Kompaktowa i widowiskowa trasa

Najszybsi polscy kierowcy i zagraniczni goście na trasie. Czterokrotny Mistrz Polski w roli kibica. W Polanicy – Zdroju szykuje się huczne zakończenie sezonu LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, połączone z rundą Rajdowego Pucharu Polski. 23. Rajd Dolnośląski (17-19 października 2013) w tym roku ma trudną technicznie trasę, opartą na kultowych odcinkach malowniczej Ziemi Kłodzkiej. Start już w najbliższy czwartek, a do pokonania 13 odcinków o łącznej długości prawie 180km. Na trasie niemal sto załóg.


Historia Rajdu Dolnośląskiego sięga roku 1957 - organizatorem zawodów był nieistniejący już Automobilklub Dolnośląski. Aktualna numeracja zawodów rozpoczyna się w roku 1985, kiedy to odbył się pierwszy Zimowy Rajd Dolnośląski w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski ze startem w Kłodzku. Przygotowali go w dużej mierze działacze, którzy dopiero w 1998 roku powołali Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. W 2002 roku „Zimowy” pojechał ostatni raz. W 2005 roku „Dolnośląski” powrócił do rajdowego kalendarza w jesiennej odsłonie. Już niedługo zawody świętowały będą swoje 30-lecie.

Tegoroczny, 23. Rajd Dolnośląski – to ostatnia tegoroczna runda LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jednocześnie 7. runda rajdowego Pucharu Polski. To gwarantuje satysfakcjonującą obsadę prawie stu załóg. Na starcie stanie niemal cała czołówka zawodników ścigających się w krajowym czempionacie. Prawie, bo Kajetan Kajetanowicz, który już podczas poprzedniej rundy wywalczył sobie czwarty z rzędu tytuł Mistrza Polski, zrezygnował ze ścigania na Ziemi Kłodzkiej. Pojawi się jednak na rajdzie w roli kibica i spotka się z fanami.
Swą obecność na „Dolnośląskim” potwierdziło za to dwóch zagranicznych gości, którzy zaprezentują u nas nowe samochody. Na zaproszenie Pawła Dytki, w Peugeocie 208 Proto pojedzie Austriak Andreas Aigner, który ma za sobą starty w m.in. Mistrzostwach Europy oraz Świata. Drugie Proto – Forda Fiestę poprowadzi Holender Jasper Van den Heuvel.

Finałowa runda LOTOS RSMP ruszy już w czwartkowy wieczór (17 października) z Parku Zdrojowego w Polanicy- Zdroju, a dokładnie spod Sanatorium „Wielka Pieniawa”. Zaraz po honorowym starcie załogi pojadą do Kłodzka na widowiskowy superoes - przejeżdżany dwukrotnie. Ściganie na trudnych technicznie i zarazem malowniczych trasach Ziemi Kłodzkiej zaplanowano w piątek i w sobotę. Do pokonania będzie razem 13 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 180 km. Meta w sobotę Polanicy- Zdroju.

Warto dodać, że już tradycyjnie rajdową dyskoteką, w której świętowane będzie zakończenie rajdu, wybrany został Klub „Colombina” z Polanicy – Zdroju. To właśnie tam odbędzie się tzw. „after party”.

