Wreszcie urlop

Jak co roku w czerwcu zaczynamy przygotowania do letnich wędrówek. Wejście Polski do układu z Schengen otworzyło przed Polakami bardzo wiele granic. W efekcie coraz więcej osób na urlop wybiera się własnym środkiem transportu: samochodem, motocyklem czy kamperem. Część zabiera ze sobą także „dom na kółkach”, czyli przyczepę kempingową.

Planując wyjazd wakacyjny warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przede wszystkim o spokojny urlop. Bo co to za urlop, jeśli samochód się popsuje, albo trafimy na nieprzejezdny odcinek drogi, czy korki. Warto pomyśleć o tym jak się zabezpieczyć, sprawdzić realność naszych planów.

Zacznijmy od samochodu. Planując przejazd samochodem kilkuset lub nawet kilku tysięcy kilometrów, sprawdźmy przed wyjazdem jego stan techniczny. Odwiedźmy najbliższy serwis (nieważne czy ma autoryzację danej marki) w celu przeprowadzenia diagnostyki najważniejszych dla bezpieczeństwa jazdy podzespołów i ewentualnie dokonajmy niezbędnych napraw. Taką czynność wykona każdy serwis, np. PZM. Przy tej okazji zlećmy odkażanie klimatyzacji samochodowej - będziemy z niej intensywnie korzystać, a bakterie żyjące w klimatyzacji nie są przyjazne nam i naszym bliskim. Sprawdźmy, czy mamy wszystkie dokumenty niezbędne do podróży, w szczególności ubezpieczenie. Nasze krajowe OC działa na terenie całej Unii i państw stowarzyszonych, jak np. Chorwacja czy Szwajcaria. Jeśli wyjeżdżamy poza ten obszar, potrzebujemy tzw. Zielonej Karty. Warto też na wypadek kolizji lub powstania usterki zapewnić sobie usługi assistance. Unikalne wakacyjne assistance zagraniczne oferuje Klub SOS Pzmot. Jego unikalność polega na szerokim zakresie pomocy. Polacy jeżdżą pojazdami nie najnowszymi, a w takim pojeździe w warunkach tropikalnych upałów o usterkę nie trudno. Warto się zabezpieczyć. Assistance PZM obejmuje swoim zasięgiem całą Europę. Warto też przy okazji wykupienia polisy assistance ubezpieczyć nasz dom przed kradzieżą i zdarzeniami losowymi, w czasie kiedy będziemy przebywać na urlopie. Może bowiem się okazać, że miejscowi rabusie zaplanowali urlop w innym niż my terminie i w czasie naszego wyjazdu „zaopiekują się” naszym mieniem.

Sprawdźmy też, czy masa naszego pojazdu razem z przyczepą kempingową nie przekracza 3,5 tony, bo w takim przypadku niestety na polskich drogach obowiązuje nas opłata via Toll. Natomiast niezależnie od masy pojazdu w wielu państwach obowiązują opłaty za przejazd autostradami i innymi drogami. Warto wcześniej zaopatrzyć się w biurach turystyki PZM w winiety stanowiące dowód wniesienia opłaty za przejazd. Takie winiety obowiązują w Czechach, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii czy Austrii.

Jeśli mamy wątpliwość jaką drogą dojechać do celu by uniknąć zatorów, ruchliwych miejsc itp. warto zasięgnąć opinii pracowników biura PZM. Można od nich uzyskać wydruk trasy, można też poprzez stronę internetową biura podróży PZM Travel uzyskać bieżącą informację o stanie dróg, przepisach drogowych, celnych itp.

Aby mieć to wszystko w pakiecie, częściowo gratis, warto zostać członkiem Klubu SOSPZMot, który powstał właśnie po to by wspierać globtroterów zwiedzających Europę swoim pojazdem.

 

Szerokiej drogi!

 

cedro

Caravaning: 
Share

News

Uwaga - kradzieże !
Szanowni turyści, W ostatnim czasie napłynęło do nas sporo informacji o... więcej
Ogólnopolski Jesienny Zlot Caravaningowy "Pokrzywna 2019"
Śląski Klub Motorowy zaprasza na Ogólnopolski Jesienny Zlot Caravaningowy... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy - III Runda CMP i MKC PZM
Łódzki Klub Campingu i Caravaningu zaptrasza w dniach 27.09.2019 do... więcej
Zlot caravaningowy Eko Moto Show 2019
Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski zaprasza na Ogólnopolski Zlot... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Ochaby 2019"
Klub Motorowy Górników "Jarząbek" zaprasza w dniach 13.09.2019... więcej
Komunikat 5/2019
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 5/2019,... więcej
Informacja dotycząca Dahlie Rallye – Węgry 2019
Informujemy że 30.07.2019r. organizator zlotu na Węgrzech - MCCC oraz... więcej
Przed nami organizacja Dahlie Rallye 2020 i Europa Rally 2022
5 sierpnia 2019 roku członkowie Głównej Komisji Caravaningu Polskiego Związku... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Grzybobranie"
Klub Caravaningowy "Brzeźnica" zaprasza w dniach 04.10.2019... więcej
Caravans Salon Poland 2019
Caravans Salon Poland 2019 zaprasza na X Ogólnopolski Zlot CaravaningowyW... więcej

Strony

- Archiwum