Brak akceptacji dla zawodów motocyklowych Enduro Winter Race
W imieniu Głównej Komisji Sportu Motocyklowego informujemy, że zawody... więcej
Kurs na licencje rajdową RN - 13-14.03.2021
W imieniu Automobilklubu Śląskiego zapraszamy do udziału w kursie na licencję... więcej
Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy Katowice jest uczestnikiem stop2covid
Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy,Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy... więcej
Projekt regulaminu RSMŚl 2021
Przedstawiamy wam projekt regulaminu RSMŚl na 2021 rok. Okręgowa Komisja... więcej
Ogólnopolskie Szkolenie Sędziów Technicznych
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach przy współpracy z Zespołem... więcej
Kurs na licencje rajdową RN - 20-21.02.2021
W imieniu Automobilklubu Ziemi Tyskiej zapraszamy do udziału w kursie na... więcej
Kurs na licencje sędziowskie - sport samochodowy
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach organizuje szkolenie dla... więcej
Rajd Festiwalowy ponownie w kalendarzu RSMŚl.
Po roku nieobecności do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska... więcej
Zmarł Wiesław Probe
Gliwicki Klub Caravaningowy GLOB z Gliwic poinformował o śmierci swojego... więcej
Co warto wiedzieć o RallyN
RallyN to nowa inicjatywa w ramach Rajdowych Mistrzostw Śląska. Czym jest i o... więcej

Nowa kategoria i sześć rund

Już od kilku tygodni OKSS PZM w Katowicach intensywnie pracuje nad przygotowaniem do sezonu 2021. Celami komisji jest jak najszybsze zatwierdzenie regulaminu i kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

– Nasze założenia są proste. Regulamin ma być możliwie jak najbardziej dostosowany do realiów i oczekiwań zawodników, bo zarówno nam, jaki załogom zależy na frekwencji, która gwarantuje zaciętą rywalizację. Dodatkowo, bierzemy pod uwagę obecne uwarunkowania i ograniczenia tak, by wszystkie zaplanowane rundy mogły się odbyć – wyjaśnia Bartłomiej Gorajczyk.

Polski Związek Motorowy podał już kalendarze mistrzostw kraju, więc znamy już daty trzech rajdów, w ramach których mają odbyć się także rundy mistrzostw Śląska:

• Rajd Rzeszowski – 5-7 sierpnia
• Rajd Śląska – 10-11 września
• Rajd Wisły – 24-26 września

Kolejną z rund ma być Cieszyńska Barbórka. Data tej imprezy zależy jednak od tego na kiedy zostanie zaplanowana runda pucharu świata w skokach narciarskich na skoczni w Wiśle Malince. AK Cieszyński przygotował dwie daty, w których „Cieszynka” może się odbyć – 12-13 lub 19-20 listopada. W ten sposób trzon mistrzostw mają tworzyć rajdy organizowane na bardzo wymagających, urozmaiconych trasach, na których pierwsze szlify i doświadczenie zbierali m.in. późniejsi mistrzowie Polski, jak Wojciech Chuchała, Mikołaj Marczyk czy Kajetan Kajetanowicz.
Docelowo kalendarz RSMŚl 2021 ma się składać z sześciu imprez, które wyłonią mistrzów Śląska w generalce i poszczególnych kategoriach. OKSS prowadzi rozmowy z organizatorami, którzy chcą przeprowadzić dwie rundy RSMŚL w terminach 7-8 maja i 11-12 czerwca.

– Nie zapominamy także o załogach bez licencji. Istotną częścią naszych prac i zaangażowania jest wznowienie i wzmocnienie cyklu Super KJS. Część zawodów ma towarzyszyć rundom mistrzostw Śląska, a pozostałe będą samodzielnymi imprezami – deklaruje Gorajczyk.

W związku z sytuacją epidemiczną OKSS nie może obecnie zaplanować tradycyjnego zakończenia sezonu połączonego z rozdaniem pucharów. Plan zakłada zorganizowanie tego wydarzenia przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Perspektywa prac jest jednak znacznie dalsza niż sezon 2021. Ciągle prowadzone są działania związane z opracowaniem założeń i regulaminu nowej, przystępnej kategorii RallyN. W przyszłym tygodniu zostaną opublikowane szczegóły techniczne nowej grupy oraz założenia ich klasyfikacji w RSMŚL.

– Jest to dla nas duże wyzwanie – stworzyć zupełnie nową kategorię samochodów rajdowych, która będzie wypełniać lukę pomiędzy dotychczasowymi autami grupy A czy też OPEN 2WD, a najnowszymi rajdówkami FIA. Założenia tej grupy najlepiej opisuje jej nazwa- RallyN. Rally od obecnego nazewnictwa rajdówek FIA, N od popularnej kiedyś Grupy N i National/Narodowy. W szczególności chodzi nam o odświeżenie floty samochodów rajdowych RSMŚL, obniżenie kosztów ich budowy oraz utrzymania. Nie chcemy konkurować z obecną piramidą samochodów rajdowych FIA, a stworzyć jej uzupełnienie. Bardzo liczymy, że w rezultacie zostaną obniżone progi wejścia do rajdów samochodowych w Polsce, szczególnie dla młodych zawodników. Pierwszy sezon RallyN będziemy bacznie obserwować i wsłuchiwać się w komentarze zainteresowanych. Dyskutowany jest jeszcze sposób wdrożenia RallyN w sezonie 2021 i jak tylko zostanie to ustalone, to regulamin zostanie opublikowany – mówi Bartłomiej Urbański, przewodniczący Zespołu Technicznego OKSS w Katowicach.
Stworzono zupełnie nowy model zakładający powstanie dwóch klas: RallyN1 i RallyN2. Pierwsza ma zastąpić dotychczasowe auta rajdowe o pojemności silnika od 1600 cm3 do 2000 cm3. Koszt samochodu jest szacowany na 80 tys. zł. Z kolei druga ma na celu umożliwienie tańszego ścigania niż obecnie, dzięki cenie auta szacowanej na 25 tys. zł. Grupa RallyN będzie klasyfikowana w klasyfikacji generalnej RSMŚl. Przykładowe samochody bazowe dla klasy RN1 to: Peugeot 207 RC, Ford Fiesta ST, Renault Clio III RS, Peugeot 208 GTI, a dla klasy RN2: Kia Picanto 1,2, Renault Twingo 1,2, Fiat 500 1,2, Citroen C1 1,0.

Kalendarz RSMŚl 2021:

runda – 7-8 maja: TBA
runda – 11-12 czerwca: TBA
runda – 5-7 sierpnia: Rajd Rzeszowski
runda – 10-11 września: Rajd Śląska
runda – 24-26 września: Rajd Wisły
runda – 12-13 lub 19-20 listopada: Rajd Cieszyńska Barbórka

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: