Egzamin dla sędziów sportu samochodowego
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego przy Zarządzie Okręgowym PZM w Katowicach... więcej
Dyrektorzy rund RSMŚL o sezonie 2020. Jeszcze szansa dla Wisły.
Choć aktualna sytuacja nie napawa optymizmem, organiatorzy rund Rajdowych... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej
66. Rajd Wisły w tym roku się nie odbędzie.
Przedstawiamy oświadczenie organizatora 66. Rajdu Wisły:Automobilklub Śląski... więcej
Nowy zarządca toru motocrossowego w Cieszynie-Boguszowicach
W dniu wczorajszym, tj. 7 maja br. dokonano przekazania toru motocrossowego w... więcej
Uhonorowanie zwycięzców MKC PZM za 2019 rok
Tradycją od wielu lat jest uhonorowanie zwycięzców Młodzieżowego Konkursu... więcej
Komunikat nr 6/2020 GKC PZM - odwołanie zlotów caravaningowych
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 6/... więcej
Po weekendzie majowym biuro ZO PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniach 4 - 6 maja biuro Zarządu Okręgowego w Katowicach... więcej

Samochodowy rajd turystyczno-nawigacyjny Ślązaczek 2016

W sobotę 25 czerwca 2016 r, tym razem przy słonecznej pogodzie, odbył się samochodowy rajd turystyczno-nawigacyjny, zorganizowany przez Koło Osób Niepełnosprawnych Automobilklubu Śląskiego w Katowicach, na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego. Była to już  XV runda  Turystycznego Pucharu Polski „Ślązaczek” 2016. Była to jednocześnie IV Runda Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu i III Runda Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu Osób Niepełnosprawnych.

Komandor Rajdu Waldemar Sikora oficjalnie otworzył rajd,  przywitał serdecznie wszystkich jego uczestników i gości. I w tym momencie trzeba napisać o niespodziewanej przeszkodzie, na jaką napotkał tegoroczny Ślązaczek. Zawsze w regulaminie jest punkt mówiący o tym, iż rajd odbędzie się bez względu na pogodę. I tak zawsze było – intensywny deszcz, chłód, nie były w stanie zniechęcić automobilistów, również tych z niepełnosprawnością. W tym roku jednak ogromną przeszkodą, nie do przewidzenia przez organizatorów okazały się… Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a konkretnie mecz Polski ze Szwajcarią, wyznaczony na godzinę 15, kiedy na metę  miały zjeżdżać kolejne załogi Ślązaczka. Zapewne to wpłynęło na tegoroczną niską frekwencję – w ubiegłym roku startowało ponad 20 załóg, w tym roku zgłosiło się 11, ostatecznie wystartowało 9, w tym 6 załóg składających się z osób z niepełnosprawnością. Dlatego też  Sonia Osiecka – Babut, z ramienia  Zarządu Okręgu PZM Katowice i Automobilklubu Śląskiego ogłosiła, że w związku z meczem  nie będzie oficjalnego ogłoszenia  wyników i uroczystości wręczenia dyplomów i pucharów. Ceremonia odbędzie się  podczas Rajdu Karliczek 2016 w październiku.

Marcin Lutek, który w tym roku był autorem trasy poinformował o jej przebiegu i o punktach umieszczonych w itinererze.

Rajd rozpoczął się od próby sprawnościowej na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, przy ulicy Francuskiej 78 .W tym miejscu należy serdecznie podziękować Dyrektorowi WORD za udostępnienie nam ośrodka. Trzeba było wykonywać manewry dokładnie według otrzymanego schematu próby sprawnościowej; sędziowie oceniali precyzję przejazdu i czas wykonania próby. Za nieprawidłowy przejazd jest tak zwana taryfa - w żargonie automobilistów, czyli punkty karne.

Na starcie ustawiły się załogi, kolejno wypuszczane przez sędziów.

Rajd składał się z dwóch odcinków. Przerwa między nimi była w Polskim Związku Motorowym przy ulicy Łabędziej w Katowicach.  Był to czas na wypełnienie testów z przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego  i pomocy przedmedycznej, a także na krótki odpoczynek. Drugi odcinek o długości 35 km kończył rajd  metą w dzielnicy Katowic Kostuchna, na parkingu przy restauracji Anna Maria. Cały rajd przebiegał przez centrum Katowic  i dzielnice: Brynów, Ligota, Piotrowice, Murcki, Kostuchna i Zarzecze. Ciekawe jak zawsze były zadania do wykonania przez uczestników, sprawdzające, czy faktycznie znaleźli się oni w zaznaczonych punktach. W tym roku na przykład trzeba było znaleźć instytucję, która znajduje się obok biblioteki małych książek (była to przychodnia internistyczna), podać ilość krzyży  na frontowej ścianie jednego z mijanych kościołów,  ilość żołnierzy na pomniku.  

Rajd był imprezą ogólnodostępną, załogę stanowił kierowca i pilot; w imprezie mogły brać udział osoby towarzyszące, ale nie  mogły się znajdować  w pojeździe podczas prób sportowych.

Komandorem Rajdu był - Waldemar Sikora, weryfikatorem trasy -  Sonia Osiecka – Babut, Biuro rajdu obsługiwała  Grażyna Trębacz.
Rajd był rozgrywany w warunkach normalnego ruchu drogowego, uczestników obowiązywało bezwzględne przestrzeganie przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Brakowało tego spotkania po zawodach, oczekiwania na wyniki, opadania emocji, wymiany uwag, kto gdzie i jaki błąd popełnił; ma ono ponad wszystko również ogromny walor integracyjny pełno- i niepełnosprawnych kierowców i pilotów.

Organizatorzy zabiegali wprawdzie o możliwość wspólnego oglądania transmisji, jednak w restauracji, gdzie był zamówiony posiłek dla uczestników nie było telewizora; część zawodników, zwłaszcza tych mieszkających dalej pojechała do domu bezpośrednio z mety, niemalże nie wysiadając z samochodu.

Po raz kolejny kilka osób zgłaszało chęć uczestnictwa w szkoleniu dla pilotów, jeśli tylko takie byłoby organizowane. Część członków Koła Osób Niepełnosprawnych nie ma możliwości wyjeżdżania często na rajdy i utrwalania znajomości zasad i znaków pilotażu w praktyce. 

W XV Rundzie TPP „Ślązaczek” 2016 zwyciężyli:

I.    Maciej Krzewski i Jacek Sobczyk  z Automobilklubu Mysłowickiego
II.  Gabriela i  Bartosz Hyrja z Automobilklubu Mysłowickiego
III. Kazimierz  Frąc i Artur  Rak  z Automobilklubu Śląskiego

Wśród załóg niepełnosprawnych zwyciężyli:

I.   Kazimierz Frąc  i Artur Rak z Automobilklubu Śląskiego
II.  Jerzy Kapica i Danuta Bolczyk z Automobilklubu Śląskiego
III. Jerzy Nawa i Krystyna Nawa z Automobilklubu Śląskiego

W klasyfikacji zespołowej I miejsce zajął Automobilklub Śląski, II Automobilklub Mysłowicki, III miejsce - Opolskie Zrzeszenie Automobilistów.

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: