71 Międzynarodowy Rajd Sudecki Trial
W najbliższy weekend 12-13 października 2019 w Szklarskiej Porębie odbędzie się... więcej
XV Legnicki Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - relacja
W dniach 27- 29.09.19r. odbył się XV Legnicki Międzynarodowy Rajd Pojazdów... więcej
Maksym Drabik mistrzem świata juniorów! Bartosz Smektała ze srebrem, Dominik Kubera z brązem
Maksym Drabik mistrzem świata juniorów! Bartosz Smektała ze srebrem, Dominik... więcej
53. Rajd Dolnośląski - Hotel Zieleniec - Bouffier zwycięża i zostaje drugim wicemistrzem Polski
53. Rajd Dolnośląski - Hotel Zieleniec - Bouffier zwycięża i zostaje drugim... więcej
53 Rajd Dolnośląski - Rally Masters
Rajdy Okręgowe kończymy w czasie Rajdu Dolnośląskiego, rundy RSMP w Zieleńcu.... więcej
Rekordowa trasa finałowej rundy RSMP
Rekordowa trasa finałowej rundy RSMP czwartek, 26.09.2019 Trasa o... więcej
1 Turbojulita Rally 2019: Maciej Uss wygrywa klasę TM1!
Tarmac Masters – cykl rajdów okręgowych i SuperKJS, który jest znany w... więcej
Andrzej Płoński zdobywcą Pucharu Polski SUPERMOTO 2019!
Świetne wiadomości dotarły do nas z Mazowsza! W ubiegłą niedzielę na torze w... więcej
Karting, Rajdy, SuperMoto. Nadchodzi kolejny intensywny sportowy weekend dla naszych zawodników!
Przed reprezentantami Auto Moto Klubu Wrocławskiego kolejny intensywny i pełny... więcej
Zmiana daty
Informujemy, że VII Runda Mistrzostw Strefy Płd-Zach Polski Trial organizowana... więcej

50 kierowców w powracającym wyścigu w Czarnej Górze - Jubileuszowe wyścigi górskie

50 kierowców w powracającym wyścigu w Czarnej Górze - Jubileuszowe wyścigi górskie
wtorek, 03.09.2019

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski wchodzą w decydującą fazę. Do końca cyklu pozostały dwa wyścigowe weekendy czyli cztery Rundy GSMP. Po trzyletniej przerwie, do Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski wraca organizowany przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej wyścig Sienna - Przełęcz Puchaczówka, z bazą w kompleksie turystyczno – hotelowym Czarna Góra. Licząca 2770 metrów trasa (Droga Wojewódzka 392) ma różnicę poziomów ponad 200 metrów (7,3% wzniosu). Etoll Wyścig Czarna Góra będzie 11 i 12 Rundą GSMP. Jednocześnie będzie to 25 wyścigowy weekend rangi Mistrzostw Polski, organizowany przez AZK, niedzielna runda będzie 50 – tym wyścigiem organizowanym przez kłodzki klub.

Na liście zgłoszeń widnieje 50 zawodników; 47 klasyfikowanych w GSMP i 3 zgłoszonych w GSMP Historycznych.

Wykaz otwiera Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS), lider klasyfikacji generalnej mistrzostw w kategorii aut z nadwoziem zamkniętym, oprócz niego w grupie SC (tzw. Supercars) pojawi się jeszcze komplet 6 kierowców z czołówki klasyfikacji generalnej GSMP Andrzej Szepieniec, Dubai, Waldemar Kluza, Paweł Wójtowicz, Daniel Stawiarski i pauzujący przez cztery rundy Ryszard Żyszczyński.

Najliczniej reprezentowana będzie Grupa E – 1, w której rywalizują m.in. Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC) i ubiegłoroczny Mistrz Polski Michał Ratajczyk. Tu także klasyfikowany będzie Gabriel Kubit (Honda Integra), który wygrał rywalizację aut napędzanych na jedną oś we wszystkich 10 przeprowadzonych rundach GSMP w 2019.

Miłą niespodzianką dla kibiców będzie start najszybszego w Polsce kierowcy startującego w wyścigach górskich tzw. bolidami - Pawła Rzadkosza. Ponieważ w cyklu GSMP, ze względu na homologację tras jego możliwości ścigania się bolidem już się skończyły, na starcie w Siennej pojawi się… Fordem Fiesta Proto.

W kierunku rozstrzygnięcia zmierzać będzie pojedynek dwóch kierowców Mitsubishi Lancerów z Gr. A: prowadzącego w klasyfikacji weterana tego wyścigu Romana Barana i tracącego zaledwie 25 punktów Roberta Sługockiego.

Na trasie wyścigu Sienna – Przełęcz Puchaczówka pojawi się po dłuższej przerwie spowodowanej zniszczeniem samochodu Kamil Strama (Mitsubishi Lancer), który ma tylko arytmetyczne szanse wygrania w Grupie N z prowadzącym Konradem Bielą. Jednak w jego zasięgu znajdują się w tej grupie Herbi (Mitsubishi Lancer) i Leszek Orzechowski, dysponujący napędzanym silnikiem Diesla Seatem Ibiza Cupra.

W grupie A/PL (auta z utraconą homologację międzynarodową) nie zabraknie Subaru Imprezy Ra lidera – Jacka Madziary, za jego plecami walczyć będą Marcin Dopierała (Mitsubshi Lancer) i Marcin Serafin (Renault Clio).

W „niskobudżetowej” grupie E0 pojawią się wszyscy pretendenci do tytułu mistrzowskiego: Janusz Grzyb (Honda Civic), Paweł Frączek (Honda Civic) Piotr Staniszewski (Honda Integra) i Igor Łopato (Renault Clio).

W Siennej pojawi się także prowadzący w GSMP Hist. Marcin Kacperek (BMW 318), który wygrał wszystkie dotychczasowe rundy zmagań „historyków”; jeszcze jedna wygrana zapewni mu już tytuł Mistrza Polski w tej klasyfikacji.

Zawody rozpoczną się w piątek 6.09 Odbiorem Administracyjnym, Badaniem Kontrolnym i obowiązkową odprawą kierowców; Wszystko odbywać się będzie na terenie Czarna Góra Resort.

Podczas weekendu zawodników czeka 9 podjazdów; w sobotę 7.09: 3 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe, w niedzielę 8.09: 2 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe.

Niekoronowanym królem wyścigów w Siennej jest Mariusz Stec, który wygrywał tu aż 8 razy, w gronie najlepszych kierowców w annałach imprezy znaleźli się także m.in. Paweł Dytko, Tomasz Nagórski, Dubai (który w tym wyścigu debiutował) Tomasz Mikołajczyk czy Waldemar Kluza.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: