SUPEROES 8/2019: FRUWAJĄCE KOŁO, DACH BLIŻEJ ZIEMI, AWARIE, OLEJ I WSZYSTKIE NIESPODZIANKI SIERPNIA.
SUPEROES 8/2019: FRUWAJĄCE KOŁO, DACH BLIŻEJ ZIEMI, AWARIE, OLEJ I WSZYSTKIE... więcej
Dziesiąta rocznica śmierci Zbigniewa Banasika
Dokładnie dziesięć lat temu, piętnastego sierpnia 2009 roku zmarł nagle wybitny... więcej
SUPEROES 7/2019: WAKACYJNA FREKWENCJA, POGODA WEDŁUG ZAPOWIEDZI, CIEKAWA TRASA, WYNIKI
SUPEROES 7/2019: WAKACYJNA FREKWENCJA, POGODA WEDŁUG ZAPOWIEDZI, CIEKAWA TRASA... więcej
REGULAMIN UZUPEŁNIAJĄCY IV Rundy Mistrzostw Strefy Polski Południowej w Motocrossie
REGULAMIN UZUPEŁNIAJĄCY IV Rundy Mistrzostw Strefy Polski Południowej w... więcej
Ranking miast przyjaznych kierowcom 2019
Miasto bez korków i kolizji, po którym jazda jest niedroga, przyjemna i szybka... więcej
Uroczystość z okazji 60-tej rocznicy tragedii pod Chęcinami
Komitet Organizacyjny 60-tej rocznicy tragedii pod Chęcinamizaprasza na... więcej
REGULMIN UZUPEŁNIAJĄCY III Runda Pucharu Południowej Polski Cross Country 2019
REGULMIN UZUPEŁNIAJĄCY III Runda Pucharu Południowej Polski Cross Country 2019... więcej

Europejski turniej BRD

W dniach 3-6 września br. w Wiedniu pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej FiA odbył się Europejski Turniej Edukacji Drogowej (ETEC), w którym wzięły udział dzieci z krajów posiadających organizacje należące do Federacji. W Polsce jest to Polski Związek Motorowy. Był to już 30-ty Turniej Międzynarodowy.

Do Wiednia przyjechały drużyny z 21 krajów, każda z nich liczyła po czterech zawodników, były to dzieci ze szkoły podstawowej w wieku 10-12 lat. Drużyny zmagały się  z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby udowodnić, że są mistrzami w jeździe rowerem pokonywały specjalnie przygotowane tory przeszkód. Zawodnicy musieli również pokazać, że potrafią precyzyjnie zahamować, skręcać i sygnalizować manewry trzymając kierownicę roweru w jednym ręku. W czasie konkurencji praktycznych zawodnicy wskazywali niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym przedstawione na rysunkach. Oddzielną konkurencją było udzielanie pomocy przedlekarskiej. Sędziami konkurencji podobnie jak w zawodach rozgrywanych w Polsce byli Policjanci.

Dzieci wykazały się także inwencją „artystyczną” biorąc udział w konkursie na projekt grafiki do umieszczenia na kasku rowerowym – w tej konkurencji zwyciężyła drużyna z Norwegii.

Polska drużyna, która pojechała do Wiednia składała się z zawodników będących laureatami XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia od wielu lat jest Policja. Zwycięzców finału krajowego turnieju a zarazem uczestnikiem zawodów w Wiedniu była drużyna ze szkoły podstawowej we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) w składzie: Zuzanna Oleksy, Dominika Krawczyk, Jakub Jasnos, Mateusz Trzebiński oraz opiekunowie Monika Świercz i Marcin Sztuka. Drużynie towarzyszyli także przedstawiciele Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, którzy od wielu współorganizują polską edycję ogólnopolskiego Turnieju BRD tj. mł. insp. Marek Konkolewski oraz Mirosława Świdzińska.

W Wiedniu konkurencja była bardzo silna. W zawodach uczestniczyli najlepsi z najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Rosji, dzieci z Polski uplasowały się na 8 miejscu. Turniej BRD zarówno jego europejska jak i polska edycja mają charakter edukacyjny. Jego celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajomości przepisów prawa, udzielania pomocy przedlekarskiej.

Należy także podkreślić, że zorganizowanie międzynarodowego turnieju to wyzwania dla gospodarzy imprezy, do których przyjeżdżają drużyny z ponad 20 państw oraz ich opiekunowie i obserwatorzy zawodów. W Wiedniu organizacja zawodów a także atmosfera, stworzona przez gospodarzy były bez zarzutu. Turniej odbywały się w atmosferze fair play przysparzając wszystkim wielu emocji.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: