21-23.06.2019 r. - 6. Wyścig Górski MAGURA MAŁASTOWSKA
Automobilklub Biecki zaprasza na 6. Wyścig Górski MAGURA MAŁASTOWSKA -... więcej
20. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - 25-28 lipca 2019 - zaproszenie
Wielkimi krokami zbliża się termin XX Jubileuszowego Podkarpackiego Rajdu... więcej
ZŁOTA DRUŻYNA z IWONICZA
Zespół Szkół w Iwoniczu - reprezentujący Podkarpacie - zwyciężył w XXIII... więcej
ZŁOTA DRUŻYNA z CZARNEJ
   Poniżej przekaz współtwórcy sukcesu:Młodsza grupa wiekowa... więcej
Drużyna Zespołu Szkół w Iwoniczu w Finale Krajowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
Drużyna Zespołu Szkół w Iwoniczu będzie reprezentowała Podkarpacie w Finale... więcej
24-25.05.2019 r. - 5. RAJD RZESZOWIAK
Automobilklub Rzeszowski zaprasza na 5. RAJD RZESZOWIAK organizowany w dniach... więcej
30.05.2019 r. - Finał Wojewódzki Turnieju BRD dla Szkół Podstawowych - Grupa II - KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
Szczegóły dotyczące uczestnictwa w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju... więcej
Drużyna Szkoły Podstawowej w Czarnej w Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD
Drużyna Szkoły Podstawowej w Czarnej będzie reprezentowała Podkarpacie w Finale... więcej

ADAM SKOMRA

Z głębokim żalem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 14 kwietnia 2019 r. zmarł w wieku 90 lat Adam SKOMRA – wielce zasłużony działacz Polskiego Związku Motorowego i Automobilklubu Rzeszowskiego. Od młodzieńczych był lat związany z motoryzacją, która była jego życiową pasją. Po ukończeniu studiów podjął w 1952 r. pracę w budownictwie i został działaczem sekcji żużlowej Klubu Sportowego „Budowlani” w Rzeszowie. Od 1953 r. przez wiele kadencji był Członkiem Zarządu Okręgowego PZM, w tym przez blisko 30 lat jako Wiceprezes tego Zarządu koordynował działalność w zakresie sportów motorowych. Przez trzy kadencje, tj. w latach 1988 – 1999 uczestniczył w pracach Zarządu Głównego PZM, będąc jego Członkiem. W 1958 r. przy jego udziale reaktywowana została działalność Automobilklubu Rzeszowskiego, w którym najwięcej czasu, energii i społecznego działania poświęcił sportom samochodowym. Przez kilkadziesiąt  lat organizował konkursowe jazdy samochodem, będące podstawą do uzyskania sportowych licencji samochodowych i miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 1962 r. należał do ścisłej grupy organizatorów Eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W 1965 r. przygotowywał i koordynował organizację odcinka Rajdu Monte Carlo, przebiegającego przez rzeszowszczyznę. W kolejnych latach, jako komandor wielu ogólnopolskich rajdów i wyścigów (Rajdy „Stomil”, Rajdy „Stara”, Rajdy Rzeszowskie, Bieszczadzkie Wyścigi Górskie, Wyścig „Europolu”) zawsze zabiegał o perfekcyjne przygotowanie oraz o sprawny i bezpieczny ich przebieg. Dzięki jego inicjatywie i zabiegom organizacyjnym od 1999 r. - po kilkunastoletniej przerwie – organizowany jest corocznie Rajd  Rzeszowski. Jako dyrektor tych imprez w latach 1999 – 2000, a później Członek Komitetu Organizacyjnego,  przyczynił się wydatnie do rozwoju oraz podniesienia rangi Rajdu Rzeszowskiego do Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w rajdach samochodowych. Przyjęte na siebie zadania realizował z pełnym zaangażowaniem, dając przykład młodszym kolegom, których profesjonalnie przygotowywał do pełnienia różnego rodzaju funkcji organizacyjnych i sportowych, wyrażając tym samym troskę o przyszłość Automobilklubu Rzeszowskiego oraz Polskiego Związku Motorowego.

Za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony został wieloma odznaczeniami związkowymi, resortowymi i państwowymi. W 2011 r. Krajowy Zjazd Delegatów PZM nadał mu Godność Członka Honorowego Polskiego Związku Motorowego.

Uroczystości  pogrzebowe Adama Skomry odbędą się w środę 17 kwietnia 2019 r.  na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie i rozpoczną się żałobną mszą świętą o godz. 12:30 w Kaplicy Cmentarnej.

Rodzinie zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Przyjaciele z Polskiego Związku Motorowego i Automobilklubu Rzeszowskiego,
dla których pamięć o Koledze Adamie pozostanie na zawsze.

                                                                          

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: