Mistrzostwa Polski w Motocrossie Gdańsk

Deszcz, wiatr, słońce, podwójna tęcza, takie niespodzianki zgotowała aura uczestnikom zawodów w Gdańsku-Borkowie. Wrześniowa runda miała być przedostatnią w tym sezonie. Niestety, niemal w ostatnim momencie odwołano zawody w Rosówku, gdzie o mistrzowskie tytuły mieli powalczyć zawodnicy klas Open, Masters i MX2. Szkoda, że tak się stało, bo być może ostateczne wyniki wyglądałyby nieco inaczej. Na szczęście na placu boju pozostali kierowcy z klas 65, 85, Kobiet i MX2 Junior, którzy mogli cieszyć się swoim sukcesem w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy, i ci z podium i z ostatnich pozycji, zasługują na słowa uznania. Emocje jakich dostarczyli zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy obserwowali ich zmagania. Serce rosło, gdy ma maszynie startowej pojawiły się maluchy. Ileż w nich woli walki i coraz większych umiejętności... Dwudziestka „młodych wilczków” walczyła o każdy metr a wykonywane przez niektórych skoki na hopach mogły zaskoczyć niejednego. Faworytów do mistrzowskiego tytułu było kilku, jednak najszybszym w tym sezonie okazał się ostatecznie Damian Zdunek (CAMK Poltarex), syn jednego z naszych byłych najlepszych crossowych riderów Maćka Zdunka. Z kolei w klasie 85 absolutnym dominatorem był Wojtek Kucharczyk z Automobilklubu Gorzowskiego. Wyścigi w Gdańsku były jednocześnie jego pożegnaniem z 85-tką, bowiem w przyszłym sezonie ten wybitnie zdolny chłopak przesiądzie się na „setkę”.

Jednak hitem zawodów były niewątpliwie wyścigi w klasie Kobiet. Pod nieobecność na starcie kontuzjowanej Joasi Miller (która z ręką na temblaku odwiedziła swoje koleżanki) niezagrożoną kandydatką do tytułu Mistrza Polski była Karolina Liszewska (KMCross Lublin). I choć wystarczyło jej tylko dwa razy dojechać do mety (nieważne na jakiej pozycji), to jednak zawodniczka nie zrezygnowała z walki o jak najlepsze miejsce. Tym razem musiała jednak ustąpić Żanecie Zacharewicz, która co prawda szans na tytuł nie miała (zaczęła jeździć dopiero w połowie sezonu), ale i tak pokazała klasę stając na najwyższym podium w gdańskiej rundzie. Prawdziwą sensacją okazał się start czternastoletniej Wiktorii Garbowskiej (AK Gorzowski). Już kilkakrotnie pisaliśmy o jej talencie i niewiarygodnej ambicji, ale to co ta dziewczyna pokazała podczas zawodów wprawiło wszystkich w osłupienie. Nie dość, że uzyskała jeden z najlepszych czasów, to jeszcze zaprezentowała styl w pełni dojrzałego ridera, bo nie było hopy, której by nie skoczyła. Dlatego tytuł wicemistrzyni Polski nie jest wcale zaskoczeniem.

Niezwykle dramatyczny przebieg miały wyścigi w klasie MX2 Junior. Wszyscy oczekiwali na start Kuby Barczewskego, najpoważniejszego pretendenta do mistrzowskiego tytułu, zawodnika który potrafi objechać rywali jeżdzacych na znacznie mocniejszych maszynach. Kuba w pierwszym wyścigu dwukrotnie lądował na ziemi, ale że to twardy zawodnik nigdy się nie poddaje. Mimo siniaków wygrał w drugim przejeździe i stanął na pudle jako Mistrz Polski w swojej klasie.

Na koniec na maszynie startowej pojawili się najlepsi polscy zawodnicy w klasach MXOpen, MX i MX2 Junior by rywalizować o tytuł najlepszego zespołu w polskim motocrossie. Dziesięć reprezentacji, 30 riderów, najsilniejsze motocykle i mistrzowski poziom umiejętności. Wystarczy wymienić nazwiska takie jak Lonka, Kędzierski, Carstens, Barczewski, Witkowski, Mańk, Lewko, Stencel i wielu, wielu innych. No i mieliśmy wspaniały pokaz umiejetności najwyższych lotów, w których mistrzami okazali się reprezentanci Człuchowskiego AutoMotoKlubu Poltarex w składzie: Łukasz Lonka, Arkadiusz Mańk, Kuba Barczewski. Drugie miejsce zajęła ekipa Okręgu Olsztyńskiego (Cezary Lewko, Luis Carstens, Kacper Kozłowski), a trzecie zespół z Lublina (Karol Kędzierski, Filip Więckowski, Arkadiusz Pryk). (fot. X-cross)

Wyniki zawodów na www.motoresults.pl

Motocykle: 
Share

News

Inauguracyjna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie
Wielkie odliczanie do krakowskiej rundy motocyklowych, halowych Mistrzostw... więcej
Informacja o zakończeniu kadencji GKSM na lata 2015-2019
Tegoroczna Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego to także podsumowanie całej... więcej
Zima to czas zmian i przygotowań do nowego sezonu
Dobre wiadomości napływają z Klubu SM CRT. Ich czołowy zawodnik –... więcej
Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego 2019
Tradycyjnym ukoronowaniem sezonu była nasza Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego... więcej
Bartosz Zmarzlik, Maksym Drabik oraz Żużlowa Reprezentacja Polski Juniorów wśród Mistrzów - Gala FIM Awards 2019
1 grudnia w Monako odbędzie się uroczysta Gala FIM podsumowująca sezon sportu... więcej
Nowa klasa Supertwin 650 w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski
W związku z coraz większą popularnością wyścigów motocyklowych w naszym kraju, w... więcej
Ostatnia prosta do Mistrzostw Świata SuperEnduro!
Od inauguracyjnej rundy Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie oddziela nas... więcej
DAKAR 2020: W królestwie piasku
Trasa 42 edycji Rajdu Dakar, która rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia... więcej
Polacy na 11. miejscu w 94. FIM International Six Days of Enduro (ISDE) w Portugalii
Za nami 94. FIM International Six Days of Enduro (ISDE) w Portugalii. Team... więcej
Piąty dzień Sześciodniówki - Polacy utrzymują 11. pozycję
Piąty dzień Sześciodniówki za nami. Team Poland utrzymał 11. pozycję w... więcej

Strony

- Archiwum