Kurs na licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy
Kurs na certyfikat i licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy Termin: 20-21.02.... więcej
Komunkat nr 1/2021 GKC PZM
Informujemy, że na stronie internetowej został opublikowany ... więcej
Grupa RallyN nabiera kształtu!
OKSS PZM w Katowicach sukcesywnie publikuje kolejne informacje nt. nowej grupy... więcej
Składka członkowska na 2021 rok.
Zgodnie z § 15 Statutu Polskiego Związku Motorowego każdy Członek... więcej
Opłaty za licencje zawodnicze i sędziowskie w 2021 roku
W dziale LICENCJE opublikowane zostały stawki za wystawienie i przedłużenie... więcej
Nowa kategoria i sześć rund
Już od kilku tygodni OKSS PZM w Katowicach intensywnie pracuje nad... więcej
Święta 2020
    
Regulaminy CMP, MKC, KAT PZM na 2021 rok
Informujemy, że na stronie internetowej zostały opublikowane regulaminy... więcej
Przerwa Świąteczno-Noworoczna
Uprzejmie informujemy, że w okresie Świąteczno-Noworocznym, tj. w dniach od 30... więcej
Zmarł Andrzej Bard
Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że wczoraj zmarł nasz przyjaciel... więcej

65. Rajd Wisły dla Sroki i Woźniaka

Adam Sroka i Krystian Woźniak okazali się bezkonkurencyjni w 65. Rajdzie Wisły. Załoga jadąca Hondą Civic była najszybsza na sześciu z siedmiu odcinków specjalnych i po raz drugi w tym sezonie wygrała rundę mistrzostw Śląska. Za nimi uplasowali się Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski oraz Łukasz Godula i Daniel Nowak.

65. edycja imprezy organizowanej przez Automobilklub Śląski była rundą trzech cykli. Oprócz uczestników 4. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, na trasach w Beskidach rywalizowali także zawodnicy zgłoszeni do GO+ Cars Historycznego Pucharu Południa oraz 3. rundy Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska Super KJS.

Zmagania w rajdzie rozpoczęły się w piątkowy wieczór, od rozgrywanego już po zmroku prologu na ulicach Wisły. 2,5-kilometrową trasę najszybciej pokonali Grzegorz Ciombor i Marcin Borycki w Hondzie Civic. Drugą najszybszą załogą byli Michał Różycki i Paweł Słaboń – zwycięzcy Rajdu Wisły 2017, wracający do rywalizacji w mistrzostwach Śląska po dłuższej przerwie. Trzecie miejsce należało do Macieja Sordyla, pilotowanego przez Krystiana Korzeniowskiego (obie załogi również startowały Hondami Civic).

W sobotni poranek rywalizacja przeniosła się na klasyczne, wymagające oesy w sercu Beskidów, a do głosu doszedł duet Adam Sroka/Krystian Woźniak. Zwycięzcy Rajdu Ziemi Głubczyckiej - pierwszej tegorocznej rundy mistrzostw Śląska – wygrali pierwszy przejazd odcinka Koniaków, rozpoczynając w ten sposób serię oesowych zwycięstw. Po kolejnym, odniesionym na oesie Kotelnica, byli już liderami klasyfikacji generalnej rajdu. Prowadzenia nie oddali do samej mety, wygrywając po drodze także pozostałe sobotnie oesy Rajdu Wisły, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dużo jednak nie brakowało, a Rajd Wisły miałby innych zwycięzców, ponieważ na piątkowym prologu Sroka uszkodził zawieszenie w swojej Hondzie. - Rajd Wisły zaczął się pechowo. Popełniłem duży błąd i tylko szczęście i wytrzymały wahacz uchroniły nas przed odpadnięciem z rywalizacji. Potem ekipa serwisowa wykonała niesamowitą robotę, wymieniła wahacz, półoś oraz zwrotnicę i dzięki temu mogliśmy kontynuować ściganie. Na pierwszej sobotniej pętli zaatakowałem, a potem mogłem kontrolować tempo i sytuację. Zdobyliśmy w Rajdzie Wisły komplet punktów. Nie mogło być lepiej – podsumował Adam Sroka.

Wynik z Głubczyc powtórzyli także Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (Honda Civic), którzy na ostatnim oesie obronili drugie miejsce przed atakami Łukasza Goduli i Daniela Nowaka (również Honda Civic). Na mecie rajdu liderów klasyfikacji mistrzostw od Sordyla i Korzeniowskiego dzieliło zaledwie 3,7 sekundy. - Dziś walczyłem nie tylko z rywalami, ale także z przeziębieniem, więc trzecie miejsce to chyba najlepsze na co było mnie dziś stać, ale jestem zadowolony z tego wyniku. Na Power Stage mieliśmy przygodę. Na drogę wyszedł nam pies, który chyba chciał sprawdzić, kto będzie twardszy i nie ustąpi. Musiałem mocno zwolnić i przegrałem ten finałowy oes z Adamem Sroką, ale pechowe sytuacje to czasem element sportu – relacjonował Łukasz Godula. Sroka, Sordyl i Godula utworzyli jednocześnie czołową trójkę klasy RO 2.

