Ogólnopolski Zlot Caravaningowy - III Runda CMP i MKC PZM
Łódzki Klub Campingu i Caravaningu zaprasza w dniach 27.09.2019 do... więcej
Komunikat 6/2019
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 6/... więcej
Caravaningowy wrzesień
Wrzesień 2019 obfituje w wiele ciekawych imprez dla turystów caravaningowych.... więcej
XX Rajd "Karolinka"
W imieniu Automobilklubu Śląskiego zapraszamy do udziału w Turystycznej... więcej
Rajd Mikołowsko-Żorski: Godula nokautuje rywali
Łukasz Godula i Daniel Nowak nie dali żadnych szans rywalom. Załoga Hondy Civic... więcej
Marczyk z Gospodarczykiem wygrywają Rajd Śląska i zostają Rajdowymi Mistrzami Polski 2019!
Tegoroczna edycja Rajdu Śląska na długo pozostanie w pamięci kibiców. Po... więcej
RSMP: dobry start Marczyka z Gospodarczykiem
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk byli najszybsi na obu piątkowych... więcej
Relacja z II Rundy CMP i MKC PZM - Koszęcin 2019
Po raz kolejny na koniec wakacji miłośnicy Caravaningu spotkali się na XXXVI... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Grzybobranie"
Klub Caravaningowy "Brzeźnica" zaprasza w dniach 04.10.2019... więcej
Relacja z 23. Dahlie Rally na Węgrzech
W dniach 29.08 - 02.09.2019 na Węgrzech odbył się 23 międzynarodowy zlot... więcej

Młodzi kierowcy w drodze po doświadczenie

Automobilklub Ziemi Tyskiej już po raz kolejny zorganizował imprezę „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Celem tej akcji jest podnoszenie umiejętności i świadomości kierowców w wieku 18-25 lat, a przez to poprawa poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.

Akcja „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” odbyła się na torze testowym Fiat Chrysler Automobiles Polska w niedzielę 24 marca. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Trwające cały dzień zajęcia były darmowe, przyciągnęły więc sporą grupę młodych kierowców – akcja skierowana była dla posiadaczy prawa jazdy do 25 roku życia.

Spotkanie na torze podzielone było na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich rozpoczęła się od wykładu policjanta z KWP w Katowicach, na temat zasad ruchu drogowego. Po nim wystąpił kierowca wyścigowy Artur Janosz, który opowiadał o zasadach i emocjach towarzyszących profesjonalnej rywalizacji na torach wyścigowych i odcinkach specjalnych. Kolejny wykład poprowadził instruktor techniki jazdy. Prelekcja podkreślała znaczenie prawidłowej pozycji za kierownicą dla bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno jej wpływ na prowadzenie samochodu, jak i na działanie wszystkich systemów bezpieczeństwa (poduszki powietrznej czy pasów bezpieczeństwa) w razie wypadku. Na koniec części teoretycznej strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach przeprowadzili szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i zasad zachowania przy wypadkach komunikacyjnych.

W części praktycznej pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pokazywali na symulatorach przebieg różnych zdarzeń – m.in. dachowania, czy jazdy na śliskiej nawierzchni. Jednak największym powodzeniem cieszył się Super Sprint, czyli sportowa jazda na czas, po wytyczonej na torze trasie. Rywalizację nadzorowali sędziowie z Automobilklubu Ziemi Tyskiej.

W ramach rywalizacji zawodnicy pokonywali trasę dwukrotnie. Najlepszy łączny czas obu przejazdów zanotował Paweł Prusinowski, który był także najszybszy w klasie 1. Kolejne pozycje zajęli Marcin Franczyk i Wiktor Kluczny. W klasie 2 najszybszy był Grzegorz Szabat, który wyprzedził Marka Kułakowskiego i Karola Korzeńca. W klasie 3 najlepszy czas zanotował Michał Ira. Wszyscy zostali nagrodzeni pucharami.

Niedziela impreza „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” była pierwszym z czterech takich wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Kolejne takie szkolenie odbędzie się 2 czerwca.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: