Motocyklowy weekend w San Marino

Lider klasyfikacji generalnej motocyklowego Pucharu Europy Juniorów, Adrian Pasek, nie wystartował z niedzielnym wyścigu trzeciej rundy serii na torze Misano w San Marino z powodu kontuzji barku. Artur Wielebski ruszył do walki z drugiego pola.

Pasek, który prowadził w tabeli po dwóch z ośmiu rund, rozpoczął weekend na torze Misano od uzyskania drugiego czasu w pierwszym, piątkowym treningu wolnym, ale upadł w sobotę, doznając kontuzji prawego barku, co wyeliminowało go z niedzielnego wyścigu. Czwarta runda European Junior Cup odbędzie się dopiero za trzy tygodnie na torze Motorland Aragon w Hiszpanii. Adrian Pasek liczy więc, że zdąży do tego czasu wyleczyć kontuzję i wrócić na tor.

Drugi z podopiecznych lubelskiego zespołu Bogdanka Junior Team Poland, Artur Wielebski, rozpoczął niedzielne zmagania z drugiej pozycji. Andrzej Chmielewski, dwukrotny motocyklowy mistrz Polski, ukończył niedzielny wyścig czwartej rundy Pucharu Świata Superstock 1000 na torze Misano w San Marino na szesnastej pozycji, zaledwie sekundę za punktowaną piętnastką.

Niedzielny wyścig okazał się prawdziwym sprintem dla 22-letniego Chmielewskiego, który w tym roku powrócił do wyścigów po dwuletniej przerwie. Rywalizację przerwano bowiem już po trzech z czternastu okrążeń z powodu oleju rozlanego w jednym z zakrętów przez jednego z zawodników.

Wznowione zmagania liczyć miały zaledwie sześć kółek technicznego, utrudniającego wyprzedzanie toru w San Marino, więc finisz na punktowanej pozycji był dla startującego z dwudziestego trzeciego pola, jedynego Polaka w stawce, trudnym zadaniem.

Szymon Kaczmarek dojechał na mety na czternastej pozycji, co oznacza awans o trzy oczka w porównaniu do siedemnastego pola startowego po trudnych kwalifikacjach. „Kaczor” liczył jednak miejsce w pierwszej dziesiątce, dlatego jest mocno zmotywowany przed czwartą rundą European Junior Cup, która za trzy tygodnie odbędzie się na torze Motorland Aragon w Hiszpanii.

Na starcie wyścigu zabrakło lidera klasyfikacji generalnej, trzeciego z reprezentantów Bogdanki, Adriana Paska, który złamał obojczyk podczas sobotnich kwalifikacji. Zmagania w San Marino wygrał Austriak Lucas Wimmer, zaś nowym liderem klasyfikacji generalnej został drugi na mecie, Hiszpan Christian Vidal. Pasek spadł do prawda na drugie miejsce w generalce, ale do nowego lidera traci zaledwie jeden punkt.

Lowes, który w sobotę wywalczył czwarte w tym sezonie pole position, po upadku podniósł jednak motocykl i pokazał determinację, mimo uszkodzeń maszyny dojeżdżając do mety na osiemnastej pozycji.

Na półmetku sezonu Sam jest obecnie trzeci w klasyfikacji generalnej. Debiutujący w tym roku w MŚ, Mathew Scholtz walczył o miejsce w punktowanej piętnastce, kiedy został uderzony w przednie koło swojego motocykla przez jednego z rywali i upadł na piątym okrążeniu, na szczęście bez żadnych konsekwencji. Niestety, podobny los spotkał debiutującego w ten weekend w MŚ Marka Szkopka, zastępującego na torze Misano swojego brata, Pawła, wciąż leczącego kontuzję prawej nogi. 26-latek utrzymywał solidne tempo i celował w finisz w pierwszej dwudziestce, kiedy na trzynastym w dwudziestu dwóch okrążeń zaliczył uślizg przedniego koła.

Sam Lowes:Dobrze wystartowałem, ale miałem problemy ze sprzęgłem, co nie było łatwą sytuacją. Po pięciu okrążeniach złapałem dobry rytm i zacząłem przebijać się na wyższe pozycje i awansowałem na trzecie miejsce. Upadek uszkodził jeden z czujników, dlatego musiałem całkowicie wyłączyć elektronikę. Także podnóżek i dźwignia hamulca były uszkodzone, więc jazda nie była łatwa, ale wróciłem na tor i dojechałem do mety.

Mathew Scholtz: Czułem się dobrze na motocyklu i walczyłem o punktowaną pozycję, kiedy jeden z zawodników wyjechał poza optymalną linię i wracając na prawidłowy tor jazdy, uderzył tylnym kołem swojego motocykla w przednie koło mojej Bogdanka PTR Hondy. Nie mogłem nic już zrobić. Liczyliśmy na inne zakończenie weekendu ale przed nami tor Aragon, który znam i lubię, więc liczę na dobry wynik.

Marek Szkopek: „Byłem mocno zmotywowany, aby dobrze wypaść w debiucie w mistrzostwach świata. Po starcie miałem dobre tempo i goniłem kolejnych zawodników. Myślę, że mógłbym zrealizować nasz plan i dojechać do mety w pierwszej dwudziestce, ale niestety, zaliczyłem uślizg przedniego koła. Dziękuję zespołowi, ponieważ start w World Supersport był dla mnie wyjątkowym doświadczeniem.

Igor Piasecki, Dyrektor Bogdanka Racing: To był najgorszy wyścig z możliwych, ponieważ cała trójka naszych zawodników się wywróciła. Wracamy z San Marino bez punktów i nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni – nie ma co udawać, że jest inaczej, ale takie są wyścigi. Podczas kolejnego wyścigu w Hiszpanii może być tylko lepiej, tym bardziej, że wciąż mamy w pamięci zwycięstwo Sama z przedostatniej rundy w Wielkiej Brytanii.

Artur Wielebski: „Jestem zły, ponieważ mieliśmy dzisiaj szansę na podium. Dobrze wystartowałem, ale innym zawodnikom zabrakło nieco zimnej krwi. Już w pierwszym zakręcie ktoś uderzył w przednie koło mojego motocykla, a chwilę później kolejny kontakt zakończył się dla mnie upadkiem. Na szczęście mogłem wrócić na tor i dowieźć do mety punkty, ale liczyłem na zdecydowanie więcej. Najważniejsze jednak, że znów liczyliśmy się w czołówce na nowym torze, a strata w tabeli jest niewielka, więc czekam już na wyścig w Hiszpanii.

Szymon Kaczmarek: „To nie był łatwy weekend. Nie dość, że było bardzo gorąco, to jeszcze tor był wyjątkowo trudny. Wyścig upłynął jednak pod znakiem ostrej walki, która była dla mnie cenną lekcją. To właśnie ostra walka jest aspektem, który mogę jeszcze mocno poprawić, więc dzisiaj wiele się pod tym względem nauczyłem. Mam nadzieję, że wykorzystam nowe doświadczenia w Aragonii.

 

Wyniki wyścigu:

1. Kenan Sofuoglu (Kawasaki DeltaFin Lorenzini) Kawasaki ZX-6R

2. Jules Cluzel (PTR Honda) Honda CBR600RR

3. Alex Baldolini (Power Team by Suriano) Triumph Daytona 675

4. Roberto Tamburini (Team Lorini) Honda CBR600RR

5. Broc Parkes (Ten Kate Racing Products) Honda CBR600RR

6. Sheridan Morais (Kawasaki DeltaFin Lorenzini) Kawasaki ZX-6R

7. Jed Metcher (Rivamoto Junior Team) Yamaha YZF R6

8. Fabien Foret (Kawasaki Intermoto Step) Kawasaki ZX-6R

9. Vittorio Iannuzzo (Power Team by Suriano) Triumph Daytona 675

10. Andrea Antonelli (Bike Service R.T.) Yamaha YZF R6

18. Sam Lowes (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR

 

Nie ukończyli:

RT. Marek Szkopek (Bogdanka Honda PTR) Honda CBR600RR

RT. Mathew Scholtz (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR

 

Klasyfikacja generalna:

1. Kenan Sofuoglu 106

2. Jules Cluzel 84

3. Sam Lowes 76

4. Fabien Foret 63

5. Alex Baldolini 54

6. Broc Parkes 53

7. Roberto Tamburini 38

8. Sheridan Morais 37

9. Ronan Quarmby 34

10. Vittorio Iannuzzo 32

Mathew Scholtz 2

Więcej o zespole Bogdanka PTR Honda pod adresem www.bogdankaracing.com i na portalach społecznościowych Facebook: profile Bogdanka PTR Honda i Bogdanka Racing oraz Twitter (BogdankaPTR).

 

Motocykle: 
Share

News

Zgłoszenia na rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych Wyścigów Torowych na Slovakia Ring
W dniach 9-11.07.2021 odbędzie się 1 runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski (... więcej
W Brodnicy rozpoczynają sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road
Już 27 czerwca na brodnickim torze rozpocznie się Puchar Polski Pit Bike Off-... więcej
Kolejny weekend z Cross Country przechodzi do historii
Kolejny weekend Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Cross Country przeszedł do... więcej
Pawelec punktuje w European Talent Cupie w Barcelonie
Milan Pawelec został pierwszym Polakiem w historii, który wywalczył punkty w... więcej
Biesiekirski widowiskowo w Barcelonie
Piotr Biesiekirski po spektakularnym foto-finiszu ukończył pierwszy wyścig... więcej
Polacy na mecie 24 Heures Motos
Choć bez punktów, to jednak obie załogi polskiego Wójcik Racing Teamu ukończyły... więcej
Przedwczesny koniec 24 Heures Motos dla LRP Poland
Motocykliści polskiej ekipy LRP Poland byli zmuszeni wycofać się z 24-godzinnego... więcej
Oświadczenie rodziców Mai Kostrzewy
Główna Komisja Sportu Motocyklowego na prośbę rodziców Mai Kostrzewy publikuje... więcej
Wójcik Racing Team w Le Mans z nowym składem
Z uwagi na wyjątkowe okoliczności polski Wójcik Racing Team wystartuje w... więcej
Polacy gotowi do walki w legendarnym Le Mans
Motocyklowy Team LRP Poland wystartuje w najbliższy weekend w pierwszej rundzie... więcej

Strony

- Archiwum