Biały wiatr

 

Samochód bardziej aerodynamiczny niż Porsche 911. Samochód, który jest personifikacją włoskiego szyku. Samochód, który podbił serce Półwyspu Apenińskiego. I wreszcie – samochód, który z Tadeuszem Durczyńskim za kierownicą wjechał na podium Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Alfa Romeo Giulia.

Jej sylwetka jest wynikiem prac najlepszych włoskich projektantów. Każdy, nawet najdrobniejszy element jest podporządkowany dynamice, a znakomite osiągi podpowiadają ówczesnym managerom hasło reklamowe „Zaprojektowana przez wiatr”. Lekka konstrukcja kwalifikuje do wagi piórkowej, ale pod maską czai się mechaniczne stado 78 koni. Początkowe modele panny Capuletti były wyzywająco futurystyczne – wszak Armstrong ledwie wczoraj spacerował po Księżycu, a Spielberg wkrótce będzie dążył do spotkania trzeciego stopnia. Giulia była zatem nie tylko odpowiedzią producentów na rosnące potrzeby włoskiej klasy średniej  - ale także nieodrodną córką epoki wypraw kosmicznych, malejącego świata i rosnących prędkości. Sportowa wersja Super spod znaku czterolistnej koniczynki zdobywała trofea na torach – a siły porządku i prawa patrolowały ulice w oliwkowych Giuliach kombi.

Limitowana ilość Giulii trafiła do Polski pod koniec lat 60. jako samochody luksusowe. Wśród nich była nasza mistrzyni. Jak wszystkie pierwsze modele, miała odcień Bianco Spino. Trafiła do profesora Janusza Groszkowskiego, prezesa PAN. Mimo znacznych kosztów utrzymania i eksploatacji, Giulia pozostała w posiadaniu profesora aż do jego śmierci w 1985 r. Samochód jeszcze dwukrotnie zmieniał właścicieli – drugim z nich był wielki miłośnik motoryzacji, Piotr Kaczorowski, który zafundował mu totalną renowację, po trudno dostępne części udając się do Szwecji. W końcu, w lutym 2011 roku, Giulia zameldowuje się w garażu Tadka Durczyńskiego. Jest perfekcyjnie zadbana, więc dostaje w prezencie powitalnym tylko krótki pobyt w „spa” w Rybniku przy pomocy Mirosława Skrzyszewskiego, gdzie nabiera nieco bardziej sportowego sznytu – i nową, kolorową fryzurę.

 Już w 2011 r. Giulia wyjechała na kilka rajdów, ale dopiero w minionym sezonie pokazała cały swój temperament. Mimo przygód, mimo wypadków, Giulia „dojechała” do mety Mistrzostw – i jak można przypuszczać, zważywszy na jej południowy temperament, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Sam kierowca, który przecież siedział już za kółkiem niejednego pojazdu zabytkowego (w 2010 roku zdobył tytuł Mistrza Polski Citroenem B11) przyznaje, że Giulia jest idealnie rajdowym samochodem.

Trzymajmy więc za tę parę mocno kciuki w nowym sezonie, a nadkola niech porosną czterolistnymi koniczynami!

 

 

Bibliografia:

M. Replewicz "Narysowana wiatrem", Automobilista 7/2006 str. 8-15

Pojazdy zabytkowe: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

Zdjęcia

fot. Aleksander Lewandowski

News

Na zachód od Warszawy czyli III Rajd Zachodniego Mazowsza
Wreszcie na terenie Mazowsza wystartowały rajdy okręgowe przeznaczone także dla... więcej
III Rajd Zachodniego Mazowsza - galeria zdjęć
Zdjęcia z III Rajdu Zachodniego Mazowsza - rundy Mistrzostw Okręgu... więcej
Zmiana daty Rajdu Wspomnienie Warszawskiego - rundy MPHRR
Komunikat o zmianie daty Rajdu Wspomnienie WarszawskiegoAutomobilklub... więcej
Skwer Dawnych Motocykli w Mińsku Mazowieckim
Słoneczna niedziela, 6 września obfitowała w Mińsku Mazowieckim w ciekawe... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - galeria zdjęć
Pandemiczny Rajd Motocyklowy – IX Runda MOWPZ. Mińsk Mazowiecki, 6.09.... więcej
Trzy polskie załogi w Alpine Challenge
Miło nam poinformować, że polskie załogi wracają na europejskie trasy po... więcej
Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 34 Rajd Częstochowski - impreza odwołana
Organizatorzy 2 rundy MPHRR w Częstochowie z przykrością informują, że z powodu... więcej
Zapraszamy na Retro Carpathię - dwie rundy MPHRR
W dniach 9 -10 października Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą... więcej
39 Rajd Częstochowski - VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych PZM - Galeria zdjęć
Zdjęcia z 39 Rajdu Częstochowskiego - rundy MPPZ. Zdjecia pochodzą z... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens