Śliska próba

Już od 7.00 w Piątek rano trwał odbiór administracyjny i badania techniczne samochodów, motocykli i quadów przed rajdem Baja Carpathia. W biurze rajdu było tłoczno i gwarno, szczególnie gdy obok zawodników pojawiały się osoby dobrze znane w świecie show-biznesu, np. Michał Wiśniewski, który został pilotem jednej z załóg.

Oficjalne rozpoczęcie rajdu to uroczysty start w centrum Stalowej Woli. Stamtąd załogi udały się na prolog, zlokalizowany na błoniach nad Sanem. Próba liczyła nieco ponad 6 km. Dwugodzinne opady deszczu dość mocno zmiękczyły trasę, która stała się naprawdę bardzo śliska. Liczne ciasne partie odcinka nakazywały zachować ostrożność, żeby przedwcześnie nie ukończyć zawodów.

Jako pierwsze na trasę ruszyły motocykle i quady. Wśród motocyklistów rywalizujących w Pucharze Polski w Rajdach Baja najlepszy czas wykręcił Przemysław Pawłowski (KTM), najszybciej quada z napędem na jedną oś prowadził Adrian Janik (Suzuki), kategorię quadów 4x4 wygrał Piotr Ceklarz (Can Am), zaś na czele stawki pojazdów UTV znalazł się Waldemar Wojnar (Polaris).

Po nich na trasę wyjechały załogi rywalizujące w cyklu mistrzostw Polski terenówek. Zdecydowaną przewagę na trasie uzyskał Marcin Łukaszewski, ale otrzymana kara zepchnęła ekipę Offroadsport na dalsze miejsce. Na czoło wysunął się Włodzimierz Grajek, którego poprosiliśmy o wypowiedź: "śliska nawierzchnia nie przeszkadzała mi, jechało się dobrze. Już tutaj dwa razy prolog wygrałem, byłem też dwa razy drugi, ale jeszcze nigdy nie ukończyłem rajdu. Bardzo bym chciał ukończyć ten rajd."

Jako ostatnie rywalizowały załogi z Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Tu najszybszy okazał się Jacek Soboń, który do Stalowej Woli przywiózł zmodyfikowane auto: "trasa była bardzo techniczna - dużo zakrętów, krótkie proste, ślisko i zdradliwie. W wielu miejscach można było uszkodzić samochód. Trzeba było jechać szybko, ale ostrożnie. Zaliczyliśmy czysty przejazd, choć musieliśmy wyprzedzić auto startujące przed nami."

W sobotę na zawodników czekają dwa odcinki specjalne: Krawce (długość 85,47 km, start pierwszego zawodnika o godz. 9.00) oraz Nowa Dęba (długość 70,33 km, start pierwszego zawodnika o 13.35). Rajd zakończy się w niedzielę.

Sponsorzy rajdu: BorgWarner, Handlopex S.A., Inter Cars, Motul, Moto Integrator, SKF, Dragon Winch

Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej
Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej