Regulaminy CMP, MKC, KAT PZM - 2019
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu regulaminów... więcej
Najlepsi polscy rajdowcy ponownie na Śląsku
Rajd Śląska – zawody organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej... więcej
Klasyfikacja RSMŚl 2018
W zakładce WYNIKI opublikowana została prowizoryczna klasyfikacja Rajdowych... więcej
Komunikat nr 8/2018 - zgłoszenia ogólnopolskiego podsumowania sezonu 2019
Główna Komisja Carawaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu 8/2018,... więcej
Finał sezonu dla Żarłoka i Pietruszki
Noszak na otwarcie – widowiskowy prolog przyciągnął sporo kibiców na... więcej
Kurs na certyfikat i licencje rajdową RN - 8-9.12.2018
W imieniu Automobilklubu Ziemi Tyskiej zapraszamy do udziału w kursie na... więcej
Komunikat nr 7/2018 - kalendarz imprez i zlotów caravaningowych 2019
Główna Komisja Carawaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu 7/2018,... więcej
Blisko 100 załóg w finale sezonu – 44. Rajd Cieszyńska Barbórka
95 samochodów zobaczymy na trasach 44. Rajdu Cieszyńska Barbórka.Liczna obsada... więcej
Odszedł Kazimierz Surga
Z przykrością zawiadamiamy, że 15 listopada br. odszedł do wieczności śp.... więcej
Kajetan Kajetanowicz zaprasza na 44. Cieszyńską Barbórkę
Kajetan Kajetanowicz zaprasza na 44. Cieszyńską Barbórkę.

Nowa runda, nowe trasy – 1. Rajd Baborowa rozpocznie sezon Rajdowych Mistrzostw Śląska

  • Zaplanowany na 13-14 kwietnia 1. Rajd Baborowa zainauguruje sezon 2018 w RSMŚl.
  • Zawody organizowane przez Automobilklub Opolski debiutują w kalendarzu śląskich mistrzostw.
  • Załogi czeka ponad 47 kilometrów rywalizacji na wymagających trasach na południu województwa opolskiego.
  • Harmonogram rajdu tworzą asfaltowe odcinki Baborów (1,65 km), Jonagold (8,06 km) oraz Idared (7,29 km).
  • 9 kwietnia poznamy listę zawodników, którzy będą rywalizować w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.
  • Nowością w RSMŚl jest Power Stage, czyli dodatkowe punkty za najlepsze wyniki na finałowym odcinku rajdu.

Już za trzy tygodnie odbędzie się 1. Rajd Baborowa (13-14 kwietnia), czyli inauguracyjna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018. Automobilklub Opolski po raz pierwszy organizuje rajd okręgowy na tych trasach. Zawodników czeka ściganie na dwóch trzykrotnie pokonywanych odcinkach specjalnych oraz wieczorny prolog na ulicach Baborowa. Łącznie załogi zmierzą się na dystansie ponad 47 kilometrów oesowych.

Pierwsze zawody tegorocznych mistrzostw Śląska rozpoczną się w piątek 13 kwietnia, kiedy rajdowa kawalkada stanie na starcie pierwszego oesu wytyczonego w samym centrum Baborowa. Kolejnego dnia zawodnicy udadzą się na trasy na południu województwa opolskiego.

Pętle będą składały się z dwóch prób sportowych. Pierwszy z odcinków - Jonagold - będzie miał długość 8,06 km, zaś drugi - Idared - będzie niewiele krótszy i zawodnicy będą rywalizować na dystansie 7,29 km. Nazwy oesów nawiązujące do gatunków jabłek nie są przypadkowe, gdyż trasy Rajdu Baborowa wiodą pośród pól i malowniczych sadów. Teren nie będzie jednak w zupełności płaski, a kierowcy będą musieli zmierzyć się z licznymi wzniesieniami, przejściami przez szczyty, a także łącznikiem szutrowym o długości 800 metrów. To, w połączeniu z faktem, że te drogi nie były wcześniej wykorzystywane w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, zapowiada nam niezwykle emocjonujący rajd - trudny technicznie dla zawodników, a tym samym widowiskowy dla kibiców. Dodatkowe wrażenia zapewni także wprowadzony w tym sezonie RSMŚl Power Stage, czyli finałowy odcinek zawodów, na którym zawodnicy będą mogli powalczyć o dodatkowe punkty. Pięć najszybszych załóg ostatniego oesu, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w każdej z klas, zwiększy swój dorobek punktowy, a tym samym także szanse na mistrzowski tytuł.

Organizatorzy liczą, że inauguracja śląskiego czempionatu przyciągnie na start wiele załóg, zwłaszcza że będą one walczyć nie tylko w ramach rajdu okręgowego, ale także zawodów typu Super KJS, przeznaczonych dla kierowców-amatorów. Co więcej, Rajd Baborowa będzie jednocześnie pierwszą odsłoną nowego cyklu Super KJSów, o którym więcej dowiemy się w przyszłym tygodniu! Już teraz wiadomo, że na trasach wokół Baborowa zobaczymy zeszłorocznego mistrza – Gracjana Grelę, który wraz z Martą Momot ponownie zasiądzie w swojej Hondzie. O start w pierwszej rundzie stara się także trzecia załoga zeszłorocznych mistrzostw – Piotr Baran i Michał Paciej, jednak ich pojawienie się na oesach nie jest jeszcze pewne. Wiadomo jednak że wicemistrzowie z sezonu 2017 - Tomasz Zbroja i Piotr Kokoszka nie będą walczyli o koronę na Śląsku, a zamiast tego przygotowują się do walki z rywalami w rundach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, gdzie ponownie wystartują niebieskim Renault Clio. Warto także dodać, że Rajd Baborowa rozgrywany jest dokładnie tydzień przed rozpoczęciem krajowego czempionatu, więc jest idealną okazją do ostatnich treningów przed startem sezonu, dzięki czemu klasa Gość może być bardzo mocno obsadzona.

1. Rajd Baborowa zakończy się ceremonią mety zaplanowaną na 16:23 na Rynku w Baborowie. Wtedy poznamy pierwszy zwycięzców w sezonie 2018 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Nie można również zapominać, że sobotni wieczór będzie stał nie tylko pod znakiem rajdowych emocji, ale także dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy.

Michał Czapko, Dyrektor 1. Rajdu Baborowa:

- Organizacja pierwszej edycji rajdu, który zarazem będzie inauguracją mistrzostw na pewno nie jest łatwym zadaniem. Mamy jednak sporo doświadczenia z tymi trasami, na których organizowaliśmy już inne imprezy typu KJS i mamy nadzieję, że spodobają się one zarówno kibicom, jak i zawodnikom z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Dzięki przychylności lokalnych władz, w malowniczych terenach mogliśmy wytyczyć bardzo ciekawe odcinki, które różnią się od prób dotychczas wykorzystywanych się w mistrzostwach. Uwagę kibiców na pewno przyciągną ruiny zamku w Włodzieninie, obok których będą wiodły trasy naszego rajdu, a fani będą mieli bardzo dobry widok na przejazdy rajdówek. Oczywiście nie można także zapominać o prologu w centrum Baborowa, który ma przybliżyć rajdy wszystkim mieszkańcom miasta i zaserwować im emocjonujące widowisko w piątkowy wieczór. Mamy nadzieję, że zawodnicy licznie przybędą na nasz rajd i wrócą z niego w bardzo dobrych humorach - nie tylko zwycięzcy, ale także pozostali uczestnicy, więc już teraz wszystkich serdecznie zapraszam!

Harmonogram 1. Rajdu Baborowa (13-14 kwietnia) – 1. rundy RSMŚl:

Piątek, 13 kwietnia (1 odcinek specjalny, łącznie 1,65 km):

18:30 – start rajdu (Baborów)
18:55 – OS1: Baborów (1,65 km)

Sobota, 14 kwietnia (6 odcinków specjalnych, łącznie 46,05 km):

8:23 – OS2: Jonagold (8,06 km)
9:16 – OS3: Idared (7,29 km)
10:21 – Serwis B: 30 min. (Baborów)

11:24 – OS4: Jonagold (8,06 km)
12:17 – OS5: Idared (7,29 km)
13:22 – Serwis C: 30 min. (Baborów)

14:25 – OS6: Jonagold (8,06 km)
15:18 – OS7: Idared (Power Stage - 7,29 km)
16:23 – ceremonia mety (Baborów)

Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018 tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło;
Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: