50 lat historii – jubileuszowa edycja Rajdu Festiwalowego
Mistrzostwa Śląska w Opolu – zawody organizowane przez Automobilklub... więcej
Zmiana terminu Ogólnopolskiego Zlotu Caravaningowego „Brenna 2019"
Organizator 45 Ogólnopolskiego Zlotu Caravaningowego „Brenna 2019... więcej
Niespodziewane zwycięstwo Adama Sroki – relacja z 1. Rajdu Ziemi Głubczyckiej
Udana inauguracja sezonu RSMŚl – zawodnicy chwalili szybkie i niełatwe... więcej
Relacja z XLII Wojewódzkiego Finału BRD - Czeladź 2019
18 maja w Szkole Podstawowej Nr 2 w Czeladzi, odbył się XLII Wojewódzki... więcej
Relacja z Ogólnopolskiego Zlotu Caravaningowego w Ochabach
W dniach 17 - 19 maja w Ochabach odbył się Ogólnopolski Zlot Caravaningowy... więcej
Mazurski Zlot Wakacyjny z Gwarkami
Klub Turystyki Caravaningowej Gwarek z Tarnowskich Gór organizuje w dniach... więcej
Relacja z Ogólnopolskiego Zlotu Caravaningowego GKM "Rozbark" o tematyce BRD
W dniach 10-12 maja na terenie campingu w Kaletach-Zielonej odbył się... więcej
61 załóg na otwarcie sezonu RSMŚl – 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej
61 załóg zgłosiło się do 1. Rajdu Ziemi Głubczyckiej.Historyczne samochody w... więcej
Szkolenie i egzamin dla sędziów + egzamin dla zawodników z ponad 10letniną przerwą
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach organizuje szkolenie dla... więcej
Przedsezonowe Badanie Kontrolne RSMŚl.
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego opublikowała Komunikat nr 1/2019... więcej

Kluczowa faza walki o tytuł mistrza Śląska - 4. Rajd Grodzki

 • 70 załóg zgłoszonych do 4. Rajdu Grodzkiego, zaplanowanego na weekend 6-7 października
 • W klasie Gość zobaczymy także zawodników z Motul HRSMP w rajdówkach sprzed lat.
 • Zawody z bazą w Gorlicach to piąta runda mistrzostw Śląska, a także piąta część zmagań w mistrzostwach Podkarpacia.
 • Blisko 45 kilometrów rywalizacji na szybkich i zarazem trudnych technicznie trasach w Beskidzie Niskim.
 • Damian Kostka i Mateusz Martynek mogą zdobyć tytuł mistrzów Śląska już na jedną rundę przed końcem sezonu.

Wiemy już kto 6 października wystartuje w 4. Rajdzie Grodzkim. W Gorlicach pojawi się 70 załóg, które będą rywalizować w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia oraz w towarzyszącym rajdowi Super KJS-ie. Zawodnicy zaprezentują swoje możliwości na sześciu zamkniętych i profesjonalnie zabezpieczonych odcinkach specjalnych. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Biecki zobaczymy m.in. lidera mistrzostw Śląska Damiana Kostkę, jego głównego rywala Szymona Żarłoka, czy też Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym roku sięgali po wicemistrzostwo w poszczególnych klasach historycznych mistrzostw Polski.

W sezonie 2018 odbędzie się czwarta edycja rajdu, jednak tym razem zostanie on przeprowadzony w nowej lokalizacji. Bazą imprezy będzie gorlicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a załogi zmierzą się na odcinkach specjalnych, które przed dekadą były wykorzystywane w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski podczas zimowego Rajdu Magurskiego. Choć na tych trasach, jak również w samym Rajdzie Grodzkim, startowało i zwyciężało wielu utalentowanych kierowców, to dla uczestników RSMŚl jest to pierwsza okazja do ścigania się w tym regionie. Oznacza to, że w niedzielę 7 października do listy zwycięzców rajdu zostanie dopisane nowe nazwisko.

