Mistrzostwa Polski w Motocrossie Gdańsk

Deszcz, wiatr, słońce, podwójna tęcza, takie niespodzianki zgotowała aura uczestnikom zawodów w Gdańsku-Borkowie. Wrześniowa runda miała być przedostatnią w tym sezonie. Niestety, niemal w ostatnim momencie odwołano zawody w Rosówku, gdzie o mistrzowskie tytuły mieli powalczyć zawodnicy klas Open, Masters i MX2. Szkoda, że tak się stało, bo być może ostateczne wyniki wyglądałyby nieco inaczej. Na szczęście na placu boju pozostali kierowcy z klas 65, 85, Kobiet i MX2 Junior, którzy mogli cieszyć się swoim sukcesem w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy, i ci z podium i z ostatnich pozycji, zasługują na słowa uznania. Emocje jakich dostarczyli zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy obserwowali ich zmagania. Serce rosło, gdy ma maszynie startowej pojawiły się maluchy. Ileż w nich woli walki i coraz większych umiejętności... Dwudziestka „młodych wilczków” walczyła o każdy metr a wykonywane przez niektórych skoki na hopach mogły zaskoczyć niejednego. Faworytów do mistrzowskiego tytułu było kilku, jednak najszybszym w tym sezonie okazał się ostatecznie Damian Zdunek (CAMK Poltarex), syn jednego z naszych byłych najlepszych crossowych riderów Maćka Zdunka. Z kolei w klasie 85 absolutnym dominatorem był Wojtek Kucharczyk z Automobilklubu Gorzowskiego. Wyścigi w Gdańsku były jednocześnie jego pożegnaniem z 85-tką, bowiem w przyszłym sezonie ten wybitnie zdolny chłopak przesiądzie się na „setkę”.

Jednak hitem zawodów były niewątpliwie wyścigi w klasie Kobiet. Pod nieobecność na starcie kontuzjowanej Joasi Miller (która z ręką na temblaku odwiedziła swoje koleżanki) niezagrożoną kandydatką do tytułu Mistrza Polski była Karolina Liszewska (KMCross Lublin). I choć wystarczyło jej tylko dwa razy dojechać do mety (nieważne na jakiej pozycji), to jednak zawodniczka nie zrezygnowała z walki o jak najlepsze miejsce. Tym razem musiała jednak ustąpić Żanecie Zacharewicz, która co prawda szans na tytuł nie miała (zaczęła jeździć dopiero w połowie sezonu), ale i tak pokazała klasę stając na najwyższym podium w gdańskiej rundzie. Prawdziwą sensacją okazał się start czternastoletniej Wiktorii Garbowskiej (AK Gorzowski). Już kilkakrotnie pisaliśmy o jej talencie i niewiarygodnej ambicji, ale to co ta dziewczyna pokazała podczas zawodów wprawiło wszystkich w osłupienie. Nie dość, że uzyskała jeden z najlepszych czasów, to jeszcze zaprezentowała styl w pełni dojrzałego ridera, bo nie było hopy, której by nie skoczyła. Dlatego tytuł wicemistrzyni Polski nie jest wcale zaskoczeniem.

Niezwykle dramatyczny przebieg miały wyścigi w klasie MX2 Junior. Wszyscy oczekiwali na start Kuby Barczewskego, najpoważniejszego pretendenta do mistrzowskiego tytułu, zawodnika który potrafi objechać rywali jeżdzacych na znacznie mocniejszych maszynach. Kuba w pierwszym wyścigu dwukrotnie lądował na ziemi, ale że to twardy zawodnik nigdy się nie poddaje. Mimo siniaków wygrał w drugim przejeździe i stanął na pudle jako Mistrz Polski w swojej klasie.

Na koniec na maszynie startowej pojawili się najlepsi polscy zawodnicy w klasach MXOpen, MX i MX2 Junior by rywalizować o tytuł najlepszego zespołu w polskim motocrossie. Dziesięć reprezentacji, 30 riderów, najsilniejsze motocykle i mistrzowski poziom umiejętności. Wystarczy wymienić nazwiska takie jak Lonka, Kędzierski, Carstens, Barczewski, Witkowski, Mańk, Lewko, Stencel i wielu, wielu innych. No i mieliśmy wspaniały pokaz umiejetności najwyższych lotów, w których mistrzami okazali się reprezentanci Człuchowskiego AutoMotoKlubu Poltarex w składzie: Łukasz Lonka, Arkadiusz Mańk, Kuba Barczewski. Drugie miejsce zajęła ekipa Okręgu Olsztyńskiego (Cezary Lewko, Luis Carstens, Kacper Kozłowski), a trzecie zespół z Lublina (Karol Kędzierski, Filip Więckowski, Arkadiusz Pryk). (fot. X-cross)

Wyniki zawodów na www.motoresults.pl

Motocykle: 
Share

News

Międzynarodowe Drużynowe Mistrzostwa Czeskiej Republiki
W sobotę 17 sierpnia 2019 roku, w miejscowości Dalecin, odbyły się Drużynowe... więcej
Zmarzlik na kolanie! Czyli rewanż ze Szkopkiem na torze w Poznaniu
Wszystkich, którzy bali się o bezpieczeństwo żużlowego wicemistrza świata,... więcej
Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Supermoto w Słomczynie – pełny sukces nowego organizatora
Rekordowa frekwencja zawodników, trybuny pełne kibiców, wspaniałe nagrody i... więcej
Krajowy Finał WMMP w Poznaniu
W dniach 10-11.08.2019 r. Automobilklub Wielkopolski zaprasza wszystkich... więcej
Zawieszenie rozgrywania zawodów motocyklowych w konkurencji Motocross do 1 września 2019
Polski Związek Motorowy informuje o bezwzględnym zawieszeniu rozgrywania zawodów... więcej
Zmarła Wiktoria Wicińska
DLACZEGO...? DLACZEGO...? DLACZEGO...? Kiedy na pogrzebie Łukasza Lonki... więcej
IV runda Motocrossowych Mistrzostw Polski ORLEN MXMP w Lipnie!
Po ponad miesiącu przerwy najlepsi motocrossowcy wracają do rywalizacji o... więcej
Finał EWC: Wójcik Racing Team na torze Suzuka
To jedyny wyścig mistrzostw świata w motocyklowych długodystansowych... więcej
Relacja z ME w Quadcrossie
W dniach 27-28 lipca w Stelpe na Łotwie rozegrana została kolejna runda... więcej
Msza polowa pamięci Łukasza Lonki
W środę 31 lipca, na torze motocrossowym w Lubartowie odbędzie się msza święta w... więcej

Strony

- Archiwum