Oficjalne podsumowanie STAG SMB 2021 i RSMOB 2021
W imieniu Automobilklubu Podlaskiego zapraszamy serdecznie zwycięzców... więcej
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2022!
Pełnych ciepła, spokoju i radości świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i... więcej
Jakub Pućkowski-II Wicemistrz Polski w Motocrossie w klasie MX 65
Zarząd Okręgowy PZM w Białymstoku z dumą informuje, że Jakub Pućkowski z... więcej
Zimowe Poślizgi - IV runda Samochodowych Mistrzostw Suwałk 2021-19.12.2021r.-relacja
IV Runda Samochodowych Mistrzostw Suwałk pod Honorowym Patronatem Prezydenta... więcej
TURNIEJE BRD w roku szkolnym 2021/2022
ZO PZM w Białymstoku informuje, iż w roku szkolnym 2021/2022 przywrócona... więcej
36. Impreza Samochodowa Barbórka – VII runda STAG SMB i RSMOB 2021-11.12.2021-relacja
W dniu 11 grudnia rozegrano ostatnią rundę sezonu 2021 STAG Samochodowych... więcej
Zimowe Poślizgi – IV runda Samochodowych Mistrzostw Suwałk 2021
W imieniu Automobilklubu Suwalskiego zapraszamy na czwartą i zarazem ostatnią... więcej
36. Impreza Samochodowa Barbórka – VII runda STAG SMB i RSMOB 2021-11.12.2021
W imieniu Automobilklubu Podlaskiego zachęcamy serdecznie do zgłaszania... więcej
Rajd Szelment - III runda Samochodowych Mistrzostw Suwałk 2021-20.11.2021r.-relacja
20.11.2021 r. (sobota) na terenie ośrodka WOSiR Szelment, odbyły się zawody... więcej
30.Rajd Niepodległości- VI runda STAG SMB i RSMOB 2021- 11.11.2021-relacja
Cała Polska świętowała 103 rocznicę odzyskania niepodległości, każde miasto... więcej

Jubileuszowy 40. Rajd Podlaski-relacja

W dniach 12 i 13 czerwca odbył się jubileuszowy 40. Rajd Podlaski. Impreza zgromadziła na starcie 16 załóg z Litwy, jedną załogę z Norwegii, 30 załóg z Polski w klasyfikacji Rajdu Okręgowego oraz 33 załogi bez licencji kierowcy sportowego w klasyfikacji Super KJS. Łącznie 81 załóg – to rekord w historii Rajdu Podlaskiego, pokazujący że jest duże zapotrzebowanie na takie imprezy.

Oficjalny start rajdu miał miejsce na placu przy Teatrze Dramatycznym w Białymstoku gdzie odbywał się dwudniowy Piknik Rajdowy z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, po czym załogi ruszyły na dwukrotnie przejeżdżany Odcinek Specjalny na Torze Białystok. Dokładnie w momencie startu zaczął padać deszcz utrudniając zawodnikom jazdę, jednak kibice dopisali i mimo kiepskiej pogody przyszli podziwiać kunszt kierowców. Zeszłoroczny zwycięzca Adrian Chwietczuk miał awarię auta i został tylko z napędem na jedną oś, czego efektem był obrót na mokrym asfalcie i spora strata czasowa. Po dwóch odcinkach w rajdzie prowadził były rajdowy Mistrz Polski i Mistrz Słowacji Grzegorz Grzyb z przewagą prawie 14 sekund nad Mariuszem Zapałą oraz prawie 17 sekund nad Radosławem Typą jadącym nowocześniejszym ale o 65 koni słabszym Fordem Fiestą Rally 3.

W niedzielny poranek pogoda się poprawiła, jednak zdarzały się przelotne opady na odcinku Niewodnica Nargilewska-Kolonia. Zawodnicy Rajdu Okręgowego oraz załogi rywalizujące w Mistrzostwach Litwy w Rallysprintach pokonały trasę dwukrotnie natomiast załogi Super KJS jedynie raz. Pierwszy przejazd wygrał Grzegorz Grzyb z przewagą 1,2 sekundy, natomiast na drugim przejeździe minimalnie szybszy był Adrian Chwietczuk wygrywając zaledwie o 0,6 sekundy. Walka była wyrównana ale, liderem rajdu nadal był Grzegorz Grzyb z pilotem Adrianem Sadowskim.

Po krótkim serwisie w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym przyszedł czas na decydującą część rajdu na terenie Gminy Gródek gdzie zlokalizowane były odcinki specjalne Glejsk oraz Zubry, oba przejeżdżane dwukrotnie. Chwietczuk z Baranem wygrali trzy odcinki z rzędu i przed finałową próbą mieli 23 sekundy straty do Grzyba z Sadowskim. Strata wydawała się nie do odrobienia, jednak na drugim przejeździe odcinka Glejsk spadł ulewny deszcz, a Chwietczuk miał opony w trochę lepszej kondycji od Grzyba. Obaj cisnęli od startu, jednak Grzyb z Sadowskim po kilku „momentach” postanowili odpuścić i bezpiecznie dojechać do mety, natomiast Chwietczuk z Baranem cisnęli aż do końca znacząco ryzykując. Tym razem ryzyko się opłaciło, bo odrobili nie 23 a 48 sekund do Grzyba. Wygrali ostatni odcinek oraz cały rajd w klasyfikacji generalnej.

Najwyżej sklasyfikowaną załogą Automobilklubu Podlaskiego był Łukasz Sobocin z Kornelem Pietruczukiem w BMW 130i, zajęli 10 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz trzecie w swojej klasie. Spośród gości zagranicznych najszybsza była norweska załoga Nore Ola Jr. / Eriksen Jorgen w Fordzie Fieście Rally4 zajmując 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, natomiast najszybszą załogą z Litwy byli Kaziukonis Vytautas / Pranckunas Algirdas w BMW 323ti.

Wśród kierowców amatorów po pierwszym dniu prowadził kierowca Automobilklubu Podlaskiego Adam Tumiel w Renault Clio Proto, jednak drugiego dnia spotkała ich awaria zawieszenia i nie ukończyli imprezy. Zwyciężyła załoga Uszyński Emil / Sulisz Adam w Subaru Imprezie, na drugim stopniu podium stanęli Kowalski Łukasz z Jędrzejczyk-Kowalską Sylwią w Subaru Justy Proto, a na najniższym stopniu podium Tymoszczuk Włodzimierz z Brzezińskim Jackiem w Mitsubishi Lancerze.

40. Rajd Podlaski bardzo dobrze wpisał się w obchody 70-lecia Polskiego Związku Motorowego i 60-lecia Automobilklubu Podlaskiego.

Wszyscy zawodnicy wypowiadali się w samych superlatywach na temat Rajdu i jego organizacji, choć sprawił dużo trudności technicznych z powodu zmienności warunków atmosferycznych.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Białymstoku bardzo dobrze ocenia zorganizowaną przez Automobilklub Podlaski imprezę samochodową.

 

Wyniki online znajdują się w poniższych linkach:

RO (w tym LARSC): https://rs.indelimo.pl/

Super KJS: https://rs.indelimo.pl/index.php?comp=42

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji video przygotowanej przez Łukasz Puchalski Produkcja filmowa

https://www.facebook.com/rajdpodlaski/videos/325456885833068/

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share
 

fot. G.Chuczun, J.Poznański

Galeria