W klasyfikacji GO+ Cars Historycznego Pucharu Południa najszybszy był Grzegorz Olchawski, pilotowany przez Łukasza Wrońskiego. Podczas Rajdu Wisły ta załoga zaprezentowała kibicom zjawiskowe Audi Quattro S1 – historyczną rajdówkę zbudowaną z imponującą dbałością o szczegóły i zgodnością z oryginałem.

Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale pierwsze w klasie RO 1, wywalczyła załoga Marcin Pogorzelski/Anna Gabryś w Renault Clio. Z kolei w Pucharze Peugeota i Citroena triumfowali Szymon i Mieczysław Kalczyńscy (Peugeot 106), którzy w pokonanym polu zostawili Bartłomieja i Grzegorza Bębęnków (Citroen Saxo) oraz Macieja Hawro z Patrykiem Kielarem (Peugeot 106).

Rywalizację w klasie RO Open 4WD na swoją korzyść rozstrzygnęli Tomasz Terlikowski/Dariusz Burkat (Ford Fiesta Proto), a w RO Open 2WD puchary za zwycięstwo odebrali Tomasz Pławecki/Paweł Kaim (Honda Civic).

65. Rajd Wisły przyciągnął także zawodników znanych ze startów w mistrzostwach Polski, którzy rywalizowali w ramach klas Gość. Wśród „gości” dysponujących samochodami z napędem 4x4 najszybsi byli Maciej Lubiak i Michał Trela w Hyundaiu i20 R5, dla których był to treningowy start przed Rajdem Dolnośląskim – finałową rundą RSMP. W kategorii Gość 2WD najlepiej poradzili sobie Rafał Kręcioch i Kamil Kozdroń (Peugeot 208 R2). Kierowca powtórzył w ten sposób swój wynik z Rajdu Wisły sprzed dwóch lat.

Finałową rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska będzie 45. edycja Cieszyńskiej Barbórki, zaplanowana na 15 i 16 listopada. Walka o tytuł mistrzów Śląska rozegra się między trzema załogami. Szanse na końcowy triumf mają jeszcze: Godula/Nowak (88 pkt), Sroka/Woźniak (85 pkt) i Sordyl/Korzeniowski (69 pkt).

Wyniki 65. Rajdu Wisły – 4. rundy RSMŚl 2019:

1. Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic) 26:19,4 s
2. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic) +23,4 s
3. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Honda Civic) +27,1 s
4. Michał Różycki/Paweł Słaboń (Honda Civic) +41,5 s
5. Marcin Pogorzelski/Anna Gabryś (Renault Clio) +41,8 s
6. Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic) +1:03,9 s
7. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +1:07,9 s
8. Maciej Matysiak/Karolina Baćkowska (Renault Clio) +1:09,3 s
9. Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106) +1:12,2 s
10. Bartosz Bąk/Łukasz Jastrzębski (Honda Civic Type-R) +1:14,9 s

Wyniki Power Stage

5 pkt: Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
4 pkt: Łukasz Godula/Daniel Nowak (Honda Civic)
3 pkt: Marcin Pogorzelski/Anna Gabryś (Renault Clio)
2 pkt: Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic)
1 pkt: Michał Różycki/Paweł Słaboń (Honda Civic)

Punktacja RSMŚl po 65. Rajdzie Wisły – 4. rundzie RSMŚl 2019

1. Godula/Nowak 88 pkt
2. Sroka/Woźniak 85 pkt
3. Sordyl/Korzeniowski 69 pkt
4. Rokita/Habuda 41 pkt
5. Adam Wrocławski 39 pkt
6. Maciej Matysiak 30 pkt
7. Marcin Pogorzelski 17 pkt
8. Watras/Kluczewski 15 pkt
9. Różycki/Słaboń 13 pkt
10. Baran/Paciej 10 pkt

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS 1 (Wisła, 2,5 km): Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic)
OS 2 (Koniaków, 4,12 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
OS 3 (Kotelnica, 7,57 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
OS 4 (Koniaków, 4,12 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
OS 5 (Kotelnica, 7,57 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
OS 6 (Koniaków, 4,12 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
OS 7 (Kotelnica, 7,57 km): Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)

Zwycięzcy klas:

RO 1: Marcin Pogorzelski/Anna Gabryś (Renault Clio)
RO 2: Adam Sroka/Krystian Woźniak (Honda Civic)
PPC: Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106)
Gość 2WD: Rafał Kręcioch/Kamil Kozdroń (Peugeot 208 R2)
Gość 4WD: Maciej Lubiak/Michał Trela (Hyundai i20 R5)
RO Open 4WD: Tomasz Terlikowski/Dariusz Burkat (Ford Fiesta Proto)
RO Open 2WD: Tomasz Pławecki/Paweł Kaim (Honda Civic)

Patronat honorowy nad 65. edycją Rajdu Wisły objął Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2019 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także: GO+ Cars, GO+ EAuto, Fundacja GO+, Kompleks Zagroń, Fundacja Trzeźwość, Ramirent, Wiślańskie Centrum Kultury, Polski Związek Narciarski, Ireco Motorsport, Wikoss Sport, Japan Motors, Justus, Peugeot Uliarczyk i Polski Serwis Floty.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Motorsport.com, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl, Infobeskidy.eu, Rally and Race oraz Kronika Rajdów.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa krajowa), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa międzynarodowa) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
  • 15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
  • 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
  • 27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
  • 15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: