WCZESNE LATO NA TORZE "KIELCE" - SUCHY, SŁONECZNY, GORĄCY SUPEROES 5/2019. WYNIKI.
WCZESNE LATO NA TORZE "KIELCE" - SUCHY, SŁONECZNY, GORĄCY... więcej
II RUNDA PUCHARU POŁUDNIOWEJ POLSKI W CROSS COUNTRY
Zapraszamy na II RUNDĘ PUCHARU POŁUDNIOWEJ POLSKI W CROSS COUNTRY, która... więcej
Zmarł Czesław Jamróz
Z głębokim żalem i smutkiem w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o... więcej
Rafał Bracik z KTM Novi Korona na podium mistrzostw świata w rajdach enduro w Niemczech!
Rafał Bracik z KTM Novi Korona na podium mistrzostw świata w rajdach enduro w... więcej
II Runda Mistrzostw Strefy Południowej, a także Mistrzostw Okręgu Kieleckiego 
W najbliższą niedzielę odbędzie sie II Runda Mistrzostw Strefy Południowej, a... więcej
I Runda Mistrzostw Strefy Polski Centralnej Motocross Przybyszowy
Zapraszamy na I Rundę Mistrzostw Strefy Polski Centralnej Motocross!... więcej
Zniżki dla turystów PZM na campingach w Chorwacji
Główna Komisja Caravaningu PZM infiormuje, że we współpracy z grupą... więcej
I Runda Mistrzostw Strefy Południowej w Motocrossie
W najbliższą niedzielę odbędzie sie I Runda Mistrzostw Strefy Południowej... więcej
Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Ryszard Mikurda.
Z wielkim smutkiem informujemy, iż w dniu 05.03.2019r. odszedł wieloletni... więcej

Europejski turniej BRD

W dniach 3-6 września br. w Wiedniu pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej FiA odbył się Europejski Turniej Edukacji Drogowej (ETEC), w którym wzięły udział dzieci z krajów posiadających organizacje należące do Federacji. W Polsce jest to Polski Związek Motorowy. Był to już 30-ty Turniej Międzynarodowy.

Do Wiednia przyjechały drużyny z 21 krajów, każda z nich liczyła po czterech zawodników, były to dzieci ze szkoły podstawowej w wieku 10-12 lat. Drużyny zmagały się  z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby udowodnić, że są mistrzami w jeździe rowerem pokonywały specjalnie przygotowane tory przeszkód. Zawodnicy musieli również pokazać, że potrafią precyzyjnie zahamować, skręcać i sygnalizować manewry trzymając kierownicę roweru w jednym ręku. W czasie konkurencji praktycznych zawodnicy wskazywali niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym przedstawione na rysunkach. Oddzielną konkurencją było udzielanie pomocy przedlekarskiej. Sędziami konkurencji podobnie jak w zawodach rozgrywanych w Polsce byli Policjanci.

Dzieci wykazały się także inwencją „artystyczną” biorąc udział w konkursie na projekt grafiki do umieszczenia na kasku rowerowym – w tej konkurencji zwyciężyła drużyna z Norwegii.

Polska drużyna, która pojechała do Wiednia składała się z zawodników będących laureatami XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia od wielu lat jest Policja. Zwycięzców finału krajowego turnieju a zarazem uczestnikiem zawodów w Wiedniu była drużyna ze szkoły podstawowej we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) w składzie: Zuzanna Oleksy, Dominika Krawczyk, Jakub Jasnos, Mateusz Trzebiński oraz opiekunowie Monika Świercz i Marcin Sztuka. Drużynie towarzyszyli także przedstawiciele Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, którzy od wielu współorganizują polską edycję ogólnopolskiego Turnieju BRD tj. mł. insp. Marek Konkolewski oraz Mirosława Świdzińska.

W Wiedniu konkurencja była bardzo silna. W zawodach uczestniczyli najlepsi z najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Rosji, dzieci z Polski uplasowały się na 8 miejscu. Turniej BRD zarówno jego europejska jak i polska edycja mają charakter edukacyjny. Jego celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajomości przepisów prawa, udzielania pomocy przedlekarskiej.

Należy także podkreślić, że zorganizowanie międzynarodowego turnieju to wyzwania dla gospodarzy imprezy, do których przyjeżdżają drużyny z ponad 20 państw oraz ich opiekunowie i obserwatorzy zawodów. W Wiedniu organizacja zawodów a także atmosfera, stworzona przez gospodarzy były bez zarzutu. Turniej odbywały się w atmosferze fair play przysparzając wszystkim wielu emocji.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: