Narodowe Centrum Sportów Motorowych w Gdańsku

W Polsce bardzo potrzebne jest nowoczesne, profesjonalne centrum sportów motorowych. Ten fakt nie ulega wątpliwości: zainteresowanie tą dziedziną sportów ciągle rośnie, wprost proporcjonalnie zresztą do potrzeby szkolenia kadry i możliwości doskonalenia umiejętności jazdy. Pomysł stworzenia takiego kompleksu dojrzewa od wielu lat i wreszcie ma szansę na realizację – w Gdańsku.

 

25 i 26 lutego w Gdańsku odbyła się ogólnopolska konferencja, poświęcona planowi budowy Narodowego Centrum Sportów Motorowych. Organizatorem było Miasto Gdańsk, które podjęło inicjatywę stworzenia takiego obiektu, wysuniętą przez Polski Związek Motorowy. Ta konferencja skupiła wielu wybitnych sportowców i autorytetów. Udział w nim wzięły takie osobistości, jak marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Grzegorz Karpiński, poseł Beata Bublewicz  i oczywiście prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski. Gospodarzem wydarzenia był Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Konferencję prowadził komentator sportowy Andrzej Borowczyk. Obecni byli także znani sportowcy, np. Leszek Blanik, mistrz olimpijski, Maciej Wisławski, pilot rajdowy. Grzegorz Karpiński poparł ideę budowy Narodowego Centrum w imieniu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Prelekcje i wystąpienia uzupełnione były warsztatami.

Planowany kompleks będzie obejmował tor - między innymi do wyścigów samochodowych, motocyklowych i kartingowych. Powstanie na 190-hektarowym obszarze w południowej części Gdańska, na granicy z gminą Pruszcz. Spełniając wszelkie normy międzynarodowych organizacji, będzie idealnym gospodarzem imprez o światowej randze. Będzie także miejscem służącym edukacji, a co za tym idzie – poprawie stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. „To aż wstyd, że nie mamy takiego obiektu w Polsce, obiektu wielofunkcyjnego, zbudowanego wokół toru wyścigowego” – powiedział Andrzej Borowczyk.

Taki obiekt stanowiłby także swoisty magnes, „wycelowany” w stronę krajów nadbałtyckich, które zapewne tutaj kierowałyby swoich zawodników.

„Polski Związek Motorowy od wielu lat podnosił kwestię budowy w Polsce obiektu dla sportów motorowych, który spełniałby formalne warunki dla uzyskania homologacji FIA i FIM – dla wyścigów samochodowych i motocyklowych – powiedział Andrzej Witkowski, prezes PZM. - Zgodnie z logiką budowy takich centrów, obiekt wyposażony byłby również w tor kartingowy – jako szansa rozpoczęcia jak najwcześniej  przygody ze sportem motorowym dla dzieci i młodzieży. To szansa, aby tak utalentowani kartingowcy jak kiedyś Robert Kubica osiągali wybitne wyniki sportowe, nawet w tak - wydawałoby się - dla nas niedostępnej konkurencji, jak Formula 1. Przez tyle lat patrzyliśmy z nieukrywaną zazdrością na naszych sąsiadów z południa, myślę tutaj o Czechach, Słowacji i Węgrzech, gdzie powstawały lub były modernizowane tory wyścigowe; gdzie odbywają się m.in. zawody Fromuły 1, mistrzostwa świata w wyścigach motocyklowych, czy zawody pucharów markowych, w najlepszej obsadzie, przy pełnych trybunach. Dlatego bardzo cieszymy się z inicjatywy Gdańska  i chcemy jako związek sportowy, odpowiedzialny za rozwój sportów motorowych w naszym kraju, aktywnie włączyć się do jak najszybszej realizacji tego pomysłu. Deklarujemy współpracę od samego początku tj. od etapu koncepcji przygotowania projektu tak, aby obiekt NCSM spełniał wymogi regulaminowe - te związane ze sportem jak i bezpieczeństwem przeprowadzanych na nim zawodów. Polski Związek Motorowy jako członek FIA i FIM posiadający od wielu lat w tych organizacjach bardzo mocną pozycję, mający  swoich przedstawicieli w najważniejszych organach, zapewni w kalendarzach tych organizacji zawody rangi mistrzostw świata i Europy –  właśnie w Gdańsku na NCSM. Jestem głęboko przekonany, że naszemu krajowi, naszemu społeczeństwu, naszym zawodnikom i kibicom jesteśmy to winni – stworzyć uniwersalny obiekt sportowy, z którego będziemy dumni, obiekt, który przy biznesowym podejściu będzie obiektem samofinansującym i jednocześnie spełniającym szeroko rozumianą rolę edukacyjną”.

 

W najbliższym czasie przekażemy Państwu więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia.

 

Samochody: 
Motocykle: 
Share

News

22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej
28. Rajd Rzeszowski - Grzyb liderem po pierwszym etapie
(09.08.2019) Grzegorz Grzyb i Roberta Hundla (Skoda Fabia R5) wygrali cztery z... więcej
,
Generalka dla Cvrčka, Polska dla Łukaszczyka
Na starcie rozgrywanej na Słowacji niedzielnej, 8 Rundy Górskich Samochodowych... więcej
Motul HRSMP zaczyna drugą część sezonu. Rajd Rzeszowski z wyjątkową trasą i podwójnymi punktami
22 samochody na starcie, najdłuższy dystans do pokonania przez załogi w... więcej
28. Rajd Rzeszowski - Bouffier i Grzyb wracają do Rzeszowa
Mikołajowi Marczykowi (Skoda Fabia R5) i Tomaszowi Kasperczykowi (Ford Fiesta... więcej

Strony

- Archiwum