Założenia Regulaminu DM I Ligi i DM II Ligi na lata 2013 i dalsze

Prezentujemy zatwierdzone przez Główną Komisję Sportu Żużlowego założenia Regulaminu DM I Ligi  i DM II Ligi na lata 2013 i dalsze.

Regulamin DM I Ligi i DM II Ligi na rok 2013 zostanie opublikowany do dnia 23.11.2012.

Liczebność drużyn i system rozgrywek:

W sezonie 2013 w I lidze wystartuje 7 zespołów. Sezon będzie się składał  z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem "każdy z każdym". Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.

W sezonie 2013 z I ligi spadną dwa ostatnie zespoły. Z II ligi awans uzyska najlepszy zespół. Nie będą rozgrywane mecze barażowe.

W sezonie 2013 w II lidze wystartują pozostałe zespoły, które nie będą w brały udziału w rozgrywkach DMP i DM I Ligi i będą posiadać licencję PZM, otrzymaną na podstawie regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów I i II ligi żużlowej .

Sezon będzie się składać  z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły II ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem "każdy z każdym". Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.

Od sezonu 2014 w rozgrywkach I ligi uczestniczyć będzie 8 drużyn. Pozostałe będą startowały w II lidze. Sezon w I lidze będzie się składał z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi rozegrają dwa półfinały. Zwycięzcy dwumeczu spotkają się w finale. Zwycięzca I ligi awansuje do Ekstraligi. Przegrany w finale I ligi pojedzie w spotkaniu barażowym z przedostatnim zespołem Ekstraligi. Siódmy zespół I ligi spotka się w barażu o miejsce w I lidze z drugim zespołem II ligi. Ósmy zespół I ligi spadnie do II ligi, a zwycięzca II ligi awansuje do I ligi.

System rozgrywek II ligi zostanie określony po sezonie 2013.

KSM:

W sezonie 2013 w I i II lidze będzie obowiązywał górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Nie będzie obowiązywał dolny limit KSM, tym samym nie będą już miały zastosowania przepisy o walkowerze dla drużyny, która nie spełniła dolnego limitu KSM.

Od sezonu 2014 w I i II lidze nie będzie obowiązywał KSM.

Liczebność Polaków w składzie drużyn:

W sezonie 2013 w składzie drużyn startujących w I i II lidze będzie musiał znajdować się przynajmniej jeden polski senior i dwóch polskich juniorów. Od sezonu 2014 w składach drużyn w I  lidze  obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów, natomiast od sezonu 2015 również  w składach drużyn II lidze obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów.

W składach drużyn będą mogli startować zawodnicy na zasadzie gościa. Nie określono jednak jeszcze dokładnie przepisów, które będą regulowały starty zawodników z wyższych lig.

Pozostałe przepisy:

Odbiór toru podobnie jak w Speedway Ekstralidze nastąpi na półtorej godziny przed zawodami. Na 30 minut przed zawodami po dwóch zawodników z każdej drużyny będzie mogło wziąć udział w próbie toru. Próba toru będzie odbywała się pod nadzorem sędziego i będzie składała się z 4 sesji (po 2 dla każdej drużyny). Każda sesja może trwać maksymalnie 90 sekund. Podczas sesji wewnątrz toru nie będą mogli przebywać mechanicy zawodników. Zabronione będą również starty z pola startowego, jak również całej prostej startowej. W przypadku, gdyby któryś z zawodników uległ kontuzji podczas próby toru, przyjmuje się, że jest on obecny w parkingu o godzinie rozpoczęcia meczu.

W I i II lidze będzie obowiązywała taka sama tabela biegowa jak w Speedway Ekstralidze (2 bieg juniorski, biegu 14 i 15 są biegami nominowanymi).

Żużel: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Zgrupowanie okiem Marka Cieślaka
Żużlowa Reprezentacja Polski zakończyła zgrupowanie w zakopiańskim Centralnym... więcej
Zgrupowanie okiem Rafała Dobruckiego
Zimowe zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji Polski, to dla juniorów podwójne... więcej
Nominacje do kadry narodowej w sporcie żużlowym 2019 wręczone!
Podczas tegorocznego, XXIX Plebiscytu Tygodnika Żużlowego w Lesznie... więcej
46 tys. sprzedanych biletów na warszawską rundę Grand Prix na PGE Narodowym
46 tys. biletów sprzedano na inaugurację żużlowego cyklu FIM Speedway Grand... więcej
Rozpoczęło się zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji Polski w Zakopanem
3 lutego rozpoczęło się siedmiodniowe zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji... więcej
Koniec projektu Speedway Best Pairs
Koniec projektu Speedway Best PairsPolska, Australia, Dania oraz trzy razy Fogo... więcej
SEC 2019. Finał ponownie w Chorzowie
Znamy daty SEC 2019. Finał ponownie w ChorzowieGüstrow, Toruń, Vojens oraz... więcej
Znamy daty SEC 2019. Finał ponownie w Chorzowie
Güstrow, Toruń, Vojens oraz Chorzów będą gospodarzami Indywidualnych Mistrzostw... więcej
Nabór kandydatów na sędziów sportu żużlowego 2019
N A B Ó R   K A N D Y D A T Ó W   N A   S Ę D Z I... więcej
Paweł Adamowicz
Z wielkim żalem żegnamy sympatyka sportów motorowych, propagatora idei... więcej

Strony

- Archiwum