Do Rajdu Grodzkiego zgłosiło się aż 70 załóg, które powalczą o punkty do klasyfikacji mistrzostw Śląska, a także Podkarpacia. Oprócz nich na trasie zobaczymy również zawodników bez licencji sportu samochodowego, dla których organizator przygotował krótsze warianty oesów. Zmierzą się oni w ramach Super KJS. Rywalizacja w rajdzie jak zwykle zapowiadają się emocjonująco, gdyż na trasie zobaczymy czołówkę tegorocznych mistrzostw śląska. Lider cyklu Damian Kostka (Honda Civic), ponownie zmierzy się z Szymonem Żarłokiem (również Honda Civic), który spróbuje sobie powetować niepowodzenie podczas ostatniej rundy i powstrzymać koronację swojego rywala, który ma szanse na zdobycie tytułu mistrza Śląska już w ten weekend.

Ostrej walki nie zabraknie także w klasie PPC, gdzie Łukasz Godula i Daniel Nowak również mogą zapewnić sobie tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu. W klasie RO1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3) zgłosiło się dziewięć załóg, natomiast w RO 2 (od 1400 do 1600 cm3) osiem. Na liście znajdziemy także zawodników walczących w ramach Pucharu Peugeota i Citroena (klasa PPC) – łącznie siedem załóg. Listę zgłoszeń uzupełniają zawodnicy przypisani do klas RO R, RO Open N oraz RO Open 2WD (w sumie siedem załóg), a także PCR, w której zgłosiła się jedna załoga. Z kolei do rywalizacji w SKJS przystąpi 29 duetów (we wszystkich klasach).

Tak jak podczas każdej z rund mistrzostw Śląska, także w Rajdzie Grodzkim nie zabraknie zawodników startujących w klasie Gość. Zobaczymy w niej m.in. Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym sezonie sięgnęli po wicemistrzostwo w swoich klasach w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Swój trzeci gościny start w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska zaliczy Sławomir Strychalski (Nissan 350Z), a także Jerzy Smagała, mistrz Pucharu Peugeota i Citroena z sezonu 2015.

Areną zmagań w Rajdzie Grodzkim będą dwa odcinki specjalne, które zostaną rozegrane w niedzielę 7 października. Zawodnicy trzykrotnie pokonają próby Ropa (8,00 km) oraz Oderne (6,98 km). Trasa całego rajdu liczy 201 kilometrów, z czego blisko 45 km to łączny dystans prób sportowych. Rywalizacja rozpocznie i zakończy się w tym samym miejscu – na gorlickim rynku.

Lista zgłoszeń do 4. Rajdu Grodzkiego: LINK

Lista zgłoszeń do Super KJS: LINK

Wypowiedzi przed 4. Rajdem Grodzkim:

Damian Kostka (Honda Civic): - Cel na Rajd Grodzki jest taki sam jak na każdą inną rundę. Pojawimy się na starcie z zamiarem walki o zwycięstwo. Raczej nie będę liczył punktów, a na pewno nie podczas pierwszej pętli, na której damy z siebie wszystko. Samo kalkulowanie tempa zresztą niespecjalnie mi wychodzi i zawsze walczę do końca, co pokazałby chociażby Rajd Wisły, gdzie niewiele zabrakło do tego, abyśmy stracili zwycięstwo po błędzie na Power Stage. W przerwie pomiędzy imprezami RSMŚl startowaliśmy treningowo w Tarmac Masters czym przypieczętowaliśmy tytuł w tamtym cyklu, więc wygląda na to, że jesteśmy w niezłej formie.

Szymon Żarłok (Honda Civic): - Po kraksie w Rajdzie Wisły samochód został już odbudowany i jeśli tylko maszyna nam pozwoli to postaramy się zmierzyć z Damianem Kostką. Mam jednak świadomość, że walka o tytuł może być bardzo ciężka, gdyż jego przewaga jest spora. Dlatego też będziemy starali się zachować pewną dozę rozwagi, aby nie stracić kolejnych punktów i utrzymać drugie miejsce w mistrzostwach. Na pewno nie będziemy liczyć na jego błąd, gdyż chociażby Wisła pokazała, że my również do końca jedziemy na maksa, pomimo komfortowej przewagi i braku perspektyw na walkę o wyższą lokatę. W Gorlicach postaramy się jechać jak najlepszym tempem, utrzymać na drodze i mam nadzieję, że dzięki temu osiągniemy dobry wynik.

Łukasz Godula (Peugeot 106): - Z jednej strony powinienem podejść roztropnie do tego rajdu, ponieważ dobra pozycja zapewni mi zwycięstwo w Pucharze Peugeota i Citroena, a z drugiej wiadomo, że jazda poniżej swojego tempa zwiększa szanse na popełnienie błędu. Zapowiada się więc trudny rajd, zwłaszcza że w ogóle nie znamy odcinków specjalnych. Mówi się jednak, że powinny przypominać swoją charakterystyką te z Rajdu Ziemi Bocheńskiej, więc powinny nam pasować. Tego typu asfaltowe trasy są tym, co w rajdach najlepsze.

Sławomir Strychalski (Nissan 350Z): - Zasadnicza część naszego sezonu zakończyła się dość wcześnie, ponieważ zdecydowałem się nie startować w szutrowych rundach RSMP. Dlatego od Rzeszowskiego nie rywalizowaliśmy, a głód rajdowania nie może tak długo być niezaspokajany. Wybór padł na Rajd Grodzki, ponieważ po poprzednich dwóch gościnnych startach wiem, że w RSMŚl panuje świetna atmosfera. Nie znam tras, nie nakręcam się na żaden wynik czy sprawdzian. Po prostu przyjadę do Gorlic, aby jechać swoim tempem i czerpać radość z jazdy.

Elefant (BMW 318is): - Wraz z Mariuszem Polakiem jesteśmy zawodnikami Automobilklubu Bieckiego, a ten zaprosił nas do gościnnego startu, po tym jak zdobyliśmy tytuły wicemistrzowskie w Motul HRSMP. Zaproszenie było dla mnie miłym zaskoczeniem, a dodatkowo to są moje rodzinne strony, więc nie mogłem odmówić. Mam też wiele wspomnień związanych z rajdami w tym regionie, bo przecież rozgrywano tutaj Rajd Magurski, w którym jechałem jako zerówka. Sam oes Oderne jest zresztą fragmentem próby, która wówczas miała 20 kilometrów. Miło jest więc wrócić do ścigania w tym regionie, zwłaszcza że nie startowałem w Wiśle – finałowej rundzie Motul HRSMP 2018 i głód rywalizacji jest jeszcze większy.

Więcej informacji na temat imprezy znajdą Państwo na stronie Rajdu Grodzkiego: http://grodzki.rsmsl.pl.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska przed 4. Rajdem Grodzkim:

1. Kostka/Martynek 85 pkt.
2. Żarłok/Pietruszka 48 pkt.
3. Grela/Momot 40 pkt.
4. Godula/Nowak 33 pkt.
5. Bojanowski/Ksyt 31 pkt.
6. Cholewa/Roik 29 pkt.
7. Wrocławski/Dobrowolski 28 pkt.
8. Sordyl/Korzeniowski 23 pkt.
9. Stańdo/Grzesik 16 pkt.

Patronat honorowy nad 4. Rajdem Grodzkim objęli: Pan Michał Sikora – prezes Polskiego Związku Motorowego, Pan Karol Górski – Starosta Gorlicki oraz Pan Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic.

Do honorowego komitetu organizacyjnego rajdu należą: Pan Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza, Pan Jana Morańda – Wójt Gminy Ropa, Pan Dymitr Rydzanicz – Wójt Gminy Uście Gorlickie, Pan Ryszard Guzik – Wójt Gminy Gorlice, Pani Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Inspektor Krzysztof Tybor – Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, Pan Krzysztof Gładysz – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach, Pan Janusz Zięba – Dyrektor GCK Gorlice, Pan Mariusz Duszowicz – Dyrektor OSiR Gorlice, Pan Krzysztof Kosiba – Prezes Powiatowych OSP, Pan Zdzisław Grzyb – Prezes ZO PZM w Rzeszowie, Pan Dariusz Jajko – Prezes ZO PZM w Katowicach.

Partnerami imprezy są: miasto Gorlice, powiat gorlicki, gminy: Sękowa, Biecz, Gorlice, Ropa, Uście Gorlickie a także: Gorlickie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji Gorlice, Agencja Reklamowa Elefant, Dob-spaw, Agencja Ubezpieczeniowa Partner, Glob Cars Service, Ryndak Car + Bike, Roltech, Total Turbo, AP Firma Usługowa Mechaniki Precyzyjnej, MCars oraz ZHU DAM-MET.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Kraków, TVP Kraków, Gorlice TV, Radio Trendy, MalopolskaOnline.pl.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2018 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 • Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
 • Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
 • Rajd Grodzki – 6-7 października, Gorlice
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 23-24 listopada, Cieszyn.

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: