Założenia Regulaminu DM I Ligi i DM II Ligi na lata 2013 i dalsze

Prezentujemy zatwierdzone przez Główną Komisję Sportu Żużlowego założenia Regulaminu DM I Ligi  i DM II Ligi na lata 2013 i dalsze.

Regulamin DM I Ligi i DM II Ligi na rok 2013 zostanie opublikowany do dnia 23.11.2012.

Liczebność drużyn i system rozgrywek:

W sezonie 2013 w I lidze wystartuje 7 zespołów. Sezon będzie się składał  z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem "każdy z każdym". Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.

W sezonie 2013 z I ligi spadną dwa ostatnie zespoły. Z II ligi awans uzyska najlepszy zespół. Nie będą rozgrywane mecze barażowe.

W sezonie 2013 w II lidze wystartują pozostałe zespoły, które nie będą w brały udziału w rozgrywkach DMP i DM I Ligi i będą posiadać licencję PZM, otrzymaną na podstawie regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów I i II ligi żużlowej .

Sezon będzie się składać  z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły II ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem "każdy z każdym". Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.

Od sezonu 2014 w rozgrywkach I ligi uczestniczyć będzie 8 drużyn. Pozostałe będą startowały w II lidze. Sezon w I lidze będzie się składał z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem "każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi rozegrają dwa półfinały. Zwycięzcy dwumeczu spotkają się w finale. Zwycięzca I ligi awansuje do Ekstraligi. Przegrany w finale I ligi pojedzie w spotkaniu barażowym z przedostatnim zespołem Ekstraligi. Siódmy zespół I ligi spotka się w barażu o miejsce w I lidze z drugim zespołem II ligi. Ósmy zespół I ligi spadnie do II ligi, a zwycięzca II ligi awansuje do I ligi.

System rozgrywek II ligi zostanie określony po sezonie 2013.

KSM:

W sezonie 2013 w I i II lidze będzie obowiązywał górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Nie będzie obowiązywał dolny limit KSM, tym samym nie będą już miały zastosowania przepisy o walkowerze dla drużyny, która nie spełniła dolnego limitu KSM.

Od sezonu 2014 w I i II lidze nie będzie obowiązywał KSM.

Liczebność Polaków w składzie drużyn:

W sezonie 2013 w składzie drużyn startujących w I i II lidze będzie musiał znajdować się przynajmniej jeden polski senior i dwóch polskich juniorów. Od sezonu 2014 w składach drużyn w I  lidze  obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów, natomiast od sezonu 2015 również  w składach drużyn II lidze obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów.

W składach drużyn będą mogli startować zawodnicy na zasadzie gościa. Nie określono jednak jeszcze dokładnie przepisów, które będą regulowały starty zawodników z wyższych lig.

Pozostałe przepisy:

Odbiór toru podobnie jak w Speedway Ekstralidze nastąpi na półtorej godziny przed zawodami. Na 30 minut przed zawodami po dwóch zawodników z każdej drużyny będzie mogło wziąć udział w próbie toru. Próba toru będzie odbywała się pod nadzorem sędziego i będzie składała się z 4 sesji (po 2 dla każdej drużyny). Każda sesja może trwać maksymalnie 90 sekund. Podczas sesji wewnątrz toru nie będą mogli przebywać mechanicy zawodników. Zabronione będą również starty z pola startowego, jak również całej prostej startowej. W przypadku, gdyby któryś z zawodników uległ kontuzji podczas próby toru, przyjmuje się, że jest on obecny w parkingu o godzinie rozpoczęcia meczu.

W I i II lidze będzie obowiązywała taka sama tabela biegowa jak w Speedway Ekstralidze (2 bieg juniorski, biegu 14 i 15 są biegami nominowanymi).

Żużel: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 14 - Kwiecień 2019
Po zimowej przerwie wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy wiosny. Do życia... więcej
Brązowy Kask - Pólfinały w Gdańsku i Rybniku - listy startowe - aktualizacja
Półfinały Brązowego Kasku zgodniez Kalendarzem Sportu Żużlowego 2018 odbędą się... więcej
Smektała z dziką kartą w Boll Warsaw FIM SGP of Poland
Bartosz Smektała otrzymał przechodnią dziką kartę na 2019 Boll Warsaw FIM... więcej
Boll partnerem tytularnym Grand Prix w Warszawie
Firma Boll została po raz drugi z rzędu partnerem tytularnym inauguracji... więcej
Egzamin na na licencje Ż i mini żużla
W dniu 7 kwietnia 2019 r. w Toruniu, odbył się egzamin na licencję "Ż... więcej
Srebrny Kask - eliminacje - listy startowe
Eliminacje Srebrnego Kasku, które zgodniez Kalendarzem Sportu Żużlowego 2018... więcej
Finał Złotego Kasku w Pile -lista startowa
Finału Złotego Kasku zgodnie z Kalendarzem Sportu Żużlowego odbędzie się w... więcej
Zgrupowanie i turnieje Zaplecza Kadry Juniorów w Poznaniu
ZGRUPOWANIE ZAPLECZA KADRY JUNIORÓWTermin: 9-10.04.2019 (wtorek – środa)... więcej
Listy startowe Złotego Kasku
Podajemy listy startowe eliminacji Złotego KaskuEliminacje Złotego Kasku 02.04.... więcej

Strony

- Archiwum