Motocykliści finiszowali na Torze "Poznań"

Ostatnia runda wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, jaka odbyła się na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, przyniosła sporo emocji, szczególnie w klasach, w których walka o tytuły toczyła się do ostatniego wyścigu.

Tak było w klasie Supersport, gdzie tytuł mistrzowski wywalczył już wcześniej Marek Szkopek (A. Polski – Team Recykl), ale niesamowita walka toczyła się o drugie miejsce, między Danielem Bukowskim (A. Wielkopolski – Suzuki Grandys duo Team), a Sebastianem Zielińskim (A. Ostrowski – Team Recykl). Bukowski, który z powodu kontuzji musiał opuścić poprzednie rundy, teraz w Poznaniu wygrał kwalifikacje i zamierzał skutecznie powalczyć o tytuł wicemistrzowski. Podczas sobotniego wyścigu Szkopek z Bukowskim kilka razy zmieniali się na pozycji lidera, ale w końcu to Bukowski, wracający po kontuzji, okazał się zwycięzcą tego wyścigu. Szkopek natomiast "wykręcił" najlepszy czas okrążenia, a jednocześnie pomógł Zielińskiemu zając drugie miejsce w sobotnim wyścigu. Przed ostatnim, niedzielnym wyścigiem, Zieliński w klasyfikacji generalnej wyprzedzał Bukowskiego różnicą 6 punktów. To znaczyło, że Bukowski, aby myśleć o tytule wicemistrzowskim, musi wygrać niedzielny wyścig i jeszcze "wykręcić" najlepszy czas okrążenia. Od początku popularny "Buła" ciężko pracował na torze, aby spełnić oba warunki. W pewnym momencie wyścigu rzeczywiście prowadził i miał najlepszy czas okrążenia. Jednak ostatecznie Bukowski wygrał wyścig, Zieliński był drugi, ale Szkopek zaliczył najlepszy czas okrążenia i pomógł Zielińskiemu w walce o drugie miejsce. Takie rozstrzygnięcia sprawiły, że mistrzem Polski w klasie Supersport został Marek Szkopek, wicemistrzem – Sebastian Zieliński, a trzecie miejsce zajął Daniel Bukowski, ze stratą jednego punktu do Zielińskiego. Tak emocjonującej walki o podium chyba jeszcze nie było.

Ciekawie, choć już nie tak emocjonująco było w klasie Superbike, gdzie liderował Słoweniec Marko Jerman (Suzuki Grandys dou Team). Aby zdobyć tytuł mistrza Polski Jerman pojechał spokojnie i rozważnie, zajmując trzecie miejsce w wyścigu, jednocześnie pieczętując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Tymczasem walkę o wicemistrza Polski toczyli Ireneusz Sikora (AMK Gliwice – BMW Sikora Motorsport) i doświadczony Janusz Oskaldowicz (A. Lubelski Sport – BMW Petronas). W tym sobotnim wyścigu minimalnie lepszy okazał się Sikora, który wyprzedził Oskaldowicza różnicą 1,755 sek. Przed ostatnim, niedzielnym wyścigiem Sikora wyprzedzał Oskaldowicza różnicą 16 punktów. Sikora podczas ostatniego wyścigu nie pozostawił złudzeń rywalom i zwyciężył zdecydowanie, wyprzedzając Janusza Oskaldowicza i Bartłomieja Lewandowskiego (A. Polski – Team Recykl), a Jerman zakończył rywalizacje po pięciu okrążeniach. W klasyfikacji sezonu Marko Jerman zgromadził 154 pkt. Wicemistrzem Polski został Ireneusz Sikora (150), a drugim wicemistrzem Janusz Oskaldowicz (128).

W klasie Superstock 1000 w walce o tytuł mistrza Polski liczyli się motocykliści zagraniczni. Na poznańskim obiekcie zabrakło lidera Francuza Gwena Giabbaniego (Auto Fus Racing), który w tym samym czasie startował w swoim kraju. Drugi do tej pory w klasyfikacji generalnej Czech Michal Filla (BMW Sikora Motorsport), w sobotnim wyścigu nie szarżował i przyjechał na metę jako trzeci. To pozwoliło mu objąć prowadzenie w klasyfikacji sezonu. A o zwycięstwo walczyli Paweł Szkopek (A. Polski – Auto Fus Racing) i Austriak Andreas Meklau (Suzuki Grandys duo Team). Meklau wyprzedził Szkopka różnicą ponad 2 sekund i umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Niedzielny, ostatni wyścig ponownie wygrał Meklau, ale tym razem mocno go naciskał Filla, który na mecie stracił do Austriaka zaledwie 0,151 sek. Trzeci był Szkopek. W klasyfikacji sezonu zwyciężył Michal Filla (161 pkt.), przed Gwenem Giabbanim (129) i Andreasem Meklauem (124).

Zapadły również ostateczne decyzje w klasyfikacjach Pucharu Polski. W klasie 125 ccm, w klasyfikacji generalnej zwyciężył Krzysztof Żyła (A. Wielkopolski), który w ostatnim wyścigu uplasował się na drugim miejscu. Zwyciężył natomiast Wojciech Jakubowski (A. Wielkopolski) – czwarty w klasyfikacji sezonu.
W klasie Rookie 600, niedzielny wyścig w dobrym stylu wygrał wspomniany wcześniej Wojciech Jakubowski, za nim finiszował Bartłomiej Cabala (Pro-Motor Świdnica), a trzeci był Sławomir Maszczak (A. Wielkopolski). W klasyfikacji generalnej sezonu w klasie Rookie 600 triumfował Marcin Sikora (KTM Novi Kielce) – 117 pkt. i wyprzedził Maszczaka – 97 oraz Cabalę – 69.

W klasie Rookie 1000 walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej toczyła się do ostatnich metrów wyścigu. Lider przed ostatnią rundą Adam Marciniak (A. Polski) wyprzedzał drugiego Mirosława Kołackiego (A. Wielkopolski) różnicą 5 punktów. Marciniak wygrał kwalifikacje, ale w wyścigu minimalnie lepszy był Kołacki (różnica 0,105 sek. na mecie). Dodatkowo Kołacki „wykręcił” najlepszy czas okrążenia. Po podliczeniu punktów okazało się, że obaj zgromadzili ich po 111! Ale to Kołacki wygrał w tym sezonie trzy rundy (Marciniak tylko raz) i został zwycięzcą w klasyfikacji generalnej 2012 roku.

Ostatnią rundę wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski na Torze „Poznań” w sezonie 2012, zakończył wyścig w klasie Pretendent. Tutaj zwyciężył Wojciech Durynek, przed Karolem Mazurkiewiczem i Pawłem Przybylskim.

Motocykle: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Zaproszenie do składania ofert na nabycie praw do promocji zawodów z cyklu Wyścigowego Motocyklowego Pucharu Polski
Polski Związek Motorowy z siedzibą w Warszawie przy ul. Kazimierzowskiej 66... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Przed nami wielki finał rywalizacji w Łodzi!
Odliczanie przed ostatnią w tym sezonie rundą Mistrzostw Świata SuperEnduro... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Mistrzostwa Polski Pit Bike oficjalnie potwierdzone!
To już pewne! Dwa lata od powstania nowej dyscypliny i rozgrywania Pucharu... więcej
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Błażusiak nie składa broni przed finałem w Łodzi
To była czwarta, i ostatnia zarazem, runda przed historycznym finałem Mistrzostw... więcej
Kalendarz Sportu Motocyklowego 2020
W dniu 31 stycznia 2020r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej
Kursokonferencja sędziowska
Uprzejmie informujemy, że w dniach 29 lutego/01 marca 2020 r. oraz 14/15 marca... więcej
ORLEN Team podsumował Rajd Dakar 2020
Zawodnicy ORLEN Team mają za sobą tysiące kilometrów na nowych trasach Rajdu... więcej

Strony

- Archiwum