Puchar Śląska w jeździe samochodem z przyczepą - relacja
W dniach 14 - 16 września Klub Motorowy Górników "Jarząbek" z... więcej
Wyniki prowizoryczne RSMŚl.
W zakładce WYNIKI opublikowano klasyfikację prowizoryczną Rajdowych... więcej
64. Rajd Wisły: Milowy krok Kostki w stronę tytułu
Na cztery rozegrane w tym sezonie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw... więcej
64. Rajd Wisły: 100 rajdówek w Beskidach
Wymagające i malowniczo położone odcinki Rajdu Wisły jak zwykle przyciągnęły... więcej
VI Zlot Pojazdów Zabytkowych 15.09.2018 sobota – tarnogórski Rynek
Już po raz 6 - jak zawsze w 3 sobotę września, w Tarnowskich Górach odbędzie... więcej
Okręgowy Zlot Caravaningowy nad zalewem Nakło-Chechło
W imieniu Klubu Motorowego Górników i Energetyków w Bytomiu zapraszamy na... więcej
Rajd „Karolinka” 06-07.10.2018
Rajd „Karolinka” 06-07.10.2018KOMUNIKATZGŁOSZENIE 
Zmarł Paweł Waloszek
Nieoczekiwanie, w dniu 7 września zmarł Paweł Waloszek, legenda polskiego żużla... więcej
Ulotka „Bezpieczna Autostrada”
Polski Związek Motorowy przy współpracy z Komendą Główną Policji opracował... więcej
Dyrektor rajdu zaprasza do kibicowania
64. Rajd Wisły zbliża się wielkimi krokami. W sezonie 2018 na trasach Beskidu... więcej

Zmarł Zdzisław Jałowiecki

Z przykrością informujemy, iż w sobotni poranek po ciężkiej chorobie na zawsze odszedł z tego świata były zawodnik, trener i działacz Włókniarza Częstochowa – Zdzisław Jałowiecki. Miał 84 lata.

Jałowiecki urodził się 15 maja 1934 roku i w częstochowskim klubie przeszedł wiele szczebli. Zaczynał jako zawodnik, a jego pierwszym trenerem był Jerzy Brendler. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w 1954 roku i bardzo szybko stał się ważnym ogniwem ekipy biało-zielonych. Największy sukces święcił w 1959 roku, kiedy to wspólnie z Włókniarzem sięgnął po pierwszy w historii klubu tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Na żużlu ścigał się do 1962 roku, ale mimo odwieszenia skóry na wieszak, nie odszedł z tego sportu. Zajął się bowiem pracą jako szkoleniowiec i również w tym temacie mógł pochwalić się niezłymi osiągnięciami. Jego wychowankami są bowiem m.in.: obecny trener żużlowej kadry narodowej – Marek Cieślak oraz Marian Wardzała. To ostatnie nazwisko może dziwić, ale w latach sześćdziesiątych przez moment Jałowiecki pracował także w Tarnowie i tam również wyszkolił kilku zawodników.

Jeden z pionierów sportu żużlowego pod Jasną Górą działał także w zarządzie Włókniarza, do którego trafił w 1965 roku. Ponadto w 1981 roku został wybrany prezesem klubu. Na czele Włókniarza znajdował się przez 10 sezonów, do 1990 roku. W międzyczasie pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Jałowiecki we Włókniarzu spędził blisko 40 lat. Po zakończeniu swojej prezesury nie odszedł jednak całkowicie z klubu i od czasu do czasu pojawiał się na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej w Częstochowie. Co więcej, w 2009 roku, w wieku 75 lat postanowił wznowić treningi na motocyklu żużlowym. Miał nawet wziąć udział w pokazowym wyścigu z Gregiem Hancockiem, ale na przeszkodzie stanęły wówczas opady deszczu.

Ostatnie pożegnanie Zdzisława Jałowieckiego odbędzie się w najbliższy wtorek (20 marca) o godzinie 11:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ulicy Radomskiej w Częstochowie. Następnie kondukt żałobny przeniesie się na Cmentarz Świętego Rocha.

Cześć Jego Pamięci!

Fot. ze zbiorów Marka Soczyka

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: