Rok Cup Poland. Finał sezonu w Poznaniu

Krajowy sezon najliczniej obsadzonej serii kartingowej nad Wisłą - Rok Cup Poland, zakończył się na Torze Poznań. Poza pucharami w poszczególnych kategoriach, rywalizowano także o bilety na światowy finał Roka w Lonato.

Udział w tej imprezie zagwarantowany mają dwaj najlepsi zawodnicy w każdej kategorii (12 kartingowców) Rok Cup Poland oraz czterech mistrzów Polski w klasach Roka. 

W finałowej rundzie Rok Cup Poland, która rozegrano w podpoznańskim Przeźmierowie wśród najmłodszych zawodników, czyli w kategorii Baby Rok, rywalizacja o pierwszą lokatę była już praktycznie rozstrzygnięta. Kacper Rogala (A. Leszczyński) mając bezpieczna przewagę nad rywalami mógł sobie pozwolić nawet na zajęcie 10. miejsca w podsumowaniu dnia. Trzynastą rundę wygrał więc Alan Czyż (A. Wielkopolski) zapewniając sobie tym samym pewne drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Drugi był Damian Mazurek, a trzeci Dominik Garbaciak (obaj A. Leszczyński). Finałową rundę ponownie wygrał Alan Czyż, drugą lokatę zajął Kacper Wojdyła (WallraV Racing Club), a trzecią Adam Piszczako (A. Wielkopolski). W końcowej klasyfikacji triumfatorem został Kacper Rogala (679 pkt.) przed  Alanem Czyżem (649) i Damianem Mazurkiem (508).

W finałowej rundzie Rok Cup Poland w kategorii Mini Rok wystartowało 25 zawodników, którzy po raz kolejny dali popis swoich umiejętności podczas niezwykle wyrównanych pojedynków.  Pierwszego dnia najszybszy był Gustas Grinbergas (SPSK Moto Kart Suwałki) przed Marcelem Kucem (TTSK K-Team Tarnów), który w podsumowaniu rudny stracił do zwycięzcy zaledwie jeden punkt. Trzecią lokatę zajął kolejny zawodnik z Litwy - Danielius Vavilovas (SPSK Motokart Suwałki), a dopiero piątą Adrian Janicki (A. Zielonogórski Duet), co oznaczało koniec jego marzeń o sukcesie zwycięstwie w klasyfikacji generalnej.  Nazajutrz ponownie wygrał Grinbergas  przed Janickim i Kucem, a końcowej punktacji pierwszą trójkę utworzyli ci sami zawodnicy, czyli Grinbergas (733 pkt.), Janicki (675) i Kuc (587).

Niemal pewnym faworytem do zwycięstwa w Junior Roku był natomiast Michał Kasiborski (A. Kujawsko-Pomorski), ale już do dwóch kolejnych miejsc na podium sezonu 2015 pretendowało aż czterech zawodników: Mateusz Pyłka (A. Polski), Jan Antoszewski, Jan Galeja (obaj A. Wielkopolski)
i Bartosz Paziewski (A. Kujawsko-Pomorski).

Pierwszego dnia w tej kategorii triumfował zwycięzca obydwu wyścigów - Kasiborski przed Galeją i Szymonem Urbaniakiem (A.Wschodni Lublin). Nazajutrz pierwszy wyścig z pole position rozpoczynał Jan Antoszewski (A. Wielkopolski) i wydawało się, że to on sięgnie po komplet punktów.  Tymczasem  na mecie jako pierwszy zameldował się Kasiborski.  Antoszewski był drugi, podobnie jak w finałowym wyścigu, w którym tym razem musiał uznać wyższość  Paziewskiego. W podsumowaniu rundy identyczną liczbę punktów (po 60) zgromadzili Antoszewski i Paziewski, ale dzięki wygraniu czasówki, zwycięzcą ogłoszono zawodnika z Poznania. Trzeci stopień na podium XIV rundy zajął Kasiborski, w którego ręce trafił  też puchar za cały sezon. Michał Kasiborski zgromadził łącznie  771 pkt., drugie miejsce zajął Mateusz Pyłka (642), a trzecie Jan Antoszewski (572). 

Rywalizacja o czołowe lokaty w klasie Rok DVS toczyła się pomiędzy trójką zawodników: Igorem Lejko (WallraV Racing Club), Filipem Wójcikiem (Moto Klub Radom) oraz Dawidem Dziochą (Moto Klub Radom) i taka też była kolejność w obydwu rundach oraz w końcowej klasyfikacji sezonu.
Lejko z 740. punktami na koncie zajął pierwszą lokatę , Wójcik (701) drugą, a Dziocha (640) został sklasyfikowany na trzecim miejscu.

Z kolei w klasie Rok GP XIII rundę wygrał Daniel Zając (WallraV Racing Club), za nim finiszował Mariusz Szymczak (A. Leszczyński), a na trzecim miejscu sklasyfikowano Idalię Czarnocką (A. Rzemieślnik).  Jeden z faworytów do zdobycia pucharu w tej kategorii Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet), po problemach technicznych w pierwszym wyścigu, zajął dopiero czwarte miejsce w podsumowaniu rundy.

Kończącą sezon  XIV rundę wygrał dość niespodziewanie  Sebastian Lotz (A. Leszczyński) przed Idalią Czarnocką , która jednak została wykluczona za niezgodną z regulaminem wagę karta. W tej sytuacji drugie miejsce przejął Zając, a trzecie znany z rajdowych tras Ariel Piotrowski (A. Orski). Mariusz Szymczak z powodu awarii nie wystartował do drugiego wyścigu i ostatecznie ukończył zawody na ósmej pozycji. W klasyfikacji generalnej sezonu pierwsze miejsce zajął Zając (736 okt.) wyprzedzając Marcinkiewicza (702) oraz Szymczaka (678).

W Przeźmierowie odbyły się także memoriały tragicznie zmarłych młodych ludzi, związanych z kartingiem. W klasie Baby Rok w memoriale im. Pawła Marciniszyna triumfował Alan Czyż, a  Junior Roku, w memoriale im. Igora Gila, pierwszą lokatę zajął Michał Kasiborski.

Światowy finał Roka z udziałem 14 nominowanych polskich zawodników i posiadaczy tzw. „dzikich kart”, odbędzie się w dniach 14-17 października we włoskim Lonato.

Karting: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
Komunikat 1.2020
Komunikat 1.2020 - Akademia Karting FIA 2020, Kalendarz 2020, Licencja... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Głosujmy na Michalinę
Michalina Sabaj, polska finalistka w projekcie FIA Girls on Track -... więcej
Już po raz 17 poznaliśmy Kartingowych Mistrzów Tarnowa
 Poznaliśmy Kartingowych Mistrzów Tarnowa na rok 2019. Już po raz 17... więcej
Gala sportu kartingowego 2019
 W minioną sobotę, 23 listopada 2019, zawodnicy uroczyście zakończyli... więcej
ROTAX GRAND FINALS 2019 ZA NAMI
Sezon kartingowy ROTAXa dobiegł końca, jego zwieńczeniem był rozgrywany we... więcej
Mamy srebro na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA!
W niedzielę, 3 listopada na torze Vallelunga srebrny medal w pierwszych... więcej
Na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA nasi reprezentanci brylowali w sobotę w Pucharze GT
Sobota, 2 listopada, kolejny dzień pierwszych Igrzysk Sportów Motorowych FIA,... więcej
Dzień treningów na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA
Piątek, 1 listopada minął na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA w Rzymie pod... więcej
Pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych FIA otwarte!
Inauguracyjne Igrzyska Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji... więcej

Strony

- Archiwum