Ostatnia droga Zenona Plecha
W sobotę (28.11.2020) w Alei Zasłużonych gdańskiego cmentarza Srebrzysko... więcej
Nie żyje Zenon Plech, jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś w wieku 67 zmarł Zenon Plech, jeden z... więcej
III Wyścig Mashala
Po raz trzeci sędziowie PZM Okręgu Gdańskiego mieli okazję być z tej drugiej... więcej
Program "Mistrzowie w drodze"
Program „Mistrzowie w drodze” to promocja mistrzowskiej jazdy w... więcej
Kociewie Kołem Patriotycznie
W dniu 08 listopada 2020 roku, na terenie Kociewia, gmina Lubichowo, powiat... więcej
MSPP w Bartoszycach
25 września odbyła się ostatnia runda MSPP w Bartoszycach. Organizator stanął... więcej
Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w Motocrossie i CrossCountry na 2020 zakończone!
W niedzielę zakończyły się ostatnia runda w CrossCuntry, której organizatorem... więcej
Bohaterowie są wsród nas
Jednak warto się szkolić. Wczoraj, tj. 13.10.2020r.  około godziny 11:20,... więcej
"Bezpieczni na drodze" vol. 7
O niebezpieczeństwie w ruchu drogowym z młodzieżą. Miałem poczucie, że jak ja... więcej
Klasyki na torze 4 X 2020
W minioną niedzielę na Autodromie Pomorze odbyła się druga już w tym roku... więcej

Relacja z I rundy RSMOG

Sobotni deszczowy poranek z pewnością nie zachęcał mieszkańców Trójmiasta do wyjścia z domów. Liczna grupa amatorów rajdów samochodowych spotkała się jednak w pobliżu Opery Leśnej w Sopocie, by rozegrać pierwszą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Gdańskiego - KJS o puchar ITdesk.pl.  Do imprezy zgłosiło się w sumie 35 załóg w pięciu klasach pojemnościowych i dodatkowej klasie gość. Najliczniejszą grupą byli zawodnicy zaliczani do klasy 4-tej, której lista liczyła aż dwanaście pozycji.

Dzień rajdu rozpoczął się od odbioru administracyjnego, gdzie każdy zespół otrzymał potrzebne do startu dokumenty, mapki tras oraz numer startowy. Następnie wszystkie auta przeszyły badanie kontrole. Na koniec natomiast dyrektor rajdu - Tomasz Korpalski przeprowadził odprawę, gdzie wyjaśnił wszelkie niuanse imprezy, dokładnie omówił trasy zaplanowanych na ten dzień odcinków i odpowiedział na pytania zawodników.

Pierwsza próba została rozegrana na drodze prowadzącej do Opery Leśnej. Trasa nie należała do skomplikowanych, za to wymagała od kierowców ogromnego skupienia, składała się bowiem z konfiguracji kilku szybkich zakrętów prowadzących po mokrym asfalcie. Moment zjazdu z góry w sąsiedztwie drzew i wyjście z zakrętu na długi prosty odcinek, był z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących tego dnia.

Drugi odcinek rajdu to już Lucky Hotels również w Sopocie. Próba kręta i techniczna o miejscami bardzo zdradliwej, błotnistej nawierzchni. Tutaj liczyło się tylko opanowanie i płynne pokonanie trasy, a każda szarża kończyła się wycieczką na pobocze oraz rosnące nieopodal krzaki. Nie było się bez kilku porysowanych karoserii, czy stłuczonych reflektorów. Bez wątpienia był to najtrudniejszy element sobotniej rywalizacji.

Na koniec pierwszego etapu przypadł oes "Miasteczko", zlokalizowany na terenie lotniska Babie Doły. Sprawił on zawodnikom najwięcej frajdy. Konfiguracja trasy zawierała wszystkie elementy istotne w jeździe na czas. Były proste odcinki, szybkie łuki, a również ostrzejsze zakręty i nawroty. Jakby tego było mało, przed startem odcinka znacznie się wypogodziło, a na trasie z kolejnymi przejazdami pojawiał się suchy ślad.

Przez dalszą część dnia dopisywała słoneczna aura, a ponownie przejeżdżane odcinki specjalne sprawiały mniej problemów niż za pierwszym razem. Dobrze znane trasy powoli przesychały i chociaż część załóg planowała bez przygód dojechać do mety, to dla innych była to dobra okazja żeby zaatakować i zdobyć kilka cennych sekund. Jazda po różnych nawierzchniach i w zmieniających się warunkach była na pewno wartościową lekcją dla każdej z nich.

Ceremonia zakończenia rajdu i wręczenie trofeów odbyło się w restauracji Sabat przy Łysej Górze w Sopocie. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zawodnicy mieli chwilę, żeby odpocząć po dniu pełnym wrażeń, w spokoju podsumować swoją jazdę, przeanalizować popełnione błędy i wymienić się doświadczeniami. Wszyscy jednogłośnie zapowiedzieli, że już 19-tego Maja staną na starcie drugiej rundy RSMOG, by kontynuować walkę o tytuł najlepszego amatorskiego kierowcy w regionie.

Partnerami imprezy oraz całego cyklu RSMOG są firmy ITDESK.pl, POLNORD, OZOSHI, JANISZ Usługi Samochodowe oraz XtreneGym.pl. Patronatem medialnym cykl objęły trojmiasto.pl oraz rajdowetrojmiasto.pl. Zapraszamy do odwiedzenia portalu poświęconego cyklowi – rsmog.pl

Autor: Marek Starzyński

Zdjęcia: Bartek Bławat, Adam Szadejko

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share