Polacy w Pucharze FIA

Od zeszłego roku w Polsce rozgrywany jest Puchar Polski Pojazdów Zabytkowych w Rajdach na Regularność. Jednak w Europie dyscyplina ta jest bardzo popularna już od wielu lat, co zaowocowało serią w ramach Pucharu FIA.

FIA Trophy for Regularity Rally składa się z 9 eliminacji z czego do klasyfikacji końcowej zaliczane są 4 najlepsze. Swoje odpowiedniki historycznych rajdów na regularność o Puchar FIA mają takie rajdowe klasyki jak Rally Costa Brava, Rally of Spain, Acropolis Rally, a od zeszłego roku również Rajd Polski Historyczny. Puchar FIA jest najwyższą kategorią zawodów w tej dyscyplinie sportów motorowych. Imprezy cyklu przyciągają na trasy tysiące kibiców, oczywiście za sprawą niezwykłych samochodów biorących udział w zawodach. Startujące pojazdy to często oryginalne auta rajdowe sprzed lat lub ich wierne repliki. Bardzo często zawody na regularność rozgrywane są razem z Pucharem FIA w Rajdach Historycznych, zatem jest to bodaj ostatnie miejsce gdzie można zobaczyć w akcji historyczne samochody rajdowe grupy B

W tym roku po raz pierwszy w zmaganiach o Puchar FIA w rajdach na regularność wystąpią polskie załogi. Będą to zeszłoroczni triumfatorzy Pucharu Polski, Maciej Trzebiatowski z Izabellą Trzebiatowską  z Automobilklubu Polski oraz Marcin Stryczak i Mateusz Stryczak z Automobilklubu Częstochowskiego. Polacy rozpoczną współzawodnictwo od Rajdu Coppa dei Fiori w San Remo odbywającego się w dniach 8-10 kwietnia.  Wystartują autami z rajdową historią - Lancia Fulvia Coupe oraz Porsche 911.

W na liście startowej nie zabrakło najlepszych kierowców i pilotów w Europie z zeszłorocznym zwycięzcą Włochem Paolo Mercattilij na czele, pilotowanym przez niezawodnego Marco Maria Calegari z Monaco.

Nasi zawodnicy nie ukrywają, że w pierwszym sezonie jadą po naukę. W tej dyscyplinie niezwykle ważne jest doświadczenie i nic nie zastąpi przejechanych kilometrów na odcinkach specjalnych. Zarówno naszych zawodników jak i czołówkę europejską będzie można zobaczyć na 4 Rajdzie Polski Historycznym rozgrywanym tradycyjnie na początku września na drogach Małopolski.

Fot. Michał Leśniewski

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Pandemiczny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na... więcej
Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 35 Rajd Częstochowski - zaproszenie
Automobilklub Częstochowski serdecznie zaprasza na dwie rundy Mistrzostw... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - runda MPPZ - relacja
W dniach 23-26 lipca 2020 odbył się 21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych.... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
W dniach 23 - 26 lipca odbył się 21. Podkarpcki Rajd Pojazdów Zabytkowych,... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ - galeria zdjęć
Za nami pierwsza runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM... więcej
Biuletyn PZM Nr 19 - Lipiec 2020
Lipiec zawsze był środkiem sezonu. W tym roku to dopiero początek!Nie tak... więcej
Zapraszamy na 47 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na... więcej
PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens