Posiedzenie Zarządu połączone z jubileuszem
Zakończenie kadencji w PZM 2015-2018, nakłada zarówno na władze okręgowe i... więcej
Wyniki Plebiscytu Sporotwiec Lubelszczyzny Dziennika Wschodniego
Wszystko już wiemy. Plebiscyt na Sportowca Roku Województwa Lubelskiego 2018... więcej
"Jak przeżyć na motocyklu" - bezpłatne szkolenie
Moto-Sekcja Motocyklowy Klub Sportowy zaprasza na BEZPŁATNE SZKOLENIE pod nazwą... więcej
Zimowy trening w Białej Podlaskiej
Zapraszamy na najbliższy Zimowy trening sportowy organizowany przez... więcej
Relacja z WOŚP w Biłgoraju
W dniu 13 stycznia 2019r. Automobilklub Biłgorajski zorganizował imprezę... więcej
Szkoła bezpiecznej Jazdy w Białej Podlskiej
Już 13.01 rusza kolejna Zimowa Samochodowa Szkoła Bezpiecznej Jazdy,... więcej
Smutna wiadomość
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 27 grudnia 2018 r. w wyniku... więcej
AK Biłgorajski zagra dla WOŚP
 Jak co roku w dniu finału WOŚP zapraszamy na imprezę motoryzacyjną... więcej
AK Chełmski zagra dla WOŚP
SUPERSPRINT WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCYSztab nr 600 Wielkiej... więcej
Relacja z SSp w Białej Podlaskiej
SuperSprint FINAŁOWA 5 runda – 9 grudnia 2018 roku, organizatorem jest... więcej

Szkoła Bezpiecznej Jazdy - relacja

18 sierpnia wystartowała kolejna edycja Szkoły Bezpiecznej Jazdy, tym razem w letniej odsłonie. W blasku popołudniowego słońca na płycie lotniska w Białej Podlaskiej  pod kierownictwem Zdzisława Kozłowskiego adepci mogli zapoznać się z zasadami prawidłowego poruszania się po drogach publicznych, jak również uszczegółowić i co więcej, przetestować na własnej skórze wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomu.

Kolejną prelekcję poprowadził Bogumił Lubański - specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, który wprowadził uczestników w zagadnienia aquaplaningu oraz naświetlił ideę ogólnopolskiej akcji społecznej „Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach - Świeć życiem", która ma na względzie zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym użytkownikom dróg. Kampania ma na celu poruszenie kwestii wyłączania w wielu miejscowościach oświetlenia z powodów ekonomicznych w okolicach godz. 21-22, podczas gdy elementy odblaskowe lub kamizelki wymagane są jedynie w obszarze niezabudowanym. Stawia to pieszych i rowerzystów w obliczu zagrożenia życia.

Dzięki wsparciu Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP „Sidorki” z Białej Podlaskiej na płycie lotniska odbył się pokaz ratownictwa kierowcy zakleszczonego w aucie, które strażacy musieli rozcinać, by uwolnić potencjalnego poszkodowanego. Strażacy zapewnili również uczestnikom SBJ odpowiednio przygotowaną nawierzchnię z mieszanki wody i piany, która miała za zadanie imitować warunki na śliskiej jezdni. Uczestnicy mogli sprawdzić różnicę w hamowaniu pomiędzy suchą a śliską nawierzchnią. Dodatkowo, udostępniony przez WORD Biała Podlaska pomiar wskazywał kierowcom prędkość osiąganą tuż przed wjazdem na newralgiczny pas jezdni.

Jednocześnie ze SBJ prowadzony był na terenie lotniska Trening Super Sprint, rozgrzewka przed niedzielnym Super Sprint Puchar Moto Bar&Hotel. Organizatorzy przygotowali tor obfitujący w szykany i esowate zakręty, na których kierowcy sprawdzali panowanie nad autem. Trening zwieńczony został małą rywalizacją, w której zdecydowanym zwycięzcą został białostoczanin Marcin Malinowski, kierowca Forda Fiesty ST.

Wielkie podziękowania należą się sponsorom i wspierającym inicjatywę SBJ w Białej Podlaskiej. Bez Was nie byłoby Szkoły Bezpiecznej Jazdy w takiej formie, jaką obecnie prezentujemy. Dziękujemy:

- Wójtowi Gminy Międzyrzec Podlaski (patron akcji),

- Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- Auto Centrum Międzyrzec Podlaski,

- Państwowej Straży Pożarnej Biała Podlaska oraz OSP „Sidorki” Biała Podlaska,

- Moto Bar&Hotel,

- WORD Biała Podlaska,

- prelegentom i licznym partnerom medialnym za nagłośnienie inicjatywy SBJ.

 

Tegoroczna letnia edycja Szkoły Bezpiecznej Jazdy nie wyczerpała pomysłów Organizatorów na kolejne spotkania. Tematyka bezpieczeństwa motocyklistów, wprawne pokonywanie przeszkód na drodze, czy też przypomnienie prawidłowych zachowań na różnych rodzajach dróg będzie powielane w kolejnych edycjach, na które już teraz gorąco zapraszamy.

 

Autor:  Iwona Basara Teofilska, Michał Teofilski

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: