Kubica wystartuje w Rajdzie Polski

14 marca w warszawskim hotelu Marriott odbyła się konferencja prasowa Roberta Kubicy, który zdradził swoje plany na najbliższy sezon.

- Czuję się dobrze. - powiedział Robert Kubica. - To jeden z ważniejszych dni mojej przygody motorsportowej. Celowo użyłem określenia przygoda, bo to zmiana dyscypliny motorsportowej. Dzięki Grupie Lotos i Citroenowi możemy wyruszyć na światowe i europejskie rajdy. Miejmy nadzieję, że będziemy mieć dużo funu, zbierzemy dużo doświadczenia. To pierwszy sezon - nowi partnerzy, nowe rajdy. Będzie nas czekało dużo nowości, dużo niespodzianek, ale liczymy na dobre wyniki.

Kalendarz startów obejmuje 11 rajdów - siedem rund WRC 2 oraz cztery rundy mistrzostw Europy. Załoga zaliczy kolejno Rally Islas Canarias, Rally de Portugal, SATA Rallye Acores, Tour de Corse, Akropolis, Rally d'Italia-Sardegna, Finlandię, Deutschland, Rajd Polski, Rallye de France i Rally RACC Catalunya Costa Daurada. Pilotem Roberta Kubicy będzie Maciej Baran.

- Moim celem jest nauka, nauka i jeszcze raz nauka – mówił kierowca. - Będę się uczył razem z Maćkiem prowadzenia auta, współpracy z zespołem. To ogromne wyzwanie nie tylko dla mnie, ale również dla Maćka. Jesteśmy nową załogą i będziemy musieli poprawiać pewne rzeczy w trakcie startów. Po okresie, który przeszedłem przez ostatnie 2 lata, ten sezon będzie bardzo ważnym wydarzeniem w moim życiu. […] Rajdy to trudna dyscyplina. Bardzo ważne jest doświadczenie, ważniejsze niż w wyścigach. Tam objeżdżamy tor wiele razy i kierowca wszystko wie. W rajdach wszystko jest dla mnie niewiadomą.

Padło kilka słów o planach na najbliższe dni:

- W niedzielę lecimy na Wyspy Kanaryjskie i w poniedziałek będziemy uczestniczyć w oficjalnych testach wraz z innymi załogami. Będziemy się uczyć jazdy na suchej nawierzchni. Jesteśmy dobrze nastawieni, płyną pozytywne energie Wszystko będzie dobrze. Pierwszy rajd będzie dla rajdem testowym Oesy na Wyspach Kanaryjskich są kręte, miejscami szybkie. Na pewno nie będzie łatwo, ale priorytetem na ten rajd będzie poznanie auta, zgranie się z Maćkiem. Można długo się przygotowywać, ale i tak w trakcie rajdu wychodzą pewne niedociągnięcia.

Nie zabrakło także pytań o wyścigi i Formułę 1.

- Dałbym wszystko, żeby wrócić na Hungaroring i to nie w turystycznym samochodzie, tylko w jednomiejscowym i to w najwyższej kategorii. Sądzę, że dzisiaj nie ma miejsca na rozmowę o F1. Są małe światełka w tunelu, że kiedyś, może nie za rok, może nie za dwa lata, im szybciej, tym lepiej, będę w stanie pojechać na Hungaroring i dobrym tempem podróżować bolidem F1.

Decyzja o zmianie dyscypliny nie była łatwa. Sądzę, że to początek nowego etapu w mojej karierze. Wszystko co w życiu robiłem, starałem się robić w stu procentach, poświęcać się temu. Tak będzie z rajdami. Moje podejście będzie takie, jak przed wypadkiem. Zawsze wszystko było poświęcone mojej pasji - samochodom, wyścigom, teraz są to rajdy. Nie jest tak, że wyścigi poszły w odstawkę. Bardzo możliwe, że w tym sezonie będę często gościł na torze. Nie będą to wyścigi, ale testy. To również ważny czynnik jeżeli chodzi o moją rehabilitację, ale te testy będą tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli harmonogram na to pozwoli i nie będą przeszkadzały w programie, który podjąłem się wykonywać.

Pilot Kubicy, Maciej Baran, nie krył entuzjazmu dla projektu nadchodzących startów:

 - Jest to dla mnie wyjątkowo ekscytujący sezon. Spędziłem 11 lat z jednym kierowcą. Teraz przesiadam się do najszybszego kierowcy w Polsce, albo nawet na świecie. Robert mówi, że nie ma miejsca na błędy - i ja to potwierdzam. Mam nadzieję, że moje doświadczenie i lata spędzone w rajdówce pomogą nam jak najszybciej odnaleźć właściwy rytm i wszystko pójdzie łatwo i naturalnie.

Partnerem załogi została Grupa LOTOS, a także Citroen i Michelin.

 

Kalendarz startów Roberta Kubicy w sezonie 2013 [pdf]

Samochody: 
Share

Video

News

1. runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland - Transmisja
Dziękujemy za wspólne oglądanie 1. rundy Porsche Esports Sprint... więcej
Kierowcy wyścigowi ruszają do sportowej rywalizacji!
Po wielotygodniowym oczekiwaniu, kierowcy wyścigowi nareszcie ruszą do... więcej
Ryszard Żyszkowski nie żyje
W niedzielę, 21 czerwca zmarł w Warszawie Ryszard Żyszkowski, najwybitniejszy,... więcej
Zmarł Marcin Turski
Polski sport motorowy poniósł drugą wielką stratę w ciągu dwóch dni. W wieku 46... więcej
Pod patronatem Porsche ruszają wirtualne Mistrzostwa Polski Digital Motorsport
Poznań. Od prekwalifikacji na wirtualnym torze Silesia Ring zaczynają... więcej
1 i 2 runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski
W dniach 3-5 lipca 2020 roku na Torze "Poznań" odbędzie się 1. i 2.... więcej
Kurs na licencję RN oraz licencje sędziowskie I i II, 24-27.06.2020, Białystok
Szkolenie kandydatów na sędziów i zawodników sportu samochodowego ... więcej
Polacy zwyciężają w Virtual 24 Heures du Mans!
Nikodem Wisniewski Racing i Jakub Brzeziński wraz z Louisem Deletrazem i... więcej

Strony

- Archiwum