2 runda RSMŚl. - 6. Rajd Rzeszowiak już jutro!
Już jutro (6.08.2020) wystartuje 6. Rajd Rzeszowiak, druga runda Rajdowych... więcej
Przerwa urlopowa w sierpniu
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 7 do 17 sierpnia br. Biuro Zarządu... więcej
Rajd Rzeszowiak już w ten weekend! 28 załog na liście zgłoszeń
Rajd Rzeszowiak po raz pierwszy stanowić będzie rundę Rajdowych Samochodowych... więcej
Park serwisowy w Boguchwale!
Ważna informacja dla zawodników startujących w Rajdzie Okręgowym.W związku z... więcej
MARMA 29. Rajd Rzeszowski, czyli wreszcie koniec smutnej przerwy
6 października 2019 zakończył się Rajd Dolnośląski, zamykający ubiegłoroczne... więcej
Marek Głowania: Za jazdę po alkoholu należy dożywotnio odbierać prawo jazdy
Za jazdę po alkoholu należy dożywotnio odbierać prawo jazdy - taką opinię... więcej
Piotrowski i Mroszczyk wygrywają 2. Rajd Ziemi Głubczyckiej!
Rafał Piotrowski i Adrian Mroszczyk zwyciężyli w 2. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej... więcej
Brak akceptacji dla imprezy „Challenge Hard Enduro”
W imieniu Głównej Komisji Sportu Motocyklowego informujemy, że zawody... więcej
Brak akceptacji dla imprezy „Extreme Bajtel Cross Country”
W imieniu Głównej Komisji Sportu Motocyklowego informujemy, że zawody... więcej
Blisko 120 zgłoszeń do 2. Rajdu Ziemi Głubczyckiej!
Aż 118 pozycji liczą listy zgłoszeń do 2. Rajdu Ziemi Głubczyckiej, który... więcej

Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?

W dniach 15 i 16 listopada odbędzie się 45. edycja Rajdu Cieszyńska Barbórka. Przez dwa dni w akcji będzie można zobaczyć blisko 110 rajdówek. Na drogach Śląska Cieszyńskiego załogi powalczą o mistrzostwo Śląska. Wystartują również zawodnicy znani z mistrzostw Polski w bardzo mocnych i szybkich samochodach, a także załogi w historycznych rajdówkach.

Co i kiedy można zobaczyć w Rajdzie Cieszyńska Barbórka?

Piątek, 15 listopada

 • Od 19:25: ceremonia startu – uroczyste rozpoczęcie Cieszyńskiej Barbórki 2019 na Zamku w Cieszynie (zobacz mapę)
 • Od 19:30: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym w centrum Cieszyna. Oes Noszak zostanie rozegrany na terenie Browaru Zamkowego i ulicach miasta (zobacz mapę).

Sobota, 16 listopada

 • 8:53, 11:54 i 14:55: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym VAG-Expert (7,82 km), przebiegającym przez miejscowości Kiczyce i Pierściec (zobacz mapę).
 • 9:46, 12:47 i 15:48: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym RADEX (8 km), przebiegającym przez miejscowości Leszna Górna i Cisownica (zobacz mapę)
 • 10:31 i 13:32: serwis w Ustroniu pod Czantorią – tu będzie można spotkać zawodników i zobaczyć mechaników rajdowych pracujących przy samochodach (zobacz mapę)
 • 17:00: ceremonię zakończenia na rynku w Cieszynie. Tu dowiemy się kto wygrał rajd. Najlepsi zawodnicy odbiorą też puchary za wyniki wywalczone na odcinkach specjalnych

Wstęp na rajd i odcinki specjalne jest oczywiście bezpłatny!

Kto i w jakich rajdówkach wystartuje w Cieszyńskiej Barbórce?

Tegoroczna edycja Cieszyńskiej Barbórki jest rundą trzech cykli: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, GO+Cars Historycznego Pucharu Południa oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska Super KJS. Lista zgłoszeń do Cieszyńskiej Barbórki jak zwykle nie zawodzi. Start w imprezie zapowiedziało 109 załóg.

Na trasie „Cieszynki” rozstrzygnie się walka o tytuł mistrzów Śląska. Szansę na niego zachowały trzy czołowe załogi w punktacji: Łukasz Godula i Daniel Nowak (nr 1, 88 pkt), Adam Sroka i Krystian Woźniak (nr 2, 85 pkt) oraz Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (nr 3, 69 pkt). Wszystkie trzy duety będą się ścigać Hondami Civic VTi. Oprócz emocji związanych z rywalizacją o tytuły, atrakcją dla kibiców będą występy zawodników znanych z tras RSMP. Hyundaia i20 R5 – samochód najwyższej klasy dopuszczonej do startów w Polsce, w Cieszynie zaprezentują Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar. Maciej Lubiak ponownie uległ swojej słabości do odcinków na Śląsku Cieszyńskim i razem Michałem Trelą wystartuje Peugeotem 208 R2. Na rajdowe trasy wraca także Tomasz Gryc – tym razem w mocnym samochodem z napędem 4x4 (Subaru Impreza), w którym pilotować go będzie Michał Kuśnierz.

