70- lecie PZM
2020 rok jest rokiem jubileuszowym  Polskiego Związku Motorowego - to już... więcej
Sport motocyklowy - ważne informacje
W związku z tym, że w 2020 roku w sporcie motocyklowym będą wymieniane stare... więcej
Bartosz Zmarzlik Najlepszym Sportowcem Polski 2019 roku!
Brawo Bartosz Zmarzlik #95! Mistrz Świata ze Stal Gorzów - Najlepszym... więcej
Sebastian Greszta z AK Chełmskiego na starcie Africa Eco Race 2020
4 stycznia w Monako startuje pustynny maraton Africa Eco Race. Wśród... więcej
Relacja z podsumowania sezonu 2019 w sporcie samochodowym i turystyce
W dniu 21 grudnia w siedzibie PZM w Lublinie odbyło się podsumowanie sezonu... więcej
Ostatnie posiedzenie Zarządu Okręgowego PZM Lublin w 2019 roku
W dniu 21 grudnia w siedzibie PZM odbyło sie ostatnie posiedzenie Zarządu... więcej
6 runda Samochodowych Mistrzostw Automobilklubu Bialskopodlaskiego
Impreza odbędzie się w dniu 29.12.2019 r. na terenie lotniska w Białej... więcej
Podsumowanie roku 2019
Zarząd Okręgowy PZM w Lublinie serdecznie zaprasza na uroczyste podsumowanie... więcej
Finał konkursu "Moda na odblaski"
Finał konkursu ”Moda na odblaski” odbył się 6 grudnia w Lubelskim... więcej
Relacja z 2 Rajdu Bialskiego
W dniach 16-17 listopada w Białej Podlaskiej odbył się II Rajd Bialski - 2 x... więcej

Udzielanie pomocy jest proste

W tym tygodniu swoją premierę miał spot otwierający kampanię społeczną „potrafiszpomoc.pl”. Jej głównym celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy a jednocześnie pokazanie, jak ważna a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym. Całość jest autorstwa pracowni kreatywnej Freshownia, która oprócz swojej sztandarowej działalności organizuje również akcje promocyjne i społeczne. Akcja realizowana jest przy współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie.

Praktycznie każdego dnia ratownicy medyczni w naszym regionie podejmują interwencje związane z osobami, które leżą na ulicy, w parku czy też na ławce. Są to zarówno osoby młode, jak też nie brakuje takich, w sile wieku. Niestety wciąż w społeczeństwie panuje przekonanie, leżąca osoba to pijak i nie warto zawracać sobie nią głowy. Tymczasem nierzadko zdarza się, że są to osoby chore, które np. mają kłopoty z krążeniem, dostały wylewu krwi do mózgu, czy też z innych powodów potrzebują szybkiej pomocy medycznej. Niestety nie brakowało też przypadków, że kiedy w końcu ktoś się zainteresował leżącą osobą, było już za późno.

Podobnych przypadków jest wiele. Można napotkać na błąkające się starsze osoby, które nie widzą gdzie się znajdują, na wielu dostępnych w sieci nagraniach zauważy się bez trudu kierowców, którzy widząc wypadek omijają rozbite auta nie interesując się losem poszkodowanych itp. Dlatego też powstała charytatywna kampania społeczna „potrafiszpomoc.pl”. Spot jak i kampania ma na celu promowanie pierwszej pomocy, jak i strony internetowej potrafiszpomoc.pl, na której znajduje się punkt po punkcie instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Wszystko to dostępne jest w trzech językach.

Do strony, oprócz adresu www, będzie prowadził kod QR umieszczony między innymi na naklejkach i plakatach, które mają być sukcesywnie rozpowszechniane w przestrzeni publicznej. Pojawią się m.in. na przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej i w wielu innych ogólnodostępnych i uczęszczanych miejscach. Kampania przypomina również, że nieudzielenie pomocy osobie potrzebującej, czy też przeszkadzanie ratownikom jest karalne. Obecnie, w dobie wszechobecnych kamer monitoringu czy też kamer zamontowanych w pojazdach, policjanci coraz częściej wszczynają tego typu postępowania.

Dlatego też widząc potrzebującą osobę, warto zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, co jej dolega. Warto pamiętać, że nie trzeba mieć żadnej wiedzy medycznej, aby skutecznie udzielić pomocy. Często wystarczy zadzwonić po służby ratunkowe i pozostać do czasu ich przybycia. Te kilka minut może pomóc uratować życie.

https://youtu.be/wN_XgtcZt_c  

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: