IV Rajdu Pojazdów Zabytkowych Klasykiem Wokół Komina
W imieniu Automobilklub Śląskiego zapraszamy na IV Rajd Pojazdów Zabytkowych... więcej
Więcej rund mistrzostw Śląska
Odwołanie tegorocznej edycji Rajdu Ziemi Bocheńskiej nie oznacza, że w... więcej
WARSZTATY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W RUCHU DROGOWYM DLA SAMORZĄDOWCÓW
Polski Związek Motorowy Zaprasza na WARSZTATY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W RUCHU... więcej
Zlot caravaningowy z okazji 30-to lecia działalności GKM "Rozbark" o tematyce BRD
Górniczy Klub Motorowy "ROZBARK" z Bytomia zaptasza na Ogólnopolski... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Ochaby 2019"
Klub Motorowy Górników "Jarząbek" zaprasza w dniach 17-19.05.... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Januszkowice 2019" - I Runda CMP i MKC
Gliwicki Klub Caravaningowy GLOB zaprasza na Ogólnopolski Zlot... więcej
Nowy klub w ZO PZM Katowice
Na ostatnim zebraniu ZO PZM Katowice minionej kadencji przyjęto w poczet... więcej
Rajd Turystyczny BEBOK 2019
Automobilklub Mysłowicki zaprasza na Rajd Turystyczny BEBOK 2019. W ramach... więcej
Klubowe rozpoczęcie sezonu caravaningowego KMGiE Bytom
Klub Motorowy Górników i Energetyków w Bytomiu informuje, że w dniach 26-28... więcej

Zmarł Zdzisław Jałowiecki

Z przykrością informujemy, iż w sobotni poranek po ciężkiej chorobie na zawsze odszedł z tego świata były zawodnik, trener i działacz Włókniarza Częstochowa – Zdzisław Jałowiecki. Miał 84 lata.

Jałowiecki urodził się 15 maja 1934 roku i w częstochowskim klubie przeszedł wiele szczebli. Zaczynał jako zawodnik, a jego pierwszym trenerem był Jerzy Brendler. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w 1954 roku i bardzo szybko stał się ważnym ogniwem ekipy biało-zielonych. Największy sukces święcił w 1959 roku, kiedy to wspólnie z Włókniarzem sięgnął po pierwszy w historii klubu tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Na żużlu ścigał się do 1962 roku, ale mimo odwieszenia skóry na wieszak, nie odszedł z tego sportu. Zajął się bowiem pracą jako szkoleniowiec i również w tym temacie mógł pochwalić się niezłymi osiągnięciami. Jego wychowankami są bowiem m.in.: obecny trener żużlowej kadry narodowej – Marek Cieślak oraz Marian Wardzała. To ostatnie nazwisko może dziwić, ale w latach sześćdziesiątych przez moment Jałowiecki pracował także w Tarnowie i tam również wyszkolił kilku zawodników.

Jeden z pionierów sportu żużlowego pod Jasną Górą działał także w zarządzie Włókniarza, do którego trafił w 1965 roku. Ponadto w 1981 roku został wybrany prezesem klubu. Na czele Włókniarza znajdował się przez 10 sezonów, do 1990 roku. W międzyczasie pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Jałowiecki we Włókniarzu spędził blisko 40 lat. Po zakończeniu swojej prezesury nie odszedł jednak całkowicie z klubu i od czasu do czasu pojawiał się na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej w Częstochowie. Co więcej, w 2009 roku, w wieku 75 lat postanowił wznowić treningi na motocyklu żużlowym. Miał nawet wziąć udział w pokazowym wyścigu z Gregiem Hancockiem, ale na przeszkodzie stanęły wówczas opady deszczu.

Ostatnie pożegnanie Zdzisława Jałowieckiego odbędzie się w najbliższy wtorek (20 marca) o godzinie 11:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ulicy Radomskiej w Częstochowie. Następnie kondukt żałobny przeniesie się na Cmentarz Świętego Rocha.

Cześć Jego Pamięci!

Fot. ze zbiorów Marka Soczyka

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: