Konferencja z Mistrzami

 

 

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja prasowa jubileuszowego, LOTOS 70. Rajdu Polski. W jej trakcie poinformowano o nawiązaniu współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Motorowym i UFA Sports, międzynarodową agencją marketingu sportowego. Gośćmi honorowymi konferencji byli wybitni kierowcy rajdowi, z których kilku planuje starty w polskim klasyku, w dniach 13 – 15 września 2013 roku. Nie zabrakło także przedstawicieli sponsorów rajdu i organizatorów.

 

- Cieszę się z podjęcia współpracy z UFA Sports. Międzynarodowe doświadczenie tej agencji umożliwi nam stworzenie imprezy według najlepszych światowych standardów do czego zobowiązuje nas przynależność do elitarnego grona najlepszych rajdów w kalendarzu Mistrzostw Europy FIA – powiedział Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego. Prezes PZM poinformował także, iż prezydent Bronisław Komorowski objął swoim patronatem tegoroczną edycję największej od lat imprezy w sportach motorowych w naszym kraju.

 

Nikolaus von Doetinchem, dyrektor zarządzający UFA Sports Polska podkreślił z kolei, że współpraca z PZM przy organizacji LOTOS 70.Rajdu Polski przyniesie z pewnością znakomite efekty, a znając entuzjazm polskich kibiców możemy się spodziewać wielkiego wydarzenia sportowego przeprowadzonego w znakomitej atmosferze.

 

Legendarnym kierowcą, który ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw w Rajdzie Polski jest Sobiesław Zasada. Trzykrotny mistrz Europy i czterokrotny triumfator rajdu przyjął honorowy tytuł Ambasadora Jubileuszowego LOTOS 70. Rajdu Polski. W liście skierowanym do prezesa Andrzeja Witkowskiego, a odczytanym przez Romualda Chałasa, prezesa Automobilklubu Polski, współorganizatora rajdu, Sobiesław Zasada napisał między innymi: „W Rajdzie Polski lat 60-tych i 70-tych startowałem 14 razy. Rajd należał do grona najważniejszych, gromadząc na starcie czołowe zespoły fabryczne i najlepszych kierowców świata…. W imieniu entuzjastów sportu rajdowego dziękuję za starania jakie Pan czyni, aby rajd był zaliczany do tych najważniejszych w walce o Mistrzostwo Świata. Życzę, aby ten Jubileuszowy uzyskał najwyższe uznanie ekspertów FIA”.

 

Piotr Jakubowski, burmistrz miasta Mikołajki, które gości Rajd Polski od 2005 roku wyraził wielkie zadowolenie z faktu, że do Krainy Mazurskich Jezior znów zawitają najlepsi kierowcy polscy i zagraniczni. - Mikołajki są już gotowe na przyjęcie wielkiej międzynarodowej imprezy – podkreślił Piotr Jakubowski 

Dyrektor rajdu Tomasz Bartoś poinformował, że trasa LOTOS 70. Rajdu Polski liczy 610 kilometrów w tym 13 odcinków specjalnych o długości ponad 230 km. Nie zabraknie zupełnie nowych, nieznanych prób sportowych, co tylko uatrakcyjni poziom rywalizacji.

Z aplauzem dziennikarzy spotkały się wspomnienia Macieja Stawowiaka, który wraz z Janem Czyżykiem wywalczył 3 miejsce w Rajdzie Polski 1973, w sezonie inaugurującym mistrzostwa świata. - „Polski” był wtedy siódmą rundą WRC, a jego trasa liczyła ponad 3200 kilometrów, w tym 53 odcinki specjalne. Inna sprawa, że rywalizacja rozgrywała się wtedy na dojazdówkach, a nie na oesach, a my jechaliśmy praktycznie seryjnym Fiatem 125p – wspominał Stawowiak.

 

Trzy zwycięstwa w Rajdzie Polski odniósł Krzysztof Hołowczyc. Największe emocje towarzyszyły popularnemu Hołkowi po sukcesie w 1996 roku, kiedy to wraz z pilotem Maciejem Wisławskim przełamali dwudziestoletnią dominację zawodników zagranicznych. Hołowczyc wpisał się na listę triumfatorów jeszcze dwukrotnie (1998, 2005) i nie rezygnuje z dopisania kolejnego zwycięstwa do swojego życiorysu sportowego. Olsztynianin potwierdził, że planuje start na swoich ulubionych, mazurskich szutrach również w tym roku.

 

Dwukrotnie (2010, 2011) na najwyższym stopniu podium stawał Kajetan Kajetanowicz reprezentujący LOTOS Rally Team. W tym roku także należy do grona faworytów, podobnie jak reprezentujący ten sam zespół Michał Kościuszko, który właśnie zmienił swój tegoroczny program startowy i znów zobaczymy go w Mikołajkach.

 

Gościem konferencji była także Inessa Tuszkanowa z Ukrainy, oblegana przez kibiców już podczas ubiegłorocznej edycji rajdu. Znana również z pokazów mody urodziwa Inessa potwierdziła, iż wystartuje w jubileuszowym LOTOS Rajdzie Polski.

 

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele UFA Sports zaprezentowali symboliczny, pierwszy bilet na LOTOS 70. Rajd Polski inaugurując tym samym sprzedaż wejściówek dla kibiców. Przedstawiono także bogaty i różnorodny program obsługi kibiców, w tym szeroką ofertę biletów i karnetów w różnych cenach.

 

Wizerunkową stronę konferencji prasowej wzbogacił Fiat 125p załogi Robert Burchard / Grzegorz Gac z tegorocznego Rajd Monte Samochodów Historycznych oraz kolekcja w wielu przypadkach nieznanych fotografii z tras Rajdu Polski sprzed wielu lat, autorstwa Martina Holmesa, Grzegorza Chmielewskiego, Jacka Gdowskiego, Roberta Magiery i Janusza Szymanka.

Samochody: 
Share

News

Gala mistrzów sportu samochodowego - GSMP 2019
Sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zakończył się we wrześniu... więcej
Galeria zdjęć z Gali Sportu Samochodowego 2019
Zdjęcia autorstwa Agnieszki Wołkowicz UMA Małopolska
Kurs i egzamin na licencję rajdową stopnia RN - 08.12.2019 Sobótka
PROGRAM kursu na licencję RN organizowanego przez Stowarzyszenie G4 Sport Club... więcej
Gala mistrzów sportu samochodowego - RMPST 2019
Triumfatorzy klasyfikacji generalnej, poszczególnych klas, a także rywalizacji... więcej
Gala mistrzów sportu samochodowego - WSMP 2019
Podczas uroczystej gali Polskiego Związku Motorowego wręczono wyróżnienia za... więcej
Gala mistrzów sportu samochodowego - Motul HRSMP 2019
Uroczysta gala Polskiego Związku Motorowego była świetną okazją do tego, by... więcej
Gala mistrzów sportu samochodowego - RSMP 2019
Uroczysta gala sportu samochodowego Polskiego Związku Motorowego zwieńczyła... więcej
DAKAR 2020: W królestwie piasku
Trasa 42 edycji Rajdu Dakar, która rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia... więcej

Strony

- Archiwum