Odwołanie IIII Rundy MOŁ KJS - 07.06.2020 Team 50 Sieradz
Na prośbę organizatora III Rundy Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w KJS klubu SSSM... więcej
III Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego Cross Country - odwołana.
Ze względu na zbliżający się termin III Rundy Mistrzostw Okręgu Łódzkiego Cross... więcej
Udostępnione obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym
Od 4 maja udostępnione zostały obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze... więcej
12 czerwca rusza PGE Ekstraliga
W ramach rozgrywek wprowadzonych będzie szereg zmian organizacyjnych. Przed... więcej
Mistrzowie Sportu w Motowizji
Zapraszamy do obejrzenia filmu "Mistrzowie Motorsportu"Jest to film... więcej
R 46 - Runda zerowa Mistrzostw Polski Digital Motorsport
W minioną niedzielę odbyła się runda zerowa Mistrzostw Polski Digital... więcej
II Runda Mistrzostw Strefy Polski Centralnej w Motocrossie 2020 - 17.05.2020 - odwołana
II Runda Mistrzostw Strefy Polski Centralnej w Motocrossie 2020 - 17.05.2020 -... więcej
Z powodu zagrożenia wirusem COVID-19 - XXI Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM - zostaje przełożony.
Z powodu zagrożenia wirusem COVID-19 - XXI Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych... więcej
II Runda MOŁ MOTOPOSRTKLUB DAY V - przełożona
Informujemy że, II Runda    MOŁ  MOTOPOSRTKLUB DAY V - ... więcej

XXIII Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk” „Mazury 2017” relacja

XXIII Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk”

„Mazury 2017”

     W dniach 29.09 – 1.10.2017 r. członkowie KM „Energetyk” zorganizowali  XXIII Rajd Krajoznawczy „Mazury 2017”. W imprezie organizowanej co roku na zakończenie sezonu turystycznego wzięło udział 33 uczestników, którzy  jak to już stało się tradycją pojechali zwiedzać Polskę autokarem.

Pierwszego dnia (29 września) trasa rajdu prowadziła autostradą A1, DK Nr 60 przez Płock następnie DK Nr7 do Grunwaldu gdzie znajdowała się meta I-go etapu. Zaraz po przyjeździe w Gospodzie Rycerskiej w Stębarku na uczestników czekał turystyczny posiłek.

Po obiedzie wszyscy udali się na niewielkie wzniesieniu morenowe (215 m. n.p.m.), nazywane również Wzgórzem Zwycięstwa, gdzie 15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew średniowiecza, w której wojska polsko litewskie po dowództwem Króla Jagieły pokonały Krzyżaków. W tym miejscu w 1960 roku w 550 rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem ze składek społecznych zbudowano dwuczęściowy pomnik.  Na wzgórzu znajduje się również Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w którym prezentowana jest wystawa pt. „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 -1411”, którą uzupełnia krótka historia plemion pruskich oraz ich podboju, kolekcja średniowiecznego uzbrojenia oraz pokazy multimedialne ukazujące poszczególne fazy Bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy uczestnicy wycieczki krajoznawczej mieli możliwość obejrzeć specjalny pokaz poświęcony wspaniałemu obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.  

Po Grunwaldzie „Energetycy” pojechali do Olsztynka, gdzie była przynajmniej częściowa możliwość poznania Muzeum Budownictwa Ludowego. Z Olsztynka trasa wycieczki prowadziła przez Olsztyn i Mrągowo do Hotelu „Country Holiday” w Kosewie nad Jeziorem Probarskim gdzie znajdowała się meta. Podczas jazdy uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące krajoznawstwa, historii, geografii oraz znajomości trasy rajdu.

Drugiego dnia rajdu przewidziana była objazdowa wycieczka do Gierłozi/k Kętrzyna, Św. Lipki i Reszla. Pierwszym etapem było zwiedzanie „Wilczego Szańca” w Gierłozi/k. Kętrzyna gdzie znajdowała się jedna z głównych Kwater Hitlera. Większość wojennych kwater, tak jak Wilczy Szaniec, znajdowało się w oddaleniu od dużych miast, wewnątrz dużych kompleksów leśnych, otoczonych jeziorami i bagnami co ułatwiało ukrycie przed oczami pilotów i.prawie niemożliwy dostęp lądem. O lokalizacji Wilczego Szańca zadecydowało wiele czynników, między innymi las, który znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim, a plan "Barbarossa" przewidywał atak na ZSRR. Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera a było to w czwartek 20 lipca 1944 r. dokładnie o godzinie 12:42. Potężny wybuch wstrząsnął kwaterą, w powietrzu fruwały framugi okienne i urwane gałęzie. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina pułkownik Claus von Stauffenberg. Eksplozja nie zabiła jednak Hitlera. Doznał on tylko niewielkich obrażeń i był w stanie jeszcze tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego.

Drugim etapem zwiedzania było sanktuarium w Św. Lipce gdzie się znajduje  klasztor wybudowany w końcu XVII wieku. Ten obiekt zaliczany jest do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. W fasadzie świątyni widnieje stylizowana kamienna lipa z figurą Matki Boskiej, stanowiąca symbol sanktuarium maryjnego, które już od średniowiecza przyciągało pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Kościół został konsekrowany 15 sierpnia 1693 r. przez biskupa Jana Stanisława Zbąskiego z wielką okazałością w obecności licznego duchowieństwa i tysięcy wiernych. Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

Święta Lipka stała się miejscem wypoczynkowym a turystów przyciągają także organy, które zbudowane zostały w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Codziennie odbywają się koncerty organowe po których zbierane są datki na renowację świątyni.

Trzecim etapem zwiedzanie tego dnia było miasto Reszel, które położone jest na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną, jest to  małe miasto na Warmii, z wieloma zabytkami. Najważniejszym zabytkiem Reszla, którego zwiedzili uczestnicy wycieczki był Zamek Biskupów Warmińskich, zbudowany w latach 1350–1401, na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1976–1985. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja, a miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej powstała w latach osiemdziesiątych galeria sztuki współczesnej. Po obiedzie skonsumowanym w Zamkowej Restauracji wycieczkowicze udali się w drogę powrotną do Hotelu na zasłużony odpoczynek.

Wieczorem na uroczystej kolacji podsumowano dotychczasowe  współzawodnictwo a Komandor Rajdu Sławomir Figura ogłosił wyniki klasyfikacji.  Pierwsze miejsce i Puchar  Prezesa Klubu Motorowego „Energetyk” zdobyli Alina i Paweł Wojtczak.

W niedzielę trzeciego dnia rajdu po śniadaniu uczestnicy wycieczki  udali się autokarem do Rucianego Nidy, aby udać się w rejs statkiem do Mikołajek. Trasa rejsu prowadziła przez Jezioro Guzianka Wielka, następnie przez Śluzę Guzianka statek popłynął na Jezioro Bełdany, Jezioro Śniardwy i Jezioro Mikołajskie. Po krótkim pobycie w Mikołajkach uczestnicy wycieczki powrócili do Hotelu na obiad.

Pogoda tym razem dopisała i wszyscy zadowoleni wrócili do Bełchatowa ok. 20:30, kończąc sezon turystyczno-rajdowy 2017.

                                                                                                  

                                                                                              Prezes Klubu

                                                                                              Sławomir Figura

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: