Wyścigi w ogromnym upale i w deszczu

Lipiec pokazał swoje wszystkie oblicza. Szósta runda motocyklowych wyścigów Alpe Adrie UEM – kwalifikacji do motocyklowych mistrzostw Europy oraz przedostatnia runda wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski i Pucharu Polski, toczyły się w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. Podczas pierwszych trzech dni kwalifikacji i wyścigów, na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, panował ogromny upał, który mocno dawał się we znaki wszystkim startującym. W niedzielę, w ostatnim dniu imprezy rozgrzewka toczyła się przy mocno padającym deszczu. Potem jednak deszcz osłabł, ale wyścigi toczyły się na mokrym torze.

W czwartek i piątek do walki ruszyli motocykliści walczący o punkty w Pucharze Polski. Ponad dwudziestu zawodników rywalizowało w klasie Rookie 1000. O zwycięstwo zaciętą walkę stoczyło dwóch czołowych motocyklistów klasyfikacji generalnej. Mirosław Kołacki (A. Wielkopolski) wyprzedził różnicą 1,09 sek. Adama Marciniaka (A. Polski) i dołożył jeszcze po punkcie za pole position i za najlepszy czas okrążenia. Ale liderem pozostaje Marciniak, który ma przewagę tylko pięciu punktów nad Kołackim.

Z kolei w klasie Rookie 600 na pozycji lidera umocnił się Marcin Sikora (KTM Novi Kielce), który w Poznaniu wywalczył 27 punktów i w klasyfikacji generalnej ma ich obecnie 117. Na drugim miejscu jest Sławomir Maszczak (A. Wielkopolski) z dorobkiem 84 pkt. Sikora praktycznie już triumfował w tej klasie.

W piątek motocykliści walczyli w dwóch seriach kwalifikacyjnych, a po południu do walki stanęli zawodnicy rywalizujących w mistrzostwach Polski. Wyścigi toczyły się w ogromnym upale, a na obiekcie temperatura dochodziła z pewnością do 50 stopni Celsjusza. Ale to wcale nie przeszkodziło w pięknej i emocjonującej walce na torze.

W klasie Supersport żadnych złudzeń swoim rywalom nie pozostawił Marek Szkopek (A. Polski), który zwyciężył z ogromną przewagą i zainkasował 27 punktów. Tym samym Szkopek ma już na swoim koncie 135 punktów w klasyfikacji generalnej i praktycznie tytuł mistrza Polski 2012 w "kieszeni". Ale za jego plecami toczy się twarda walka o dwa następne miejsca na podium. Na starcie zabrakło wicelidera (66 pkt.) Daniela Bukowskiego (A. Wielkopolski), który jest kontuzjowany. Zbliżył się do niego Sebastian Zieliński (63 pkt.), który stoczył niesamowitą walkę o drugie miejsce z Czechem Davidem Latrem i Litwinem Sarunasem Pladasem. Podczas wyścigu między tą trójką doszło do kilku gorących momentów. Ostatecznie drugi był Latr, trzecie Pladas, a czwarty Zieliński.

W klasie Superstock 1000 emocjonującą walkę stoczyli tradycyjnie, "starzy znajomi" – Austriak Andreas Meklau oraz Francuz Gwen Giabbani zawodnik zespołu Auto Fus Racing. Zwyciężył Meklau, wyprzedzając Giabbaniego różnicą 0,519 sek. Trzeci na mecie był Czech Michal Filla, który jest liderem klasyfikacji generalnej (115 pkt.). Giabbani jest drugi (104), a Meklau trzeci (68).

W klasie Superbike na pozycji lidera klasyfikacji umocnił się Słoweniec Marko Jerman (137 pkt.). W tej rundzie zaciętą walkę o drugą pozycję stoczyli Janusz Oskaldowicz (A. Lubelski Sport) i Ireneusz Sikora (AMK Gliwice). Lepszy był Oskaldowicz, który ma na swoim koncie 71 pkt. Sikora był więc trzeci, ale w klasyfikacji generalnej jest drugi (78 pkt.).

W niedzielę od rana padał deszcz i zawodnicy walczący o punkty w Alpe Adria, musieli rywalizować na mokrym torze. Kilku niestety upadło na śliskiej nawierzchni, ale na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W klasie 125 Sport nowym liderem klasyfikacji został Włoch Stefano Schillaci, który wygrał poznański wyścig. Dotychczasowy lider Słowak Michal Puskar zajął trzecie miejsce i spadł na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. W klasie 125 GP, dzięki zwycięstwu w Poznaniu, Słowaczka Barbora Jakubickova awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Zdecydowanym liderem tej klasy pozostaje Węgier Adrian Gyutai.

Zacięta walka o generalne zwycięstwo toczy się w klasie Superstock 600. W stolicy Wielkopolski zwyciężył Czech Patrik Vostarek, drugi był Węgier Janos Chrobak, a trzeci inny z Czechów – Michal Prasek. Taka kolejność sprawiła, że Chrobak i Vostarek mają obecnie po 106 punktów i ich walka o triumf będzie trwała do ostatniej rundy.

W klasie Superstock 1000 na podium znaleźli się zawodnicy walczący również o mistrzostwo Polski. Zdecydowanie najszybszy był Francuz Gwen Giabbiani (Auto Fus Racing), który wyprzedził Krzysztofa Kubisia (A. Rzeszowski) oraz Pawła Górkę (GKM Bałtyk Gdynia). Gwen dzisiejszym zwycięstwem zdecydowanie przybliżył się do tytułu Mistrz Polski uzyskując przewagę 52 pkt. Podczas wyścigu okrążenie najszybciej z kolei pokonał Austriak Andy Meklau, tyle że on wyjechał na tor z jedną oponą na mokrą, a jedną na suchą nawierzchnię. Poznański obiekt wysychał z okrążenia na okrążenie, jednak Meklau stracił zbyt dużo, aby znaleźć się w czołówce. W klasyfikacji Alpe Adria liderem został Czech Michal Filla (był siódmy na mecie), ktory wyprzedził dotychczasowego lidera Martina Choya z Bułgarii, który mimo kontuzjowanego barku ukończył zawody na dziesiątym miejscu. Pecha miał Mateusz Korobacz (A. Wielkopolski), który wyjeżdżając na start, zaliczył upadek i mógł jedynie oglądać, jak walczą rywale.

Interesująco zapowiadał się wyścig w klasie Supersport i taki rzeczywiście był. Lider klasyfikacji Alpe Adria i już praktycznie mistrz Polski Marek Szkopek (A. Polski), z okrążenia na okrążenie, przybliżał się do wygranej. Ale podczas dziewiątej rundy Polaka wyprzedził Czech Michal Sembera. Szkopek szybko odzyskał prowadzenie, bo już w następnym okrążeniu. Sembera nie dawał za wygraną i dwa „kółka” później znowu prowadził. Marek Szkopek nie zamierzał oddawać wygranej i na piętnastym, ostatnim okrążeniu ponownie liderował! Zwyciężył z przewagą 0,372 sek., pieczętując również tytuł mistrza Polski w tej klasie. To była naprawdę pasjonująca i arcyciekawa walka. Na trzeciej pozycji finiszował Sebastian Zieliński.

Poznańskie zawody kończył wyścig w klasie Superbike. Był on równie interesujący, jak wcześniejszy. Po starcie prowadził Austriak Andy Meklau, przed Słoweńcem Marko Jermanem oraz Ireneuszem Sikorą (AMK Gliwice). Ale na czwartym okrążeniu liderem był Sikora, który systematycznie, najpierw wyprzedził Jermana, a potem Meklaua. Przed następne okrążenia Andy Meklau czekał na dogodny moment, aby na dziewiątym okrążeniu znowu być przodownikiem. A tymczasem nad torem zaczął padać deszcz i wyścig został przerwany. Ponowny start odbył się w ulewnym deszczu, a zawodnicy ruszyli do walki w takiej kolejności, jaka była po ośmiu okrążeniach, czyli: 1. Sikora, 2. Meklau, 3. Jerman. Ale już po dziesięciu „kółkach” liderem był Marko Jerman i wyprzedzał Szwajcara Gregorego Junod, Andy Meklaua oraz Sikorę i Janusza Oskaldowicza. Aura nie posłużyła potem Austriakowi, który zaliczył upadek i nie skończył wyścigu. Na jedenastym okrążeniu zawody skończył niestety także Marko Jerman. W tym momencie prowadził Junod, przed Sikorą i Oskaldowiczem. Po przejechaniu regulaminowych pięciu okrążeń jako pierwszy na linii mety pojawił sie Gregory Junod, drugi był Ireneusz Sikora, a trzeci   Waldemar Chełkowski (A. Wielkopolski). Po podliczeniu wyników obu części wyścigu w klasie Superbike, na podium stanęli: 1. Gregory Junod, 2. Ireneusz Sikora, 3. Janusz Oskaldowicz. Poza podium znaleźli się z przedstawicieli Polski: 5. Waldemar Chełkowski, a 7. zawodnik Auto Fus Racing - Hubert Tomaszewski.

W takich nieoczekiwanych, emocjonujących i deszczowych warunkach dobiegły końca te zawody. Następne i ostatnie w tym sezonie wyścigi motocyklowe mistrzostw Polski na Torze „Poznań” – Automobilklub Wielkopolski, odbędą się w dniach 8-9 września. Serdecznie na nie zapraszamy!

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Zaproszenie do składania ofert na nabycie praw do promocji zawodów z cyklu Wyścigowego Motocyklowego Pucharu Polski
Polski Związek Motorowy z siedzibą w Warszawie przy ul. Kazimierzowskiej 66... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Przed nami wielki finał rywalizacji w Łodzi!
Odliczanie przed ostatnią w tym sezonie rundą Mistrzostw Świata SuperEnduro... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Mistrzostwa Polski Pit Bike oficjalnie potwierdzone!
To już pewne! Dwa lata od powstania nowej dyscypliny i rozgrywania Pucharu... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Błażusiak nie składa broni przed finałem w Łodzi
To była czwarta, i ostatnia zarazem, runda przed historycznym finałem Mistrzostw... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Kalendarz Sportu Motocyklowego 2020
W dniu 31 stycznia 2020r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej
Kursokonferencja sędziowska
Uprzejmie informujemy, że w dniach 29 lutego/01 marca 2020 r. oraz 14/15 marca... więcej
ORLEN Team podsumował Rajd Dakar 2020
Zawodnicy ORLEN Team mają za sobą tysiące kilometrów na nowych trasach Rajdu... więcej
Sukces Polaków w Africa Eco Race
Obchodzący dwudziestolecie kariery sportowej Jacek Czachor, pustynny Africa Eco... więcej

Strony

- Archiwum