Z bezpieczeństwem mi po drodze!

Z bezpieczeństwem mi po drodze – to tytuł serii trzech nowych filmów edukacyjnych zrealizowanych przez Auto Moto Klub Limanowa, przy wsparciu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Patronat honorowy nad realizacją objął insp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie. Patronat medialny objęło Radio Kraków.

Filmy pokazują sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze i adekwatne do tego reakcje. Zawierają jasny instruktaż jak reagować w sytuacjach kryzysowych, co i jak robić, aby pomóc innym i uratować życie. To bardzo ważne wskazówki o których często zapominamy, a warto co jakiś czas poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie – od tego może zależeć życie nasze oraz naszych najbliższych. Choć czasy dla nas wszystkich są trudne to nasza Sekcja Ratownictwa Sportowego PZM wraz z Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podjęła się realizacji materiałów pod nazwą „Z bezpieczeństwem mi po drodze” – mówi Prezes Zarządu AMK Limanowa Bogdan Pałka -  Dlatego na ręce Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Pana Łukasza Smółki, Przewodniczącego Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD składam serdeczne podziękowania za wsparcie oraz dotychczasową współpracę z AMK Limanowa. Pomimo licznych działań w zakresie BRD statystyki nadal są niepokojące. W Polsce w roku 2019 doszło do ponad 30 tys. wypadków drogowych. Jednak jak podaje Radio Kraków, drogi w Małopolsce po raz kolejny okazały się najbardziej bezpieczne w Polsce.

 

Jak poinformował w magazynie Radiostrada Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, Małopolska może być dumna z największej poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Jak wynika ze wstępnych podsumowań, w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło o 500 osób mniej niż przed rokiem. Statystyki pokazują, że najlepiej radzili sobie kierowcy właśnie w Małopolsce. Liczba wypadków spadła o 28 procent, liczba rannych o 31 procent, a liczba zabitych jest mniejsza o 20 osób niż przed rokiem. W wielu wypadkach drogowych swój udział mają piesi. Bardzo częstym powodem jest roztargnienie, wtargniecie na drogę tuż przed jadący pojazd oraz przechodzenie w miejscach niedozwolonych!

Z racji, że ratownicy Auto Moto Klubu Limanowa nie mogą obecnie prowadzić zajęć edukacyjnych w takiej formie jak dotychczas, w porozumieniu z Małopolską Wojewódzką Radą BRD postanowiliśmy zagościć w przedszkolach, szkołach, oraz Uniwersytetach Trzeciego Wieku w odmiennej formie. Zrealizowane zostały materiały instruktażowe, które są skierowane do różnych grup wiekowych. Filmy przedstawiają realne sytuacje i mają na celu zwrócić uwagę na często zapominane, a bardzo ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drogach.  Mamy nadzieję, że poprzez realizacje tych materiałów, w sposób czytelny dla każdej z grup wiekowych przekażemy parę cennych informacji. Zapewne dla wielu będzie to tylko przypomnienie, ale jak pokazują statystyki, warto taką wiedzę sobie przypominać i utrwalać - mówi Justyna Tokarczyk, koordynator projektu, Członek Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Członek Zarządu AMK Limanowa.

Jak wiadomo, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od lat inicjuje i podejmuje szereg działań aby na polskich, a w szczególności na małopolskich drogach było bezpieczniej. Realizowane programy skierowane są nie tylko do kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego. Działania realizowane przez MWBRD  mają charakter systemowy, a wdrażane są w ścisłym porozumieniu z podmiotami, dla których bezpieczeństwo na polskich drogach jest priorytetem. Jak wskazuje Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka - Istotne dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów jest prowadzenie spójnych działań. W naszym regionie działania w zakresie BRD prowadzone są wielosektorowo w tym m.in poprzez prowadzone inwestycje na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych, doświetlanie przejść dla pieszych, działania prewencyjne wielu organizacji, ale także konsekwentna edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego. Założonym celem Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD jest, aby do 2025 roku liczba ofiar śmiertelnych w Małopolsce spadła do poniżej stu osób, a do 2050 roku, aby ta liczba równała się zero. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, należy w sposób kompleksowy podchodzić do kwestii bezpieczeństwa na drodze. BRD to nie tylko przygotowanie pojazdu czy przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze, to także infrastruktura drogowa, ale przede wszystkim świadomi uczestnicy ruchu drogowego. To właśnie intensyfikacja takich spójnych działań powoduje, że małopolskie drogi są bezpieczne.

 

Wspólnie z Panem Marszałkiem i Małopolską Wojewódzka Radą BRD zachęcamy Was zadbajmy o swoje i innych życie na naszych drogach!

 

Filmy instruktarzowe:

https://youtu.be/Yes4pTogBDY

https://youtu.be/Qj5kInXxs-M

https://youtu.be/30Z_t836sD4

 

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej

Strony

- Archiwum