Uroczyste Zakończenie sezonu 2019 Mistrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie
Dnia 29 listopada 2019 roku w Gdańsku odbyło się Uroczyste Zakończenie sezonu... więcej
5 NIE ZABIJAJ!
"5 NIE ZABIJAJ".  Pod taką nazwą w dniu dzisiejszym, w godzinach... więcej
Dzień Niepodległości w Bytowie
10.11.2019 r. świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Co prawda, właściwy dzień... więcej
Nasz człowiek w GKSM
W dniu 23.11.2019 w Warszawie odbyło się posiedzenie zarządu głównego , na... więcej
Gdańsk - Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych
GŁUPIA ŚMIERĆ. Pamiętaj! W naszym kraju przejście dla pieszych jest miejscem... więcej
Spotkanie Prezesów
Dnia 14 listopada 2019 roku w Hotelu Cztery Brzozy w Gdańsku odbyło się... więcej
Kierowca autobusu bohaterem
Marek Kamm członek Stowarzyszenia MOTOKOCIEWIE - STG, nieprzypadkowo nazwany... więcej
JAK PRZYSTĄPIĆ DO POLSKIEGO ZWIĄZKU MOTOROWEGO
CZŁONEK RZECZYWISTY PZM – osoba fizyczna:Każda osoba chcąca... więcej
WP - Sportowe Fakty pisze o naszym Zakończeniu Sezonu
Zapraszamy do lektury: https://sportowefakty.wp.pl/moto/851497/bal-... więcej
Automobilklub Elbląski obchodził swoje 40lecie
Zarząd Automobilklubu Elbląskiego informuje, że w bieżącym roku był... więcej

Wojewódzki Turniej BRD 2019

W miniony weekend w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbył się 42. Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który wyłonił najlepszych uczniów z naszego województwa do ostatniego etapu na szczeblu ogólnopolskim. Udział w nim wzięło 40 szkół z województwa pomorskiego i aż 139 uczniów!, mających już za sobą wygrane eliminacje gminne i etapy powiatowe. Bezkonkurencyjnie najlepszą szkołą w województwie okazał się Zespół Szkolno-Przedszkolny "Mała Szkoła" w Szopie w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie tej szkoły byli liderami niemal we wszystkich konkurencjach: jeździe rowerem w miasteczku ruchu drogowego, jeździe sprawnościowej rowerem po torze przeszkód, wykonania zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej, teście wiedzy oraz teście skrzyżowań.

Zwycięzcom gratulujemy oraz trzymamy kciuki w finale ogólnopolskim, który odbędzie się już 4-6 czerwca br. w Mikluszowicach, gm. Drwinia, woj. małopolskie!

Uczniowie musieli wykazać się ogromnym zasobem wiedzy i umiejętności, co w tak młodym wieku, jest wielkim sukcesem nauczycieli odpowiedzialnych za wychowanie komunikacyjne. Dzieci od najmłodszych lat uczestniczą samodzielnie w ruchu drogowym, będąc jego niechronionym uczestnikiem, przede wszystkim w drodze do szkoły i podczas powrotów do domu, a to szczególnie wskazuje na rangę edukacji w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i kształtowania partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.

Niecodzienną „atrakcję” na zakończenie rywalizacji, zorganizował Ireneusz Korycki, V-ce Prezes ZO Gdańsk Ds. BRD i Prezes Automobilklub Rallyland. Pięcioro młodych turniejowiczów, w roli statystów, wzięło udział w symulowanej akcji ratowniczej po wypadku drogowym uderzenia samochodu w drzewo, w którym kierowca stracił przytomność, a pasażer miał rany głowy. Scenariusz założył zatrzymanie się innych uczestników ruchu przy miejscu wypadku i rozpoczęcie przez nich wszystkich czynności, które są niezwykle istotne podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziewczęta wykazały się ogromną odwagą oraz opanowaniem. Po zgłoszeniu informacji o wypadku na numer alarmowy i zabezpieczeniu poszkodowanych, przyjechał zastęp Straży Pożarnej oraz ratownicy medyczni, którzy kontynuowali czynności ratownicze. Wypadek był bardzo poważny i wymagał użycia przez strażaków sprzętu do usunięcia drzwi od strony kierowcy z uszkodzonego samochodu oraz dachu, aby wydostać nieprzytomnego kierowcę. Wierzymy, że realizacja akcji ratowniczej osób poszkodowanych w wypadku, w tak realistyczny sposób, uświadomiła dzieciom, jak niezwykle ważną rolę mogą być zmuszeni wypełnić w życiu codziennym, aby uratować życie drugiego człowieka.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom: Pomorskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pomorskiej Policji, Pomorskiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz fundatorom nagród: ElkoTech, AutoLand, Miasto Gdańsk, LemurPark, Grupa Zdunek, Stec-Karton, Stec-Pol, Sklep Rowerowy Tysar, Miasto Łeba, Powiat Lęborski i Kolyaska.

Do zobaczenia za rok!!

 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Pałac

 

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share