KOLEJARZ szkoli młodzież
KOLEJARZ Opole w nowym sezonie startuje ze szkoleniem adeptóe sportu żużlowego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenianiosą ze sobą wiele radości oraz refleksji... więcej
OSPR 2020
Stowarzyszenie Automaster Klub zorganizowało w dniu 6 grudnia 2020... więcej
Zapraszamy na podsumowanie OSPR 2020
Zarząd Okregowy PZM w Opolu oraz Stowarzyszenie Automaster Klub zapraszają w... więcej
kalendarz 2021 sport samochodowy
Kalendarz sportu samochodowego w okręgu opolskim na sezon 2021 nabrał kształtu.... więcej
Opolska Jesień`2020
Okręgowa Komisja Sportów Popularnych i Turystyki zaprasza na Konkurs OPOLSKA... więcej
2 runda SKJS AnnA
Stowarzyszenie Automaster Klub zorganizowało 1 SKJS AnnA w dniu 8 ... więcej
Termin XVII Opolskiej Gali Żużla na Lodzie przesunięty na ...
Corocznie zimową porą na tafli opolskiego „Toropolu” odbywa się... więcej
IV runda OSPR
 Stowarzyszenie Automaster Klub zaprasza do udziału w 4 rundzie OSPR.... więcej
Wojciech Latała najszybszy na poligonie Winów
Stowarzyszenie Motocyklowe PANDA Racing zorganizowało V rundę IPONE SERIES`2020... więcej

Jerzy Szczakiel 1949-2020

Jerzego Szczakiela, który dzisiaj odszedł od Nas, w kręgach motocyklowych nie trzeba przedstawiać. Wspominając jednak tego wielkiego zawodnika nietrudno zauważyć, że był stworzony by sięgać jak najwyżej.

Na świat przyszedł 28 stycznia 1949 r. Na torze żużlowym po raz pierwszy pojawił się w 1967 r. Wchodził wówczas w pełnoletniość, miał tylko 18 lat. Błyskawicznie stał się podstawowym zawodnikiem Kolejarza Opole. Dwa lata później walnie przyczynił się do pierwszego awansu swojego klubu do żużlowej ekstraklasy i z marszu zdobył ze swoją drużyną medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W lidze startował przez 13 sezonów. Aż w 278 wyścigach docierał na metę jako pierwszy, niebywały wynik. Ale jeszcze większe sukcesy odnosił w zawodach indywidualnych. W 1969 r. zwyciężył w juniorskich rozgrywkach z Srebrny Kask. W tym samym roku rozpoczął serię trzech kolejnych zwycięstw w silnie obsadzonych opolskich turniejach o Puchar Przewodniczącego MRN, w których startowała wówczas czołówka polskich żużlowców. Ostatni turniej wygrał już jako Mistrz Świata w Jeździe Parami. To wówczas młody 22-letni jeździec z Opola w parze z doświadczonym Andrzejem Wyglendą roznieśli w pył światową czołówkę i bez straty choćby punktu triumfowali w pierwszym finale tej konkurencji, w którym wystąpili polscy reprezentanci. Wynik, którego nie można już przeskoczyć, a wyrównali dopiero w 1982 r. Amerykanie. Ale to Szczakiel z Wyglendą byli pierwsi.

Dwa lata później odniósł życiowy sukces. 2 września 1973 r., w obecności ponad 100 tysięcy widzów, pokonał legendarnego mistrza Ivana Maugera i stanął na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. Do końca swojej kariery nie doczekał się następcy – rodaka. Dopiero 27 lat później Tomasz Gollob, jako drugi po Szczakielu, powtórzył jego osiągnięcie.

Ale to nie wszystkie sukcesy. Stawał na podium turniejów m.in. w Toruniu, Gdańsku, Lesznie, Poznaniu i Rybniku. Wywalczył medale mistrzostw Polski w kategorii juniorów i seniorów. Poza wspomnianym Srebrnym Kaskiem, stanął również na podium Złotego Kasku. Przez siedem lat brał udział w eliminacjach indywidualnych mistrzostw świata, trzykrotnie dotarł do finału: w 1970 r. jako rezerwowy, w 1971 r. był ostatni, a w 1973 – pierwszy.

W 1975 r. w Ostrowie zwyciężył w reaktywowanym wówczas, do dziś prestiżowym, turnieju o Łańcuch Herbowy. A ponadto wiele razy reprezentował Polskę w meczach reprezentacji, dwukrotnie wystąpił w finałach drużynowych mistrzostw świata. W 1979 r. zakończył karierę po poważnej kontuzji kręgosłupa odniesionej na treningu.

Drugiego września świętowałby 47 rocznicę największego sportowego sukcesu. Niestety tak się nie stanie. Od pierwszego września spogląda na nas nie z wysokości podium, ale znacznie wyżej.

#HM

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: