V Rajd Ziemi Lubelskiej - II runda MPPZ - zaproszenie
Federacja Zmotoryzowanych serdecznie zaprasza do Lublina na  V Rajd... więcej
Terminy Finałów Wojewódzich BRD i Finału Motoryzacyjnego
     Wojewódzki Komitet Organizacyjny Wojewódzkich Finałów... więcej
Zapraszamy na 3 Retro Majówkę - I Runda Weteranów Szos
Federacja Zmotoryzowanych serdecznie zaprasza na III Turystyczną Retro Majówkę... więcej
Szwajcaria Podlaska 2024 już 14 kwietnia!!! ZAPRASZAMY
Automobilklub Bialskopodlaski zaprasza na Turystyczny Rajd Samochodowy, 2 rundę... więcej
III Super Sprint Puchar Budomex 24.03.2024
W ramach Pucharu Budomex odbędzie się:III Super Sprint – Amatorska... więcej
II Super Sprint - Puchar Elizówka
W ramach Pucharu Elizówka(I runda) odbędzie się:II Super Sprint –... więcej
Podsumowanie sezonu 2023
Już w najbliższą sobotę tj. 3 lutego w siedzibie PZM  w Lublinie, odbędzie... więcej
Bartosz Zmazlik o krok od zdobycia tytułu Najlepszego Sportowca Roku 2023
Bartosz Zmarzlik, podobnie jak rok temu, zajął 2. miejsce w Plebiscycie... więcej
Relacja z 5 Rajdu Bialskiego
5. Rajd Bialski odbył się 30 grudnia 2023, tuż przed nowym rokiem:-) Impreza... więcej

"Podlaska Jesień 2017"

W pierwszą niedzielę października odbył się tradycyjny turystyczny rajd samochodowy Podlaska Jesień organizowany przez Automobilklub Bialskopodlaski. W tym roku była to eliminacja Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski i Turystycznego Pucharu Polski dzięki czemu w nasze strony zawitali zawodnicy z AK Polskiego, AK Wielkopolskiego, czy AK Mysłowickiego. Dużą reprezentację wystawił też Lubartowski Klub Zmotoryzowanych którego zawodnicy przybyli głównie zabytkowymi pojazdami.

Zawody rozpoczęły się w Woli Okrzejskiej. Na początku uczestnicy zmierzyli się z szutrową próbą sprawnościową, podczas której oprócz aut współczesnych zarówno predysponowanych do prób czasowych małych zwinnych aut z segmentu B mogliśmy też sprawdzić auta większe, jak też zabytkowe mercedesy, czy choćby syrenę.

Następnym punktem było zwiedzanie muzeum Henryka Sienkiewicza w trakcie którego można było się dowiedzieć wielu ciekawostek z życia pisarza które nie są powszechnie znane. Początek trasy poświęcony był autorowi trylogii, między innymi na trasie była wizyta na kopcu Sienkiewicza.

Dalsza część trasy dotyczyła ostatniej bitwy kampanii wrześniowej i gen. Kleeberga. Zawodnicy na trasie napotykali pamiątki związane z bitwą. W woli Gułowskiej kolejnym punktem rajdu było zwiedzanie multimedialnego muzeum czynu kleeberczyków. Zgromadzono w nim wiele pamiątek związanych okresem wojny obronnej oraz okresu międzywojennego.

Na zakończenie zawodnicy podziwiali rekonstrukcję bitwy pod Kockiem , ostatniej bitwie kampanii obronnej 1939 roku. W rekonstrukcji zaprezentowała się kocka grupa rekonstrukcyjna kawalerii w strojach historycznych, po krótkim wprowadzeniu słownym nastąpiła właściwa rekonstrukcja wg scenariusza z 1939 z udziałem grup rekonstrukcyjnych, uzbrojenia i pojazdów. Dynamiczna inscenizacja bitwy pełna huku wystrzałów i oddająca dramaturgię bitwy przyciągnęła wielu widzów, była też widowiskowym i ciekawym zakończeniem rajdu.

Po zakończeniu rekonstrukcji uczestnicy rajdu odpowiedzieli na pytania testu turystycznego. Puchary i nagrody wręczał burmistrz Kocka Tomasz Futera. Pierwsze miejsce zajęła załoga Krzysztof Sierakowski i Łukasz Zając(niezrzeszeni z okręgu lubeskiego), za nimi uplasowała się kobieca załoga Adrianna Chodkowska i Wioletta Jaworska(Klub Motocyklowy Pionier) a na najniższym stopniu podium Waśkiewicz Piotr i Mateusz(Autmobilklub Polski). Klubowo pierwsze miejsce Automobilklub Polski zaraz za nim Automobilklub Bialskopodlaski a trzecie miejsce Federacja Zmotoryzowanych Lubartów.

Podziękowania dla burmistrza Kocka wójtów gmin Krzywda i Adamowa za ufundowanie pucharów i upominków oraz stałych partnerów i mediów za wsparcie i pomoc w organizacji rajdu.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: