Kalendarz Mistrzostw Okręgu Łódzkiego PZM w Cross Country 2020
Lprundaterminmiejsceorganizator1I08.03.2020BuczekGKM Buczek2II22.03.... więcej
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Łódzkiego 2020 w KJS:
Mistrzostwa Okręgu Łódzkiego 2020 w KJS:Nr rundyData Organizator126.04.... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro 14.03.2020
Już 14 marca br. kolejna gratka dla wielbicieli SuperEnduro w Łódzkiej Atlas... więcej
Szkolenie na stopień Ratownika Drogowego PZM 07.03.2020
Zapraszamy wszystkich członków klubów zrzeszonych w naszym okręgu do udziału w... więcej
Spotkanie Wojewódzkiego Komitetu Organizacyjnego Turnieju BRD i Motoryzacyjnego 2020
W dniu 05.02.2020 w siedzibie Zarządu Okręgowego PZM w Łodzi odbyło się... więcej
Konkurs Wiedzy o BRD - karta rowerowa 26.01.2020
Automobilklub Łódzki w Rzgowie zorganizował Turniej Wiedzy o BRD - karta... więcej
Bal Karnawałowy ŁKCC
Bal Karnawałowy ŁKCC, odbył się 17.01.2020 roku w restauracji YUKA.
70 lat Polskiego Związku Motorowego
PZM powstał 30 stycznia 1950 roku z połączenia Automobilklubu Polski (rok... więcej

XXII Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk relacja

XXII Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk”

„Toruń - Trójmiasto 2016”

     Na zakończenie sezonu turystycznego w dniach 7 – 9 października 2016 r. członkowie KM „Energetyk” zorganizowali  XXII Rajd Krajoznawczy „Toruń – Trójmiasto 2016”. W imprezie wzięło udział 36 uczestników, którzy  jak to już stało się tradycją pojechali zwiedzać Polskę autokarem.

Pierwszego dnia (7 października) trasa rajdu prowadziła autostradą A1 do Torunia gdzie znajdowała się meta I-go etapu. W Toruniu wszyscy uczestnicy zwiedzili starówkę, zaczynając na pl. Św. Katarzyny a kończąc na rynku starego miasta. Trasa zwiedzania prowadziła m.in. przez ruiny zamku krzyżackiego, bramę mostową, żeglarską oraz klasztorną. Po drodze przewodnik przedstawił też trzy najstarsze świątynie w Toruniu. Pierwsza z nich to kościół św. Jakuba z XIV w., jedna z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich w Polsce, którego  budowę rozpoczęto w 1309 roku.  Druga to Bazylika Katedralna św. Janów – Chrzciciela i Ewangelisty, w którym spoczywa serce króla Jana Olbrachta. Na wieży kościoła znajduje się trzeci co do wielkości dzwon w Polsce, Tuba Dei (Trąba Boża). Trzecią świątynią był kościół Mariacki WNMP, w którym pochowana jest królewna Anna – siostra króla Zygmunta III Wazy. Zwiedzanie zakończyło się pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika przed toruńskim ratuszem.  Po obiedzie trasa prowadziła ponownie przez A1 do Sopotu gdzie znajdowała się meta. Podczas jazdy uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące krajoznawstwa, historii, geografii oraz znajomości trasy rajdu.

Drugiego dnia rajdu przewidziana była wycieczka do Gdańska. Zwiedzanie miasta Neptuna zaczęło się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców a potem wszyscy przeszli do Kościoła św. Brygidy. Następnie obok fontanny czterech kwartałów i kaplicy Królewskiej wycieczkowicze przeszli do Bazyliki Mariackiej NMP. Kościół Mariacki, którego wznoszono w latach 1343-1502 jest największą ceglaną, gotycką w Polsce i w Europie.

Z bazyliki wszyscy udali się na Długi Targ pod Fontannę Neptuna, gdzie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników wycieczki. Po godzinnym czasie wolnym zaplanowany był rejs statkiem po porcie, Martwą Wisłą na Westerplatte. Z Westerplatte wszystkich zabrał autokar na przejażdżkę tunelem pod Martwą Wisłą. Wielu uczestników miało okazję po raz pierwszy jechać tym nowym ponad kilometrowym tunelem.

Po powrocie do Sopotu na obiad był czas wolny na spacery po sopockiej plaży do lekko uszkodzonego przez sztorm mola.

Wieczorem na uroczystej kolacji podsumowano dotychczasowe  współzawodnictwo a Komandor Rajdu Sławomir Figura ogłosił wyniki klasyfikacji.  Pierwsze miejsce i Puchar  Prezesa Klubu Motorowego „Energetyk” zdobyli Iwona i Marek Młynarczyk.

W niedzielę trzeciego dnia rajdu po śniadaniu uczestnicy rajdu udali się w drogę powrotną, a kolejnym etapem zwiedzania było miasto Chełmno położone nad Wisłą, powszechnie nazywane miastem zabytków i zakochanych. Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj pięć gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic, z których najstarsze sięgają XIII w.

Na zakończenie zwiedzania wszyscy zasłużyli na niedzielny obiad i można było już wracać do domu. Pogoda tym razem nie rozpieszczała uczestników ale mimo to około godz. 19-tej zadowoleni wrócili do Bełchatowa, kończąc sezon turystyczno-rajdowy 2016.            

                                                                                                  

                                                                                              Prezes Klubu

                                                                                              Sławomir Figura

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: