpić z piedestału na rzecz Toyoty. Do dzisiaj Buick jest luksusową marką GM i jedną z najstarszych ikon firmy.

Po sprzedaży swojego udziału w firmie, David Buick zaangażował się w serię zakończonych niepowodzeniem interesów w przemyśle naftowym i w nieruchomościach. Ostatecznie wrócił do Detroit, gdzie pozostał do swojej śmierci. Pod koniec życia ciężko chorował. Zmarł w nędzy, w szpitalu w Detroit. Nigdy jednak nie żałował utraconej fortuny, ani nie miał w sobie goryczy z powodu losów założonej przez siebie firmy. „Sukces składa się ze spojrzenia w przód i zapomnienia o przeszłości – powiedział na krótko przed śmiercią. – Po prostu parę razy niepotrzebnie wyhamowałem. Zresztą, pieniądze są bezużyteczne, nie dają niczego poza poczuciem bezpieczeństwa.”

David Buick jest postacią niemal zapomnianą. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet marka, którą stworzył, niedostatecznie przypomina o jego osobie. A jednak niezależnie od siebie i nie wiedząc nawzajem o swoich przedsięwzięciach, zarówno Arboroath, jak i Flint pracują nad jego pomnikiem.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

69. Rocznica Rozpoczęcia Produkcji w FSO - relacja
Nie było klasycznego zlotu pod bramą główną FSO. Ze względu na pandemiczne... więcej
69. Rocznica Rozpoczęcia Produkcji w FSO - galeria zdjęć
7 listopoada odbyła się 60. rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO. W tym roku,... więcej
Oficjalne wyniki MPPZ 2020
Sezon 2020 za nami. Nie był to łatwy rok, odbyły się tylko dwa rajdy rangi MPPZ... więcej
Trzy polskie załogi w 1000 Miglia
Trwa rajd 1000 Miglia we Włoszech. W tym roku rajd przeniesiono z tradycyjnego... więcej
Wyniki MPPZ 2020
Na naszej stronie w zakładce wyniki jest dostępna tabela MPPZ 2020. Wkrótce... więcej
Wypełnij ankietę FIVA
Pojazdy klasyczne potrzebują waszego głosu. Gorąco zachęcamy do... więcej
Stary pojazd i może do pełna - runda MOWPZ - relacja
Stary pojazd i może - pod taką nazwą odbyła się chyba ostatnia w tym roku... więcej
Stary pojazd i może - runda MOWPZ - galeria zdjęć
17 października odbył się rajd pojazdów zabytkowych Stary Pojazd i Może -... więcej
69 rocznica rozpoczęcia produkcji w Fabryce Samochodów Osobowych
FSO Auto Klub i Automobilklub Polski zapraszają 7 listopda na obchody 69... więcej
Rajd Retro Carpathia 2020 odwołany
Automobilklub Doliny Sanu z przykrością informuje, że ze względu na niską... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens