Rajd Nocy Muzeów - Rzeszów

Przez drogi i ulice Boguchwały, Rzeszowa, Czudca i Niechobrza przemknął kolejny już rajd pojazdów zabytkowych. W tym 2013 roku zwiedzający wystawę, konkurs elegancji, czy podczas zawodów mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych pojazdów. Wzrok przykuwały oczywiście historyczne samochody rajdowe, a w szczególności trzy Polonezy 2000 Rally z rajdowymi homologacjami. Wśród samochodów warto wymienić takie, które pierwszy raz pokazały się na naszym rajdzie, a były to:

Chevrolet Roadster z 1919 roku, Fiat 125p 1800 Akropolis, Fiat 126p, Trabant 601 S w wersji rajdowej, Jelcz 043 RTO, Datsun ZX280, BMW 321, Renault 4, Chevrolet Corvette i wiele innych pojazdów.

 

Gośćmi honorowymi podczas rajdu i wystawy byli dawni kierowcy rajdowi:

Andrzej Jaroszewicz, Tomasz Ciecierzyński i Marek Ryndak.

 

Przed startem do rajdu załogi mogły się zaprezentować podczas VIII Wystawy Pojazdów Zabytkowych i Militarnych, która w tym roku odbyła się w Boguchwale. Na wystawie było dziewięćdziesiąt historycznych samochodów i motocykli. Godzina piętnasta, 18 maja (sobota) była historycznym momentem w historii sportu rajdowego. Wtedy to został odsłonięty Polonez 2000 Rally Walter Wolf, który stał pośrodku dwóch późniejszych wiekowo Polonezów. Zasłonę z odbudowanego Poloneza ściągnęli zasłużeni w sporcie motorowym zawodnicy: Jaroszewicz i Ciecierzyński. Tuż po tej prezentacji Andrzej Jaroszewicz wraz z żoną zasiedli na fotele Poloneza Wolfa i o 15:30 z numerem jeden wyruszyli na trasę rajdu. Numerem dwa była załoga Mieczysław Galant i Tomasz Ciecierzyński.

Rzeszów zaskoczył niektórych uczestników wyścigiem na Karowej, a następnie wszystkie załogi uczestniczyły w konkursie elegancji na płycie rzeszowskiego rynku. Najlepsi w konkursie elegancji okazali się państwo Teuchman, którzy przyjechali samochodem Ford A Roadster z 1931 roku, a dodatkowo byli w strojach z tamtej epoki i prezentacji się z pełną wytwornością ówczesnych lat.

Impreza w sobotę miała nieco luźniejszy charakter, aby w niedzielę jechać na całego. Jednak wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. O godzinie 22, jako że była to Europejska Noc Muzeów, ziemia w Boguchwale zagrzmiała. Grupa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów pokazała rekonstrukcję bitwy kończącej wojnę na terenach Podkarpacia.

 

 

Rajd składał się z czterech odcinków specjalnych, jazdy na regularność, zadań turystycznych, oraz przestrzegania punktów PKC i PKP. I tutaj okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły załogi z dobrym pilotem, który skrupulatnie odnotowywał wszystkie PKP-y. PKP to skrót od „punktu kontroli przejazdu”, a w tym rajdzie punktami były określone znaki drogowe, które należało zaznaczać na karcie drogowej.

Najlepsza załoga rajdu to Marek Lenart i Jarosław Hajduk w Fiacie 125p 1800 Akropolis, którzy byli najlepsi w prawidłowym wypełnieniu karty drogowej.

W klasie pojazdów do 1965 roku pierwsze miejsce zostało w rękach Mistrza Polski w MPPZ – Macieja Drąga i Piotra Jankowskiego. W klasie do 1945 puchar za pierwsze miejsce odebrali Elżbieta i Jan Teuchmanowie, jadący Fordem A. 

 

Redakcja automobilrzesz.pl

Szczegóły na stronie Organizatora

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Zmiana daty Rajdu Wspomnienie Warszawskiego - rundy MPHRR
Komunikat o zmianie daty Rajdu Wspomnienie WarszawskiegoAutomobilklub... więcej
Skwer Dawnych Motocykli w Mińsku Mazowieckim
Słoneczna niedziela, 6 września obfitowała w Mińsku Mazowieckim w ciekawe... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - galeria zdjęć
Pandemiczny Rajd Motocyklowy – IX Runda MOWPZ. Mińsk Mazowiecki, 6.09.... więcej
Trzy polskie załogi w Alpine Challenge
Miło nam poinformować, że polskie załogi wracają na europejskie trasy po... więcej
Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 34 Rajd Częstochowski - impreza odwołana
Organizatorzy 2 rundy MPHRR w Częstochowie z przykrością informują, że z powodu... więcej
Zapraszamy na Retro Carpathię - dwie rundy MPHRR
W dniach 9 -10 października Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą... więcej
39 Rajd Częstochowski - VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych PZM - Galeria zdjęć
Zdjęcia z 39 Rajdu Częstochowskiego - rundy MPPZ. Zdjecia pochodzą z... więcej
Trwa Rajd Częstochowski - runda MPPZ
Pierwszy dzień 6. rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowch za nami!... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens