Wreszcie urlop

Jak co roku w czerwcu zaczynamy przygotowania do letnich wędrówek. Wejście Polski do układu z Schengen otworzyło przed Polakami bardzo wiele granic. W efekcie coraz więcej osób na urlop wybiera się własnym środkiem transportu: samochodem, motocyklem czy kamperem. Część zabiera ze sobą także „dom na kółkach”, czyli przyczepę kempingową.

Planując wyjazd wakacyjny warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przede wszystkim o spokojny urlop. Bo co to za urlop, jeśli samochód się popsuje, albo trafimy na nieprzejezdny odcinek drogi, czy korki. Warto pomyśleć o tym jak się zabezpieczyć, sprawdzić realność naszych planów.

Zacznijmy od samochodu. Planując przejazd samochodem kilkuset lub nawet kilku tysięcy kilometrów, sprawdźmy przed wyjazdem jego stan techniczny. Odwiedźmy najbliższy serwis (nieważne czy ma autoryzację danej marki) w celu przeprowadzenia diagnostyki najważniejszych dla bezpieczeństwa jazdy podzespołów i ewentualnie dokonajmy niezbędnych napraw. Taką czynność wykona każdy serwis, np. PZM. Przy tej okazji zlećmy odkażanie klimatyzacji samochodowej - będziemy z niej intensywnie korzystać, a bakterie żyjące w klimatyzacji nie są przyjazne nam i naszym bliskim. Sprawdźmy, czy mamy wszystkie dokumenty niezbędne do podróży, w szczególności ubezpieczenie. Nasze krajowe OC działa na terenie całej Unii i państw stowarzyszonych, jak np. Chorwacja czy Szwajcaria. Jeśli wyjeżdżamy poza ten obszar, potrzebujemy tzw. Zielonej Karty. Warto też na wypadek kolizji lub powstania usterki zapewnić sobie usługi assistance. Unikalne wakacyjne assistance zagraniczne oferuje Klub SOS Pzmot. Jego unikalność polega na szerokim zakresie pomocy. Polacy jeżdżą pojazdami nie najnowszymi, a w takim pojeździe w warunkach tropikalnych upałów o usterkę nie trudno. Warto się zabezpieczyć. Assistance PZM obejmuje swoim zasięgiem całą Europę. Warto też przy okazji wykupienia polisy assistance ubezpieczyć nasz dom przed kradzieżą i zdarzeniami losowymi, w czasie kiedy będziemy przebywać na urlopie. Może bowiem się okazać, że miejscowi rabusie zaplanowali urlop w innym niż my terminie i w czasie naszego wyjazdu „zaopiekują się” naszym mieniem.

Sprawdźmy też, czy masa naszego pojazdu razem z przyczepą kempingową nie przekracza 3,5 tony, bo w takim przypadku niestety na polskich drogach obowiązuje nas opłata via Toll. Natomiast niezależnie od masy pojazdu w wielu państwach obowiązują opłaty za przejazd autostradami i innymi drogami. Warto wcześniej zaopatrzyć się w biurach turystyki PZM w winiety stanowiące dowód wniesienia opłaty za przejazd. Takie winiety obowiązują w Czechach, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii czy Austrii.

Jeśli mamy wątpliwość jaką drogą dojechać do celu by uniknąć zatorów, ruchliwych miejsc itp. warto zasięgnąć opinii pracowników biura PZM. Można od nich uzyskać wydruk trasy, można też poprzez stronę internetową biura podróży PZM Travel uzyskać bieżącą informację o stanie dróg, przepisach drogowych, celnych itp.

Aby mieć to wszystko w pakiecie, częściowo gratis, warto zostać członkiem Klubu SOSPZMot, który powstał właśnie po to by wspierać globtroterów zwiedzających Europę swoim pojazdem.

 

Szerokiej drogi!

 

cedro

Caravaning: 
Share

News

Jubileuszowe logo PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje, że w związku z jubileuszem... więcej
Caravaning Summer Show 2020
Zapraszamy na III edycję pierwszych w Polsce targów caravaningowych,... więcej
Komunikat nr 2/2020 - Szkolenie organizatorów zlotów caravaningowych
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 2/2020... więcej
Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
Oferta caravaningowa PZM Travel
Uprzejmie informujemy, że oferta imprez caravaningowych biura PZM Travel ... więcej
Komunikat nr 1/2020 - opłata składki ubezpieczeniowej od NNW i OC za Organizatrów Sportu Popularnego
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 1/2020... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Odwołano 91. Światowy Zlot Caravaningowy F.I.C.C.
Z uwagi na fakt, że tor wyścigowy w Naas nie jest już dostępny, Światowa... więcej
Komunikat 8/2019 - Rundy CMP i MKC PZM w 2020 roku
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 8/2019... więcej

Strony

- Archiwum

Strony