Leszek Biegus, dyrektor 23. Rajdu Dolnośląskiego
- Trasa jest jak zwykle widowiskowa dla kibiców i atrakcyjna dla zawodników. W stosunku do roku ubiegłego nastąpiło kilka zmian. Przede wszystkim po czwartkowym starcie w Polanicy – Zdroju, zawodnicy z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jadą do Kłodzka. Tam wieczorem odbędzie się dwukrotnie przejeżdżany, widowiskowy superoes – to ku uciesze wielu kibiców, którzy nie będą w terenie. Piątkowy etap to ściganie na południu Ziemi Kłodzkiej. Zaplanowaliśmy dwie pętle z dobrze znanymi odcinkami Domaszków i Wilkanów - razem nieco ponad 80 km oesowych. W sobotę, gdy na trasę wyruszą zawodnicy z Rajdowego Pucharu Polski przenosimy się bardziej na północ. Zawodników z RSMP czekają trzy sekcje, a z RPP dwie. Najpierw dwie z trzema próbami dla wszystkich. Rozpoczynamy „Staropolanką”, która będzie miała start w Dębowinie i metę w Opolnicy, a przejedzie m.in. przez Podtynie i Młynów. Następnie mamy „Bank Gospodarstwa Krajowego” z kultowym Droszkowem, ze startem Jaszkowej Górnej oraz metą na Kolonii Gaj. I wreszcie, dobrze znana „Radkowska Perła”, która ruszy spod Bazyliki w Wambierzycach, dalej pobiegnie do Radkowa i ulicami malowniczego miasteczka, a metę będzie miała usytuowaną pod samym Ratuszem. Na koniec, ostatnia sekcja, już tylko dla pierwszej ligi, z odcinkiem „Staropolanka”. Meta rajdu oraz jego baza, podobnie jak w ostatnich latach w Polanicy – Zdroju. Główne ceremonie w Parku Zdrojowym pod Sanatorium „Wielka Pieniawa”, na serwis zamykamy ul. Kłodzką, a biuro zawodów w Hotelu „Polanica”. Jak widać, w tym roku stawiamy na sprawdzone rozwiązania, dzięki czemu rajd będzie bardziej kompaktowy, ale także atrakcyjny dla tych, którzy nie będą mogli śledzić całej rywalizacji na trasie.

Szczegółowe informacje o 23. Rajdzie Dolnośląskim na stronie: www.rajd.dolnoslaski.pl

Pełny HARMONOGRAM RUNDY LOTOS RSMP

Pełny HARMONOGRAM RUNDY RPP

MAPA LOTOS RSMP

MAPA RPP

23. Rajd Dolnośląski – program RSMP (skrót)
17 października 2013r. – czwartek

godz. 8:00 - 12:00 - Badania kontrolne BK–1 - Stacja Kontroli Samochodów Autolis & Terlis Szczytna ul. Wolności 2h
godz. 11:00 - 16:00 - odcinek testowy - Stary Wielisław
godz. 18:30–18:45 – park przedstartowy - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, rejon muszli koncertowej
godz. 18:45 - uroczyste otwarcie rajdu - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, obok sanatorium „Wielka Pieniawa”
OS 1/2 Kłodzko (2,24 km) – 20:33, 21:25

18 października 2013r. –piątek
OS 3/5 – Domaszków (23,69 km)–godz.. 10:17, 14:20
OS 4/6 – Wilkanów (17,68 km)- godz. 11:16, 15:19

19 października 2013r. –sobota
OS7/10/13 – Staropolanka (14,96 km)– godz. 8:13, 12:53, 17:33
OS8/11 – BGK (14,80 km) – godz. 9:02, 13:42
OS9/12 – Radkowska Perła (9,08 km)– godz. 10:27, 15:07
godz. 18:31 - rozdanie nagród - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, obok sanatorium „Wielka Pieniawa”
 

Samochody: 
Share

News

Stay&Play: Wielki finał Rocket League coraz bliżej
Projekt ORLEN Stay&Play po kilku tygodniach zespołowych treningów pod okiem... więcej
Fińskie Szutry drugą rundą Motul HRSMP Digital
Rywalizacja w Motul HRSMP Digital nabiera tempa. Uczestnicy wirtualnej... więcej
Zawodnicy ORLEN Team i Grupy Sportowej ORLEN zmierzą się z esportowcami i kibicami w wirtualnym wyścigu
Robert Kubica, Kuba Przygoński, Miko Marczyk – to tylko część zawodników... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej
Finał Oponeo Rallycross Challenge
W niedzielę 17 maja o godzinie 13:00, 36 zawodników, wśród których byli... więcej
77. Rajd Polski w stulecie narodowego klasyka
(14.05.2020) Polski Związek Motorowy, organizator 77. Rajdu Polski podjął... więcej
Klasyczna Skoda na trasach Motul HRSMP
Czy już wkrótce na trasach Motul HRSMP zobaczymy rajdową Skodę, która niegdyś... więcej
Sportowcy wspierani przez PKN ORLEN dołączają do wirtualnej rywalizacji
PKN ORLEN wykorzystuje przerwę w organizacji wydarzeń sportowych na stworzenie... więcej
MPDM - wirtualny rallycross, prawdziwa rywalizacja
Pandemia COVID-19 zatrzymała niemal cały sportowy świat. W sytuacji, w której... więcej

Strony

- Archiwum