Na liście zgłoszeń są także zawodnicy mający na swoim koncie triumfy w „Cieszynce”. Ubiegłoroczni zwycięzcy – Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka pojadą Oplem Adamem, którym w tym roku rywalizowali w czeskiej odsłonie pucharu Adama. Z kolei Jakub Lesiak i Łukasz Biernot zaprezentują mocne, tylnonapędowe BMW M3. Kamil Bolek i Marcin Gaś ponownie wystartują Peugeotem 208 R2.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy klasycznej motoryzacji. Grzegorz Olchawski z Szymonem Marciniakiem ruszą na oesy rajdu w zjawiskowym, legendarnym Audi Quattro.

Utrudnienia i bezpieczeństwo

W trakcie rajdu drogi, na których będą rywalizować kierowcy i piloci będą wyłączone z normalnego ruchu drogowego i przejazd nimi w trakcie zawodów nie będzie możliwy. Fragmenty dróg, które będą zamknięte, są zaznaczone na mapach dostępnych na stronie imprezy – http://cieszyn.rsmsl.pl/kibice/mapy/. Podczas rajdu trasy poszczególnych odcinków specjalnych będą zamknięte zgodnie z poniższym harmonogramem:

Piątek, 15 listopada:

 • Odcinek Noszak (1,2 km) – w godz. 17:00 – 22:30 zamknięty będzie ruch drogowy w Cieszynie na ulicach: Dojazdowa, Michejdy, Czarny Chodnik, Benedyktyńska.

Sobota, 16 listopada:

 • Odcinek VAG-Expert (7,82 km) – w godz. 7:15-18:00 zamknięty będzie ruch drogowy w Kiczycach i Pierśccu na ulicach: Uchylany, Mostowa, Partyzantów, Długa, Sosnowa, Kormoranów, Ochabska.
 • Odcinek Radex (8 km) – w godz. 8:00-19:00 zamknięty będzie ruch drogowy w Lesznej-Górnej i Cisownicy na ulicach: Główna, Podlesie, Budzin, Cisowa, Pod Czantorią, Jury Gajdzicy.

Organizator zawodów – Automobilklub Cieszyński, gorąco prosi mieszkańców miejscowości, przez które przebiega trasa rajdu, o zaplanowanie wyjazdów, przyjazdów oraz podróży w taki sposób, aby unikać dróg wyłączonych z ruchu. Jednocześnie organizatorzy apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa podczas oglądania zmagań kierowców i ich pilotów.

Jak śledzić rajd – informacje i wyniki

Więcej informacji o przebiegu rajdu znajdą Państwo na stronie Rajdu Cieszyńska Barbórka: http://cieszyn.rsmsl.pl, a także na facebookowych profilach zawodów i mistrzostw Śląska. (LINK / LINK). Wyniki na żywo dostępne będą pod tym linkiem: http://rsmsl.pl/online/.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed 45. Rajdem Cieszyńska Barbórka:

1. Godula/Nowak 88 pkt
2. Sroka/Woźniak 85 pkt
3. Sordyl/Korzeniowski 69 pkt
4. Rokita/Habuda 41 pkt
5. Adam Wrocławski 39 pkt
6. Maciej Matysiak 30 pkt
7. Marcin Pogorzelski 17 pkt
8. Watras/Kluczewski 15 pkt
9. Różycki/Słaboń 13 pkt
10. Baran/Paciej 10 pkt

Harmonogram 45. Rajdu Cieszyńska Barbórka

Piątek, 15 listopada

 • 19:25 – start rajdu (Cieszyn, Zamek)
 • 19:30 – OS1: Noszak (1,2 km)

Sobota, 16 listopada:

 • 7:45 – serwis A: 10 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 8:53 – OS2: VAG Expert 1 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 9:46 – OS3: Radex 1 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 10:31 – serwis B: 30 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 11:54 – OS4: VAG Expert 2 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 12:47 – OS5: Radex 2 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 13:32 – serwis C: 30 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 14:55 – OS4: VAG Expert 3 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 15:48 – OS5: Radex 3 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 17:10 – ceremonia mety (Cieszyn, Rynek)

Patronat honorowy nad 45. edycją Cieszyńska Barbórka objął Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego, a także Burmistrzowie miast Cieszyn, Skoczów, Ustroń oraz Wójt Gminy Cisownica.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2019 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Organizatorem imprezy są Automobilklub Cieszyński i Polski Związek Motorowy. Główni sponsorzy zawodów to firmy: Radex, VAG-Expert, Browar Zamkowy Cieszyn. Renault Wektor, Ziel Trans, AC Pokale i GO+Cars.

Patronat medialny nad imprezą objęły redakcje: Dziennika Zachodniego, naszemiasto.pl, Radia Bielsko, Motorsport.com, TVP Katowice, OX.pl, ViFi.pl oraz Rajdy24.pl.

Zawody sponsorują także: Proper Lak, Energetyka Cieszyńska, InżBud, Mauxion, Hernik Ubezpieczenia, zlomuj.pl oraz elolo.pl. Partnerami rajdu są: miasto Cieszyn, Kolej Linowa Czantoria, Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, Zamek Cieszyn, WORD Bielsko-Biała, WORD Katowice, Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie, Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie oraz Grand.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 • 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
 • 15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
 • 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
 • 27-28 września: 65. Rajd fy (Wisła)
 • 15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: