Debiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy
Życiowy wynik Michała Rokity i Wojtka Habudy – załoga w Renault Clio... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy - II Runda CMP i MKC PZM
Klub Turystyki Caravaningowej "Gwarek" z Tarnowskich Gór zaprasza... więcej
XXIII Ogólnopolski Finał Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego Żarnowiec 11-12.06.2019 r.
W dniach: 11-12.06.2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego,... więcej
Rajd o Błękitna Wstęgę Olzy
W imieniu Automobilklubu Cieszyńskiego zapraszamy wszystkich posiadający... więcej
Komunikat nr 3/2019 Okręgowej Komisji Sportu Samochodowego
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego opublikowała Komunikat nr 3/2019... więcej
Mysłowicka Czwórka - KOMUNIKAT
 Organizatorzy informują o zmianie lokalizacji bazy rajdu Mysłowicka... więcej
Kato_Masters KJS
W niedzielę 23 czerwca br., Automobilklub Śląski organizuje KJS, czyli imprezę... więcej
Prowadzę – jestem trzeźwy w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska
Podczas rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, realizujemy szerokie... więcej
42 Beskidzki Rajd Pojazdów zabytkowych
W imieniu Automobilklubu Beskidzkiego zapraszam na 42 Beskidzki Rajd... więcej
Dzień Dziecka dla ZS nr 4 w Ochabach
Jak co roku, Klub Motorowy Górników "Jarząbek" zorganizował dla... więcej

Młodzi kierowcy w drodze po doświadczenie

Automobilklub Ziemi Tyskiej już po raz kolejny zorganizował imprezę „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Celem tej akcji jest podnoszenie umiejętności i świadomości kierowców w wieku 18-25 lat, a przez to poprawa poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.

Akcja „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” odbyła się na torze testowym Fiat Chrysler Automobiles Polska w niedzielę 24 marca. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Trwające cały dzień zajęcia były darmowe, przyciągnęły więc sporą grupę młodych kierowców – akcja skierowana była dla posiadaczy prawa jazdy do 25 roku życia.

Spotkanie na torze podzielone było na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich rozpoczęła się od wykładu policjanta z KWP w Katowicach, na temat zasad ruchu drogowego. Po nim wystąpił kierowca wyścigowy Artur Janosz, który opowiadał o zasadach i emocjach towarzyszących profesjonalnej rywalizacji na torach wyścigowych i odcinkach specjalnych. Kolejny wykład poprowadził instruktor techniki jazdy. Prelekcja podkreślała znaczenie prawidłowej pozycji za kierownicą dla bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno jej wpływ na prowadzenie samochodu, jak i na działanie wszystkich systemów bezpieczeństwa (poduszki powietrznej czy pasów bezpieczeństwa) w razie wypadku. Na koniec części teoretycznej strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach przeprowadzili szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i zasad zachowania przy wypadkach komunikacyjnych.

W części praktycznej pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pokazywali na symulatorach przebieg różnych zdarzeń – m.in. dachowania, czy jazdy na śliskiej nawierzchni. Jednak największym powodzeniem cieszył się Super Sprint, czyli sportowa jazda na czas, po wytyczonej na torze trasie. Rywalizację nadzorowali sędziowie z Automobilklubu Ziemi Tyskiej.

W ramach rywalizacji zawodnicy pokonywali trasę dwukrotnie. Najlepszy łączny czas obu przejazdów zanotował Paweł Prusinowski, który był także najszybszy w klasie 1. Kolejne pozycje zajęli Marcin Franczyk i Wiktor Kluczny. W klasie 2 najszybszy był Grzegorz Szabat, który wyprzedził Marka Kułakowskiego i Karola Korzeńca. W klasie 3 najlepszy czas zanotował Michał Ira. Wszyscy zostali nagrodzeni pucharami.

Niedziela impreza „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” była pierwszym z czterech takich wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Kolejne takie szkolenie odbędzie się 2 czerwca.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: