Emocjonujące rundy Rallycross i Autocross na Torze Poznań

Z udziałem ponad 120 zawodników, odbyła się 6. runda Mistrzostw FIA-CEZ (Strefy Europy Centralnej) w Rallycross, 5. runda Mistrzostw Polski Rallycross, runda Mistrzostw Czech Rallycross oraz 4. runda Pucharu Polski Autocross. W zawodach udział wzięli kierowcy m. in. z: Czech, Węgier, Belgii i Polski. Przez dwa dni na podpoznańskim obiekcie toczyła się emocjonująca walka.

Podczas sobotnich kwalifikacji zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami jazdy w trudnych warunkach, powodowanych przez padający deszcz. Podczas półfinałów i finałów pogoda nie sprawiła już trudności, a kierowcy ostro walczyli o końcowe zwycięstwo. W najliczniej obsadzonej klasie Mistrzostw Polski SC Cup (startowało 33 zawodników), w finałowej szóstce znaleźli się: Alan Czyż, Robert Kabat, Hubert Broniarek, Filip Dzitko, Julian Śmiechowski i Sebastian Grabias. Już podczas pierwszego okrążenia Alan Czyż zaliczył Jokera, a potem skutecznie budował swoją przewagę na pozycji lidera. Jego najgroźniejszy rywal Robert Kabat pojechał Jokera na piątym okrążeniu, ale nie był już w stanie wygrać z liderem. Czyż wygrał z przewagą 4,646 sek., Kabat był drugi, a trzeci Hubert Broniarek. Wyścigu nie ukończył Grabias, a Śmiechowski otrzymał ostrzeżenie i karę 5 sekund, co pozbawiło go miejsca na podium. W klasyfikacji sezonu liderem pozostaje Bartłomiej Mirecki (114 pkt.), drugi jest Kabat (113 pkt.), a na trzecie miejsce awansował Czyż (75 pkt.).

Równie liczna był obsada w RWD Cup Mistrzostw Polski (27 startujących). Finał musiał być powtórzony, bo falstart popełnił Jacek Lepianka (w powtórce musiał pojechać Jokera dwa razy). Walka był emocjonująca, a zwycięzca Jarosław Frydrych wyprzedził Kamila Pietraszko różnicą 1,936 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Mariusz Szczepański. Czwarty był Oliwier Dobrowolski, a piąty Lepianka. Hubert Sągal został zdyskwalifikowany. W klasyfikacji sezonu prowadzi Frydrych (134 pkt.), przed Pietraszko (123 pkt.) i Szczepańskim (83 pkt.).

W rywalizacji SuperNational wystartowało 25 zawodników. W finale najlepszy okazał się Robert Dąbrowski, który wyraźnie wyprzedził Łukasza Zolla, a trzecie miejsce zajął Halk. W klasyfikacji sezonu liderem pozostaje Zoll (90 pkt.), ale jego przewaga nad Dąbrowskim to tylko dwa punkty (88 pkt.).

W finale SN 1600 zwyciężył Czech Martin Knapek, a za nim finiszowali Konrad Gryz i inny z Czechów Tomas Stransky. Na piątej pozycji wyścig ukończył Łukasz Nagraba, który jest liderem klasyfikacji sezonu z dorobkiem 63 pkt. Drugi w tej klasyfikacji jest Czech Michal Sklenar (62 pkt.), a trzeci – Konrad Gryz (60 pkt.). W tej klasie Mistrzostw Polski walka o zwycięstwo będzie trwała do ostatniego wyścigu.

Zacięta i interesująca walka toczyła się w klasie SN 2000. Tutaj triumfował Czech Roman Castoral, a za nim finiszował Robert Dąbrowski ze stratą 0,755 sek. Trzeci był Jakub Kowalczyk. W klasyfikacji sezonu liderem jest Dąbrowski (90 pkt.), a za nim plasują się Jakub Kowalczyk (68 pkt.) i Jakub Iwanek (64 pkt.).

Wyrównana i zacięta walka toczyła się również w klasie SN +2000. Pierwsza trójka wpadła na metę w odstępie niespełna dwóch sekund. Wygrał Halk, przed Gigi (strata 1,847 sek.) i Piotrem Budzyńskim (strata 1,898 sek.). Sytuacja w klasyfikacji sezonu też jest bardzo ciekawa, bo prowadzi Łukasz Zoll (99 pkt.), przed Budzyńskim (95 pkt.) i Gigi (94 pkt.).

W SuperCars Light w finale pojechało tylko dwóch kierowców – wygrał Łukasz Tyszkiewicz przed Michałem Peterlejtnerem. Liderem sezonu jest Tyszkiewicz, który zgromadził do tej pory 120 pkt. Drugi jest Łukasz Złotnicki (93 pkt.), a trzeci Peterlejtner (74 pkt.). Z kolei w SuperCars zdecydowanie dominował Zbigniew Staniszewski. Wygrał finał z duża przewagą nad Peterlejtnerem i Złotnickim. Staniszewski prowadzi w klasyfikacji sezonu (115 pkt.), drugi jest Łukasz Tyszkiewicz (89 pkt.), a trzeci Złotnicki (81 pkt.). Wyścigi finałowe SN 1600, SN 2000, SN +2000 oraz SuperCars Light i SuperCars toczyły się jednocześnie w rywalizacji Mistrzostw FIA-CEZ.

Kibicom na Torze Poznań podobała się rywalizacja w Pucharze Polski Autocross. Dwie pierwsze kwalifikacje wygrał Rafała Piotrowski. Ostatnią, trzecią wygrał z kolei Maciej Laskowski. W finale zawodnicy stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo i minimalnie lepszy okazał się Laskowski, który wyprzedził Piotrowskiego różnicą 1,965 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Adam Milan.

Trzy ostatnie rundy Mistrzostw Polski Rallycross odbędą się jesienią. Najpierw kierowcy wystartują w Słomczynie (23-25 września br.), potem na Slovakia Ringu (7-10 października br.), a zakończenie rywalizacji nastąpi na Torze Poznań w dniach 21-23 października 2022 roku.

Samochody:
Źródło newsa:

Kolejne wyzwanie Kajetanowicza, kierowca ORLEN Rally Team gotowy na Rajd Sardynii!
Załoga ORLEN Rally Team w składzie Kajetan Kajetanowicz i Maciej... więcej
Driftingowe Mistrzostwa Polski: bokiem do przodu!
Drifting to niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu motorowego, która... więcej
W dniu 31 maja 2024 Biura ZG PZM będą nieczynne.
W dniu 31 maja 2024 r. (piątek) biura ZG PZM na ulicy Kazimierzowskiej 66 i... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 06.06.2024 r., Gdańsk
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu samochodowego będących... więcej
Wyścig Górski Prządki: niedziela rekordów
Niedzielne rozdanie 21. Wyścigu Górskiego Prządki to podjazdy wyścigowe 2... więcej
Kacper Sztuka po debiucie na ulicach Monako
Księstwo Monako ugościło stawkę FIA Formula 3™ Championship w ... więcej
GSMP: Karol Krupa wygrywa wyścig na swoim terenie
Karol Krupa (POL, Skoda Fabia), zawodnik Automobilklubu Małopolskiego Krosno... więcej
Wyścig Prządki: Ostatnie odliczanie przed startem
Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne, rozpoczęły 21.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.05.2024 r., Marki
1. Termin:25 maja 2024 (sobota).2. Miejsce:Polska Federacja Driftingu Sp. z o.o... więcej