Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Okręgowy PZM w Łodzi
Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Okręgowy Polskiego... więcej
XLII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym finał powiatowy Łódź 26.04.2019
XLII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, Turniej... więcej
Okręgowy Zjazd Polskiego Związku Motorowego w Łodzi - 14.04.2019 relacja
W dniu 14 kwietnia 2019 roku w Ośrodku Wypoczynkowo Hotelowym "Prząśniczka... więcej
II Runda MISTRZOSTW STREFY POLSKI CENTRALNEJ MOTOCROSS 28.04.2019
Zapraszamy do Strykowa na II Rundę MISTRZOSTW STREFY POLSKI CENTRALNEJ w... więcej
XXIII OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY 2019 - finał regionalny Łódź
W dniu 12 kwietnia 2019 roku na terenie Motodromu w Łodzi przy ulicy... więcej
I Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Super Sprincie. „SUPER SPRINT NA GÓRZE KAMIEŃSK 2019”
REGULAMIN UZUPEŁNIAJĄCY   I rundy Mistrzostw Okręgu Łódzkiegow... więcej
I Runda MISTRZOSTW STREFY POLSKI CENTRALNEJ w MOTOCROSSie Lobo Racing MX Przybyszowy
I RundaMISTRZOSTW STREFY POLSKI CENTRALNEJMistrzostwa Strefy  Polski... więcej
III Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country - relacja
Dnia 7-04-2019 odbyła się III Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country... więcej
Okręgowy Zjazd Polskiego Związku Motorowego w Łodzi - 14.04.2019
Okręgowy Zjazd Polskiego Związku Motorowego w Łodzi odbędzie się w dniu 14... więcej
Maciej Palczewski z Automobilklubu Łódzkiego - III miejsce SuperCars Light -2019 | Rallycross | OPONEO Mistrzostwa Polski
Miło nam poinformować że zawodnik Automobilklubu Łódzkiego Maciej Palczewski... więcej

XVI Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego

W dniach od 16 do 18 września br. w Toruniu odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego. Wzięło w nich udział 24 załogi. Okręg Łódzki  reprezentowały dwie załogi z Klubu Motorowego „ENERGETYK” przy Elektrowni Bełchatów (Iwona i Marek Młynarczyk oraz Sławomir Figura i Tadeusz Dziadzio) oraz jedna załoga z Dłutowskiego Klubu Motorowego (Michał Kowalczyk i Magdalena Kardas), która debiutowała na mistrzostwach.

Uczestnikiem tych mistrzostw mógł być Ratownik Drogowy PZM posiadający ważną Legitymację Ratownika, nie będący: lekarzem, Ratownikiem Medycznym, Pielegniarką, Pielęgniarzem.

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek od wykładu zaproszonego na mistrzostwa dr Adama Pietrzaka, anestezjologa – specjalisty medycyny ratunkowej, który był też członkiem trzy osobowego Jury na tych mistrzostwach. Wykład dotyczył bezpieczeństwa ruchu drogowego i najnowszych osiągnięć ratownictwa drogowego. Dr Adam Pietrzak przedstawił aktualne wytyczne w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, ponadto stwierdził, że szansa na przeżycie ofiar wypadków drogowych zależy w pierwszej kolejności nie od kwalifikowanych służb ratowniczych, lecz od natychmiastowej pomocy udzielonej przez osoby obecne w miejscu zdarzenia.

Po wykładzie i odprawie wszystkich załóg rozpoczęła się pierwsza konkurencja tych mistrzostw czyli sprawdzenie wiadomości teoretycznych – w tym celu Jury przygotowało zestaw 30 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej i przepisów o ruchu drogowym.

W sobotę o godz. 9-tej na Nowomiejskim Rynku w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych PZM. Po otwarciu wszyscy wyruszyli na trasę, w której dwuosobowe załogi musiały się wykazać umiejętnościami praktycznymi, udzielając pomocy poszkodowanym w pozorowanych, niezwykle realistycznych wypadkach drogowych rozmieszczonych na ulicach miasta Torunia.

Na 27 km trasie organizatorzy  dołożyli wszelkich starań w celu urozmaicenia wypadków jakie można spotkać na naszych drogach. W pierwszym pozorowanym wypadku było dwoje poszkodowanych, samochód wjechał w maszynę drogową z której wyciekał płyn i w związku z tym należało ewakuować poszkodowanych z samochodu osobowego oraz udzielić im pierwszej pomocy. W drugim wypadku miało miejsce zderzenie motocykla z samochodem osobowym, należało udzielić pierwszej pomocy motocykliście, który miał wbite ciało obce w udo oraz złamaną drugą nogę, był nieprzytomny natomiast kierowcy osobówki należało usztywnić ramię. Obydwojgu poszkodowanym należało też założyć kołnierze ortopedyczne. W trzecim wypadku uczestniczyły cztery osoby, samochód uderzył w rowerzystę, w wyniku zderzenia rowerzysta stracił dłoń, którą należało zabezpieczyć oraz zatamować krwotok. Wszystkim poszkodowanym należało udzielić pierwszej pomocy.

We wszystkich tych sytuacjach załogi najeżdżały na wypadek i zaczynały działać zgodnie z obowiązującymi zasadami udzielania pomocy. Bardzo ważnym elementem było zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy poprzez wykręcenie numeru alarmowego i złożenie poprawnego meldunku, tak aby służby ratownicze mogły jak najszybciej dojechać na miejsce wypadku wiedząc ilu jest poszkodowanych i w jakim są stanie.

Wszystkie te czynności załogi wykonywały pod czujnym okiem oceniających lekarzy, policjantów, strażaków i ratowników medycznych, którzy bardzo szczegółowo i wnikliwie obserwowali poczynania zawodników.

Kolejnym zadaniem dla załóg była Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa (RKO), próbę należało wykonać na fantomie podłączonym do komputera, oddzielnie przez kierowcę i pilota. Ostatnim zadaniem była jazda sprawnościowa samochodem, konkurencja ta pokonywana była samochodem dostarczonym przez organizatora, próba polegała na pokonaniu trasy na placu manewrowym jak najszybciej.

Na uroczystym zakończeniu w sobotni wieczór („Wieczór Komandorski”) organizatorzy mistrzostw podsumowali zmagania zawodników i ogłosili wyniki.

Dwie załogi z Klubu Motorowego „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów  reprezentując Okręg Łódzki PZM zdobyły piąte miejsce w Polsce w klasyfikacji Okręgów, zwyciężył Okręg Wielkopolski.

W klasyfikacji klubowej KM „ENERGETYK” zajął także piąte miejsce, w tej klasyfikacji zwyciężył też Automobilklub Wielkopolski.

Indywidualnie zawodnicy KM „ENERGETYK” w składzie Sławomir Figura i Tadeusz Dziadzio zajęli 11 miejsce a Iwona i Marek Młynarczyk 18 miejsce, zwyciężyła załoga z Automobilklubu Wielkopolskiego.

            W niedzielę na zakończenie mistrzostw organizatorzy zafundowali uczestnikom rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzanie Starego Miasta Torunia z przewodnikiem.

Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, zawodnicy z „Energetyka” godnie reprezentowali swój Klub, Okręg Łódzki PZM oraz miasto i powiat bełchatowski.

Ponownie znaleźli się wśród najlepszych  Ratowników Drogowych w Polsce, a co najważniejsze, mogli ponownie doskonalić i sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej w nagłych zdarzeniach.

      

                                                                                              Prezes Klubu

                                                                                           Sławomir Figura         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: