Mistrzostwa Polski w Motocrossie – drugie rozdanie

Tym razem riderzy zostali skierowani do Dębskiej Woli. Tu w ubiegłym roku Brzeziński Klub Motorowy Racing zadebiutował organizując wyścigi w ramach Mistrzostw Polski Kobiet MX. Egzamin wypadł na piątkę, dlatego w tym roku PZM powierzył młodej ekipie organizację rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie. Zespół niezbyt liczny, ale pełen zapału, zdał egzamin celująco. Na uwagę i słowa uznania zasługuje również sędzia główny zawodów, którym bodaj po raz pierwszy w historii Mistrzostw Polski była kobieta - Celina Rapacz. Same zawody przebiegły w prawdziwie sportowej atmosferze. Na pierwszy ogień poszły młode wilczki, czyli klasa 65cc. Obsadzona niezbyt licznie nadal może budzić niepokój o nowy narybek motocrossowy. Tak przynajmniej ocenił tę sytuację Marian Zupa, obecny w Dębskiej Woli. Co prawda na maszynie startowej pojawiło się dwunastu zawodników, jest to jednak ciągle za mało, aby spokojnie myśleć o przyszłości polskiego MX. Zdecydowanym faworytem okazał się Wiktor Małecki (KM Cross Lublin), triumfator obydwu wyścigów, drugie miejsce zajął Portugalczyk (sic!) Alfonso Gaidao, na co dzień jeżdżący w lidze holenderskiej, trzeci był Olaf Włodarczyk (Gdański AutoMotoKlub). Małecki to niewątpliwy talent, czego dowodzi przeprowadzona na szybko analiza czasowa: najlepszy czas okrążenia Wiktora plasowałby go w klasie Masters na... 20 miejscu. Siedmiu zawodników miało gorszy czas od młodziutkiego gdańszczanina. A skoro o dawnej klasie „Weteran” mowa: tu najszybszym zawodnikiem okazał się Jacek Lonka (Człuchowski AutoMotoKlub Poltarex), który stoczył prawdziwie morderczy bój ze swoim odwiecznym rywalem Jackiem Olszewskim (LKS Jastrząb Lipno). Jako trzeci do mety dojechał Tomasz Dróżdż (MKS Tryb Częstochowa).

Drugi dzień zawodów to zmagania zawodników w klasach 85cc, MX2 Junior i MX Quad Open. Najwięcej emocji dostarczyli Juniorzy, przede wszystkim ze względu na obecność Gabriela Chętnickiego (LKS Jastrząb Lipno), zawodnika robiącego oszałamiającą karierę na torach Czech i Niemiec. Ostrzyli na niego zęby m.in. Maciej Więckowski (KM Cross Lublin), Dominik Małecki (KM Cross Lublin), Karol Kruszyński (KM Wisła Chełmno). Pierwszy wyścig wygrał Maciek, ale Gaba pokazał prawdziwą klasę - z piątego miejsca, jakie zajmował tuż po starcie, na metę dojechał drugi. W następnym wyścigu pojechał już na sto procent. Wygrał również zgodnie z regulaminem w generalce, pokonując Maćka i Dominika. Z kolei w klasie 85cc niepokonanym okazał się Kamil Osieleniec (KM Cross Lublin), który wyprzedził Piotra Szczepanka (KTM Novi Korona Kielce) i Wiktora Jasińskiego (Automobilklub Gorzowski). Na marginesie dodajmy, że Osieleniec tuż po wygranym wyścigu przesiadł się na motocykl o pojemności 125cc i wystartował w klasie MX2 Junior. Takiej kondycji i woli walki można tylko pozazdrościć.

Nagrody dla zawodników ufundowały firmy MOTUL i 24MX.

W najbliższy weekend (17/18.05) kolejna runda, tym razem na torze w Olsztynie. Wystartują zawodnicy w klasach MX Masters, MX2 Junior, MX2, MX Quad Open. Po raz pierwszy w tym sezonie pojadą także zawodniczki Mistrzostw Polski Kobiet MX. (fot. X-cross)

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Wielki finał sezonu minimotocykli. Znamy laureatów tegorocznej Gali Pit Bike!
To było fantastyczne wydarzenie, które do Zamku w Osieczku pod Warszawą... więcej
Taddy Błażusiak drugi w Krakowie - Inauguracyjna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro
14-tysięcy gardeł skandujących „Taddy, Taddy”, niezapomniane starcie... więcej
Inauguracyjna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie
Wielkie odliczanie do krakowskiej rundy motocyklowych, halowych Mistrzostw... więcej
Informacja o zakończeniu kadencji GKSM na lata 2015-2019
Tegoroczna Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego to także podsumowanie całej... więcej
Zima to czas zmian i przygotowań do nowego sezonu
Dobre wiadomości napływają z Klubu SM CRT. Ich czołowy zawodnik –... więcej
Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego 2019
Tradycyjnym ukoronowaniem sezonu była nasza Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego... więcej
Bartosz Zmarzlik, Maksym Drabik oraz Żużlowa Reprezentacja Polski Juniorów wśród Mistrzów - Gala FIM Awards 2019
1 grudnia w Monako odbędzie się uroczysta Gala FIM podsumowująca sezon sportu... więcej
Nowa klasa Supertwin 650 w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski
W związku z coraz większą popularnością wyścigów motocyklowych w naszym kraju, w... więcej
Ostatnia prosta do Mistrzostw Świata SuperEnduro!
Od inauguracyjnej rundy Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie oddziela nas... więcej
DAKAR 2020: W królestwie piasku
Trasa 42 edycji Rajdu Dakar, która rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia... więcej

Strony

- Archiwum