Wesołego Alleluja!
Z okazji Świąt Wielkanocnych, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w... więcej
OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY 1. Eliminacje wojewódzkie: – odbędą się 20... więcej
I Runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu
23 marca br. w Elblągu na terenie Spółki PZM OZDG (Fiat, Jeep, Peugeot) odbyła... więcej
Komunikat Organizacyjny I Rundy NSMO Elbląg, 23 marzec 2024
I. Organizator imprezy :Automobilklub Elbląski przy współudziale :- KSPTiPZ... więcej
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM Eliminacje gminne... więcej
Znamy Kalendarz Motocrossowych Mistrzostw Europy - Quad!
Świat motocrossu zawsze był na szczycie listy zainteresowań pasjonatów sportów... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R, 09-10.03.2024r, Gdańsk
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu samochodowego będących... więcej
Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia MOTO-KOCIEWIE-STG
W dniu 24.02.2024. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia MOTO-... więcej
Kalendarz MSPP
Znamy już kalendarz MSPP:14.04.2024      -> Mrągowo21.04.2024... więcej

Nasz człowiek w F1, czyli sędzia z Gdyni na torze

Sędzia AK Morskiego na wyścigu F1

Po raz kolejny Automobilklub Morski z Gdyni będzie reprezentowany podczas wyścigu Formuły 1. W połowie listopada Michał Piotrowicz będzie sędziował podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych na Torze Ameryk (Circuit of the Americas) w Austin w stanie Teksas.

– Po raz pierwszy wyścig F1 sędziowałem w 2011 roku w Wielkiej Brytanii na Silverstone – mówi Michał. – Wówczas byłem tak zwanym sędzią incydentu (ang. incident marshal) i moim głównym zadaniem była interwencja, gdyby trzeba było usunąć zepsuty bądź rozbity pojazd z toru. Sędziowie incydentu jako pierwsi są przy kierowcy w przypadku, gdy bolid lub samochód zepsuje się i zatrzyma na torze, wpadnie w pułapkę żwirową lub rozbije się na barierze. Do naszych obowiązków należy także oczyszczenie toru ze żwiru, oleju bądź części pojazdów.

W tym roku w Stanach Michał będzie pełnił inną funkcję – obsługującego światła FIA. Jak tłumaczy, światła te są dodatkowym systemem wspomagającym flagi. Do ich obsługi wyznaczono sędziów z dużym doświadczeniem, znających dobrze przepisy FIA i potrafiących pracować samodzielnie. W czwartek, w przededniu pierwszej sesji treningowej, sędziowie obsługujący światła FIA spotkają się z dyrektorem wyścigu Charlim Whitingiem, który zapozna ich z obsługą urządzeń.

– Uważam to za zaszczyt i docenienie mojego dotychczasowego zaangażowania w sędziowanie – mówi Michał. – Jednak światła nie przekazują emocji tak jak odpowiednie ruchy flagą, zwłaszcza niebieską, gdzie dynamika, sposób machania bądź pokazania flagi, potrafią powiedzieć znacznie więcej niż tylko "będziesz wyprzedzany". Podobnie z żółtą (niebezpieczeństwo, nie wyprzedzaj), gdzie dynamika i ruchy flagi w rękach doświadczonego sędziego mogą powiedzieć wiele o skali zagrożenia. Z drugiej strony światła są dużo lepiej widoczne, a przy prędkościach uzyskiwanych w F1 kierowca ma znacznie mniej czasu na dostrzeżenie flagi niż na przykład kierowcy w wyścigu Formuły Ford.

Warto dodać, że sędziowie zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA pracują w pełni jako wolontariusze. Sami pokrywają koszty dotarcia na tor i noclegu. Jedynym podziękowaniem jest jeden dodatkowy bilet wstępu na wyścig, a w przypadku USA także darmowy lancz.

 

Artykuł i zdjęcie za zgodą AK Morski

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: