Komunikat biura ZO PZM w Łodzi dotyczący licencji zawodniczych na rok 2019
Wszystkich zawodników i kandydatów na zawodników w sporcie samochodowym i... więcej
Uroczyste wręczenie plakiety za działalność na rzecz PZM Zbigniewowi Orłamowskiemu
W dniu 8 stycznia 2019 roku na spotkaniu Prezydium Zarządu Okręgowego PZM w... więcej
GKSPiT PZM Narada Nawigatorów
W dniu 5 stycznia 2018 w Ośrodku Wypoczynkowo-Hotelowym Prząśniczka w łódzkim... więcej
Kryterium Asów Mistrzostw Okręgu Łódzkiego 2019
Serdecznie zapraszamy miłośników sportów samochodowych w niedzielę, 13 stycznia... więcej
Zmiana zasad udzielania zniżki PZU dla starych pojazdów
Informujemy, że zgodnie z decyzją PZU z dnia 14.12.2018r., od dnia 19.12.2018r... więcej
I Runda Mistrzostw Świata SuperEnduro ŁKM Łódź
         I tak jak od trzech lat, na... więcej
Wigilia Klubowa ŁKCC 2018
W poniedziałek 17.12.br w siedzibie klubu odbyła się tradycyjna Wigilia Klubowa... więcej
Zakończenie Sezonu Sportowego 2018 - ZO PZM w Łodzi - 15.12.2018 relacja
W dniu 15 grudnia br. w Hoteliku Bej w Tuszynie odbyłą się coroczna Gala... więcej

XVI Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego

W dniach od 16 do 18 września br. w Toruniu odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego. Wzięło w nich udział 24 załogi. Okręg Łódzki  reprezentowały dwie załogi z Klubu Motorowego „ENERGETYK” przy Elektrowni Bełchatów (Iwona i Marek Młynarczyk oraz Sławomir Figura i Tadeusz Dziadzio) oraz jedna załoga z Dłutowskiego Klubu Motorowego (Michał Kowalczyk i Magdalena Kardas), która debiutowała na mistrzostwach.

Uczestnikiem tych mistrzostw mógł być Ratownik Drogowy PZM posiadający ważną Legitymację Ratownika, nie będący: lekarzem, Ratownikiem Medycznym, Pielegniarką, Pielęgniarzem.

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek od wykładu zaproszonego na mistrzostwa dr Adama Pietrzaka, anestezjologa – specjalisty medycyny ratunkowej, który był też członkiem trzy osobowego Jury na tych mistrzostwach. Wykład dotyczył bezpieczeństwa ruchu drogowego i najnowszych osiągnięć ratownictwa drogowego. Dr Adam Pietrzak przedstawił aktualne wytyczne w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, ponadto stwierdził, że szansa na przeżycie ofiar wypadków drogowych zależy w pierwszej kolejności nie od kwalifikowanych służb ratowniczych, lecz od natychmiastowej pomocy udzielonej przez osoby obecne w miejscu zdarzenia.

Po wykładzie i odprawie wszystkich załóg rozpoczęła się pierwsza konkurencja tych mistrzostw czyli sprawdzenie wiadomości teoretycznych – w tym celu Jury przygotowało zestaw 30 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej i przepisów o ruchu drogowym.

W sobotę o godz. 9-tej na Nowomiejskim Rynku w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych PZM. Po otwarciu wszyscy wyruszyli na trasę, w której dwuosobowe załogi musiały się wykazać umiejętnościami praktycznymi, udzielając pomocy poszkodowanym w pozorowanych, niezwykle realistycznych wypadkach drogowych rozmieszczonych na ulicach miasta Torunia.

Na 27 km trasie organizatorzy  dołożyli wszelkich starań w celu urozmaicenia wypadków jakie można spotkać na naszych drogach. W pierwszym pozorowanym wypadku było dwoje poszkodowanych, samochód wjechał w maszynę drogową z której wyciekał płyn i w związku z tym należało ewakuować poszkodowanych z samochodu osobowego oraz udzielić im pierwszej pomocy. W drugim wypadku miało miejsce zderzenie motocykla z samochodem osobowym, należało udzielić pierwszej pomocy motocykliście, który miał wbite ciało obce w udo oraz złamaną drugą nogę, był nieprzytomny natomiast kierowcy osobówki należało usztywnić ramię. Obydwojgu poszkodowanym należało też założyć kołnierze ortopedyczne. W trzecim wypadku uczestniczyły cztery osoby, samochód uderzył w rowerzystę, w wyniku zderzenia rowerzysta stracił dłoń, którą należało zabezpieczyć oraz zatamować krwotok. Wszystkim poszkodowanym należało udzielić pierwszej pomocy.

We wszystkich tych sytuacjach załogi najeżdżały na wypadek i zaczynały działać zgodnie z obowiązującymi zasadami udzielania pomocy. Bardzo ważnym elementem było zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy poprzez wykręcenie numeru alarmowego i złożenie poprawnego meldunku, tak aby służby ratownicze mogły jak najszybciej dojechać na miejsce wypadku wiedząc ilu jest poszkodowanych i w jakim są stanie.

Wszystkie te czynności załogi wykonywały pod czujnym okiem oceniających lekarzy, policjantów, strażaków i ratowników medycznych, którzy bardzo szczegółowo i wnikliwie obserwowali poczynania zawodników.

Kolejnym zadaniem dla załóg była Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa (RKO), próbę należało wykonać na fantomie podłączonym do komputera, oddzielnie przez kierowcę i pilota. Ostatnim zadaniem była jazda sprawnościowa samochodem, konkurencja ta pokonywana była samochodem dostarczonym przez organizatora, próba polegała na pokonaniu trasy na placu manewrowym jak najszybciej.

Na uroczystym zakończeniu w sobotni wieczór („Wieczór Komandorski”) organizatorzy mistrzostw podsumowali zmagania zawodników i ogłosili wyniki.

Dwie załogi z Klubu Motorowego „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów  reprezentując Okręg Łódzki PZM zdobyły piąte miejsce w Polsce w klasyfikacji Okręgów, zwyciężył Okręg Wielkopolski.

W klasyfikacji klubowej KM „ENERGETYK” zajął także piąte miejsce, w tej klasyfikacji zwyciężył też Automobilklub Wielkopolski.

Indywidualnie zawodnicy KM „ENERGETYK” w składzie Sławomir Figura i Tadeusz Dziadzio zajęli 11 miejsce a Iwona i Marek Młynarczyk 18 miejsce, zwyciężyła załoga z Automobilklubu Wielkopolskiego.

            W niedzielę na zakończenie mistrzostw organizatorzy zafundowali uczestnikom rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzanie Starego Miasta Torunia z przewodnikiem.

Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, zawodnicy z „Energetyka” godnie reprezentowali swój Klub, Okręg Łódzki PZM oraz miasto i powiat bełchatowski.

Ponownie znaleźli się wśród najlepszych  Ratowników Drogowych w Polsce, a co najważniejsze, mogli ponownie doskonalić i sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej w nagłych zdarzeniach.

      

                                                                                              Prezes Klubu

                                                                                           Sławomir Figura         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: